به گزارش افکارنیوز،

علی لاریجانی دوشنبه شب در همایش معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری استان کرمانشاه در هتل «اسپیناس» تهران تاکید کرد که باید مسیر را برای تولید محصولات داخلی و صادرات این کالا‌ها در شرایط فعلی تحریم در کل کشور فراهم کنیم.

او با اشاره به ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک استان کرمانشاه با کشور عراق، گفت: این استان در هر ۲ بخش صادرات و تولیدات داخلی با دارا بودن مرز‌های رسمی و واحد‌های تولیدی و صنعتی از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوانی برخوردار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین یادآوری کرد که در بودجه سال آینده تلاش می‌کنیم مشوق‌هایی برای سرمایه گذاری در نظر بگیریم اگرچه امسال هم این مشوق‌ها بود، اما خوب اجرا نشد.

لاریجانی تاکید کرد که باید ساز و کاری طراحی کنیم تا پشتیبانی و حمایت‌های لازم از سرمایه گذاران صورت بگیرد.

او با اشاره به همسایگی استان کرمانشاه با عراق نیز بر افزایش صادرات از این استان به این کشور تاکید دوباره کرد و گفت: مذاکراتی با مسئولان عراق خواهیم داشت چرا که آن‌ها نیاز به صادرات محصولات ما دارند و این نیاز برای استان کرمانشاه هم فرصت خوبی است.

او پشتیبانی بانک‌ها از سرمایه گذاران را نیز مهم دانست و افزود: همه بخش‌ها باید از سرمایه گذاران حمایت‌های لازم را داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه این همایش به بیانات رهبر معظم انقلاب در ارتباط با مساله اشتغال به عنوان یکی از محور‌های مهم در بودجه سال آینده کشور نام برد و افزود: کمیسیون تلفیق اکنون بر روی این محور تمرکز دارد.

لاریجانی بر معرفی هرچه بهتر و بیشتر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان کرمانشاه به سرمایه گذاران تاکید کرد و تصریح کرد که این توانمندی‌ها باید به صورت شفاف در اختیار سرمایه گذاران قرار بگیرد.

او ابتکار برگزاری این همایش برای معرفی استان کرمانشاه را خوب دانست و از دیگر استان‌ها نیز خواست مشابه چنین همایش‌هایی را برگزار کنند.

او از استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز خواستار پیگیری اجرایی شدن مفاد این همایش شد و گفت: ما در مجلس از سرمایه گذاری در استان کرمانشاه حمایت می‌کنیم.

او بر حذف بروکراسی‌های اداری در روند جذب سرمایه گذاری تاکید کرد و گفت: این روند نباید زمان بر شود چرا که ممکن است سرمایه گذاران را ناامید کند.

او مردم کرمانشاه را مقاوم، سلحشور و مرزدارانی غیور دانست و افزود: این مردم در انقلاب و بخصوص دوران دفاع مقدس فداکاری‌های فراوانی کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی سخنان خود به ظرفیت‌های فراوان استان کرمانشاه در بخش‌های مختلف اشاره کرد و گفت: کشاورزی، گردشگری، مرز و صنعت از جمله مزیت‌های و ظرفیت‌های استان برای سرمایه گذاری است.

لاریجانی به وجود چهار هزار اثر تاریخی در استان کرمانشاه نیز اشاره کرد و افزود: این ظرفیت‌ها می‌تواند به جذب سرمایه گذاری کمک کند.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا است.