به گزارش افکارنیوز،

محمدجواد ظریف در حاشیه دیدار با نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل هند گفت: همانطور که آقای وزیر گفتند گفتگو های خوبی داشتیم، هم در مورد چابهار و هم در سایر موضوعات همکاری‌های دو کشور در برخی از حوزه‌ها که ما کالاها و خدمات هندی نیاز داریم یا طرف هندی به کالاها و خدمات ایرانی نیاز دارد.

ظریف در حاشیه دیدار با نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل هند در پاسخ به سوالی درباره سازوکار ویژه مالی (اس پی وی) اظهار داشت: اروپایی‌ها تلاش کرده‌اند اما در حد انتظار ما نتوانستند پیشرفت کنند.

وی افزود: ما همکاری خود را از طریق کانال‌های مختلف مثل مورد هند گسترش می دهیم.

ظریف تصریح کرد: ما به همکاری با اروپا به همکاری درباره اس پی وی ادامه می دهیم اما منتظر آنها نمی‌مانیم و با شرکای سنتی خود مثل هند چین و روسیه در راستای منافع مردممان همکاری می‌کنیم.

وزیر امور خارجه همچنین گفت: ما طیفی از موضوعات داریم در همکاری با هندکه مطرح هستند. در حوزه بانکی یوکو بانک هند و پاسارگاد همکاری خود را در زمینه تجارت آغاز کردند.

وی گفت: ما امیدواریم به رغم تحریم‌های آمریکا ایران و هند بتوانند در راستای منافع مردم دو کشور همکاری‌های بیشتری داشته باشند.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره درخواست هند برای گاز ارزانتر برای راه اندازی صنایع در چابهار گفت ما برای گفت‌وگو با هند آمادگی داریم تا آنها بتوانند سرمایه گذاری در چابهار از جمله در حوزه پتروشیمی را آغاز کنند.

وی خاطرنشان کرد ما همیشه آماده گفت و گو ها با هند در این حوزه بوده ایم و از پیشنهادات هند استقبال می کنیم.

ظریف در پاسخ به سوال دیگری در همین خصوص گفت من نمی توانم جلو رسانه ها مذاکره کنم ولی ما آمادگی مذاکره را داریم.

صدور مجوز تاسیس بانک ایرانی در هند

نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل هند هم پس از دیدار با وزیر خارجه کشورمان گفت: دیدار خوبی داشتیم در خصوص بندر چابهار، تسهیلات مالی آماده است.البته مشکلات دیگری وجود دارند اما ما مشکلات را حل می کنیم.

وی افزود: دولت هند به بانک ایرانی مجوز داده تا شعبه ای طی سه ماه در بمبئی تاسیس شود تا تبادل مالی راحت تری صورت گیرد.

وزیر حمل و نقل هند همچنین بیان کرد: آقای ظریف پیشنهادات زیادی برای آینده ارایه کرد آنها فولاد، موتورهای لوکوموتیو نیاز دارند. من هم پیشنهادات خود را به ایشان دادم.دیدار ما خیلی مفید بود و خیلی از موضوعات را حل خواهد کرد.

گادکاری ادامه داد: مطمئن هستم در گذر زمان ما دستاوردهایی خواهیم داشت و بندر چابهار که برای ما خیلی مهم است و ما بر روی این موضوع به طور جدی کار می کنیم.

وزیر حمل و نقل هند گفت: طرف ایرانی برخی از مشکلاتی که وجود دارد را حل خواهد کرد و از طرف ما هم فرایند در حال اجرا است، من مطمئن هستم که ما در جایگاهی هستیم که چابهار کارکرد کامل خود را هر چه زودتر آغاز کند.