به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور حجتالاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی صبح امروز در جلسه عمومی هفتگی مدیران و کارکنان سازمان با اشاره به برگزاری اولین جلسه دادگاه فساد بزرگ اخیر گفت: به سهم خود از دوستان و همکاران قضایی تشکر میکنم. چرا که تلاش زیادی نیاز بود تا این پرونده برای دادگاه آماده شود.

تلاش قوه قضائیه برای دور کردن جامعه از فساد امری مقدس و انتظار جدی است

وی با بیان این‌که زندگی و حیات حقیقی، واقعی و زندگی خداپسندانه زندگی است که برتری‌طلبی‌های جاهلانه و افساد در آن نباشد، گفت: زندگی طیب زندگی است که انسان‌ها تلاش کنند هم خود از فساد دور باشند و هم جامعه را از فساد دور بدارند. این‌که قوه قضائیه و مجموعه‌های دیگر در حال تلاشند تا جامعه را از فساد دور کنند یک امر مقدس، مطلوب و انتظار جدی است.

کل کیفرخواست پرونده فساد بانکی اخیر منتشر شود

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به زوایای گسترده پرونده فساد اخیر گفت: بخشی از کیفرخواست متهمین خوانده شد. به نظر می‌رسد حال که دادگاه علنی برگزار می‌شود بهتر است کل کیفرخواست در دسترس عموم قرار گیرد. انتشار کل کیفرخواست و اطلاع و آشنایی نخبگان، جوانان و عامه مردم با تخلفاتی که این مجموعه مرتکب شدند مفید است.

وی ادامه داد: این امر هم باعثاطمینان بخشی جامعه می‌شود و هم از طرف دیگر بازدارنده است. انتشار کیفرخواست نشان می‌دهد نظام در مبارزه با فساد جدی بوده و کاملاً موشکافانه مباحثرا پیگیری کرده و با دقت و مستند حرف می‌زند. از سوی دیگر این موضوع برای افراد دیگری که به دام نیفتادند آموزنده خواهد بود تا بدانند هر قدر راه‌های تو در تو و پنهانی داشته باشند بالاخره روزی کشف خواهد شد.

وی تصریح کرد: در این پرونده برای پنهان کاری، کارهای زیادی صورت گرفته بود؛ پولشویی‌های بسیار پیچیده و اقدامات گسترده توسط این افراد انجام شده بود ولی به هر حال وقتی اراده الهی تعلق می‌گیرد و انسان‌های مؤمن به میدان می‌آیند این لایه‌های تودرتو کشف می‌شوند.

رئیس سازمان بازرسی گفت: اساساً رشوه یک مکانیزم پنهان و پیچیده، برای خواسته‌ای صورت می‌گیرد که عاملان آن نمی‌خواهند کشف و افشاء شود. این‌که گفته شد متهم ردیف اول قهرمان و سلطان رشوه است، این تصور پیش نیاید که او ساده و راحت به اعمال غیرقانونی خود اعتراف کرد. بلکه بعد از کشف سند، او و افراد دیگر شبکه مجبور به اعتراف شدند.

پرونده فساد بانکی اخیر مستند و دقیق است

پورمحمدی با بیان این‌که پرونده فساد اخیر مستند و دقیق است، گفت: این‌که متهم ردیف اول در جلسه اول دادگاه اکثر اتهامات را پذیرفت به خاطر متقن و مستند بودن پرونده است. تنها چیزی که متهم ردیف اول نپذیرفت عملکرد شبکه‌ای و باندی بود که در همان مختصر وقت جلسه اول دادگاه برخی از متهمان دیگر عملکرد باندی و شبکه‌ای‌شان را اعتراف کردند.

وی ادامه داد: این پرونده آنقدر سند و مدرک دارد که جای فرار برای کسی نمی‌گذارد. پرونده‌های دیگر هم باید آنقدر حاوی مستندات قوی باشند که کسی نتواند از زیر اتهامات فرار کند. به هر حال این پرونده از این جهت دارای اهمیت بسیار زیادی است.

پرونده فساد بزرگ به عنوان یک پدیده و معضل اجتماعی واکاوی شود

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان این‌که متهم ردیف اول قبل از آنکه به سلطان رشوه مشهور شود از سوی برخی به عنوان قهرمان صنعت و کارآفرینی مشهور بود، گفت: در این دادگاه این مطلب عیان شد که متهم ردیف اول سلطان و قهرمان رشوه است. تأسف ما از آن است که متهم ردیف اول قبلاً به عنوان قهرمان صنعت و کارآفرینی شناخته می‌شد. بعدها که لایه‌های پنهان باز شد، مشخص شد که این قهرمانی‌ها به خاطر رشوه‌دادن او است.

پورمحمدی افزود: چرا که وی قهرمان زد و بند، جعل سند، اغوا گری، قانون‌شکنی و بی‌پروایی در فساد بود. این موضوعات نشان می‌دهد که این پرونده نیاز به کالبد شکافی دارد. ما از همه مسئولین، دست‌اندرکاران، محققین، نخبگان و… می‌خواهیم این پرونده را نه تنها به عنوان یک پرونده فساد بزرگ بلکه به عنوان یک پدیده و معضل اجتماعی واکاوی کنند. این پدیده از این جهت قابل شناسایی و قابل فهم بوده و باید آسیب شناسی شود. باید اقدامات و تحرکات متهمین این پرونده را زیر ذره‌بین برد.

نباید اجازه داد فساد در جامعه نهادینه شود / اراده نظام و دستگاه قضایی در مبارزه با فساد جدی است

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اعترافات متهم ردیف اول پرونده فساد بانکی اخیر در جلسه اول دادگاه گفت: نکته‌ای از سوی متهم ردیف اول در جلسه دادگاه بیان شد که نیازمند دقت بسیار زیادی است. او گفت پول‌ها و رشوه‌هایی که به مسئولان و متصدیان بانک‌ها دادیم کاملاً عادی بود و معمولاً این کار صورت می‌گیرد. این حرف بسیار نگران کننده است. البته معمولاً کافر همه را به کیش خود می‌پندارد؛ آدم فاسد دوست دارد همه فاسد و منحرف باشند.

وی ادامه داد: اما به هر حال این فرد چنین حرفی زد که دیگران هم کم و بیش بر آن صحه می‌گذارند. باید به این حرف توجه کرد و اجازه نداد فساد در سطوح گسترده و نهادینه شود. با این مسئله باید به جد مبارزه کرد. البته اراده نظام و دستگاه قضایی جدی است. ما اجازه نخواهیم داد ادعایی که متهم ردیف اول این پرونده ابراز داشت در جامعه نهادینه و فرهنگ شود. دلیل این ادعا، تلاش ما در این پرونده و پرونده‌های مشابه است.

پورمحمدی در ادامه خطاب به مدیران گفت: اگر کشور می‌خواهد به توسعه و رشد نائل شود نباید اجازه داد روابط اقتصادی در کشور آلوده به فساد، شبهات و انحرافات شود. مدیران و کارمندان باید به این نکته توجه داشته باشند. چرا که بسیار بد است این دست اتهامات به مدیران ما نسبت داده شود. باید برای مقابله با این آسیب‌ها برنامه ریزی کرده و وارد عمل شویم. باید این تفکر را از ذهن آدم‌های مریض بیرون کنیم. نباید تلقی احدی این باشد که اگر بخواهد در کشور کاری انجام دهد حتماً باید مسیر خلاف رفته و رشوه دهد. این مسئله از جمله نکاتی است که باید به آن توجه کرده و اجازه ندهیم نهادینه شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین در ادامه گفت: امیدواریم با اطلاع رسانی خوب، تبیین دقیق و مشروح محتویات این پرونده هم حکم مناسب و عادلانه‌ای در آن صادر شود و هم برای دیگران عبرت و آموزنده باشد؛ اعم از مدیران و کارمندان و عامه مردم.

نباید از کشمکش‌ها و مشکلات غرب غفلت کرد / باید شرایط کشور و دنیا را فهمیده و درک کنیم

وی در ادامه با اشاره به اظهارات اخیر مقامات غربی علیه کشورمان گفت: دنیایی که کشور ما را به شدت تحریم می‌کند در شرایط خاصی قرار دارد. اولاً ما باید خوب شرایط را فهمیده و موقعیت را دقیق درک کنیم. کشمکش‌ها و مشکلات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی غرب و آمریکا یک واقعیت است و ما نباید از آنان غفلت کنیم. باید واقعیت‌های موجود در دنیا را درک کنیم. یک واقعیت هم در داخل کشور ما است که خوشبختانه در مقاطع اخیر به واسطه تفکر صحیح، اراده قوی، همراهی آگاهانه توده‌ای و مردمی شکل گرفته است.

پورمحمدی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در خطبه‌های اخیرشان در نماز جمعه تهران نکته‌های اساسی و دقیقی گفته و روی نقطه ضعف دشمن دست گذاشتند که ما را در صحنه دنیا بی‌تفاوت ندانید؛ ما در امور داخلی کشورها دخالت نمی‌کنیم چرا که نیازی به آن نداریم. ما فقط ارشاد کرده و راه را نشان می‌دهیم. چون انسان‌ها بیش از همه نیاز دارند کسی راه را به آن‌ها نشان دهد. مقام معظم رهبری سعی کردند این نقش را به خوبی تبیین کنند.

موضع مقام معظم رهبری مقابل رژیم صهیونیستی یک موضع صحیح، واقع‌بینانه و مقتدرانه است

پورمحمدی افزود: رهبر معظم انقلاب اعلام کردند آنجا که باید در دنیا حضور جدی داشته باشیم از کسی ابا نداشته و صراحتاً اعلام می‌کنیم. چطور آمریکایی‌ها با قلدری به خود حق می‌دهند جایی که منافعشان به خطر افتاد لشکرکشی کنند!؟ ما نیز به خودمان حق می‌دهیم جایی که کسی مظلوم واقع شود و نقطه کانونی و اساسی است از وظایف خود سرباز نزده و حضور مقتدرانه‌ای پیدا کنیم.

وی ادامه داد: این‌که مقام معظم رهبری فرمودند هر که مقابل رژیم صهیونیستی بایستند ما به او کمک خواهیم کرد، یک موضع صحیح، واقع‌بینانه و مقتدرانه است که جامعه جهانی و ملت‌ها این پیام را کاملاً پیام مثبت، قوی و مسئولیت‌شناسانه می‌دانند و دیدیم که به شدت تأثیر خود را گذاشت و بازتاب گسترده‌ای داشت.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: امروز اروپایی‌ها می‌خواهند بگویند تحت تأثیر تحریم‌ها ایران به آنان نامه نوشته و برای مذاکره اعلام آمادگی کرده است. اما بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه و نیز تأثیرات آن بر دنیا نشان داد که ایران در موضع ضعف قرار نداشته و در دنیا تعیین کننده است.

تهدیدات و تحریم‌های غرب در اراده اجتماعی ما اثری نداشت

رئیس سازمان بازرسی کل کشور که در جمع مدیران و کارمندان سازمان سخن می‌گفت، با بیان این‌که بهانه دیگر غرب علیه کشورمان تلاش برای دستیابی موشک‌های دوربرد و با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای است، تصریح کرد: همه حرف غرب این است که این اتفاق نیفتد. این در حالی است که ایران در همین هفته‌های گذشته دو خبر بزرگ اعلام کرد.

وی ادامه داد: یکی آنکه کشورمان سومین موشک را به فضا پرتاب کرد و دیگر آنکه اولین میله‌های سوخت هسته‌ای توسط دانشمندان داخل تولید شد. نگرانی دیگر غرب از هسته‌ای شدن ما است. اما دیدید دانشمندان هسته‌ای کشورمان میله‌های سوخت را ساخته و در رآکتور نیز استفاده کرده‌اند. دانشمندان هسته‌ای کشورمان را ترور کردند تا ما را تهدید کنند اما مشاهده کردید که بسیاری از دانشجویان ما برای تغییر رشته به فیزیک هسته‌ای اعلام آمادگی کردند. غرب تلاش کرد تا با ایجاد یکسری هیجانات عمومی بین مردم سستی و تردید ایجاد کند اما در راهپیمایی ۲۲ بهمن همه دیدند که این سستی و تردید ایجاد نشد. تمام این موارد نشان می‌دهد که تهدیدات و تحریم‌های غرب در اراده اجتماعی ما اثری نداشته است. پس از روی چه نشانه‌ای نتیجه گرفتند که اعلام آمادگی ما برای مذاکره نتیجه ضعف ما است!؟

حضور مردم در انتخابات ۱۲ اسفند باید گسترده صورت گیرد / مردم با حضور قوی خود در انتخابات هم دشمن و هم تحریم کنندگان انتخابات را مأیوس خواهند کرد

پورمحمدی با بیان آنکه حلقه حضور مردم باید تکمیل شود، گفت: اول آنکه حضور مردم در انتخابات ۱۲ اسفند باید گسترده صورت بگیرد. ان‌شاءالله شاهد مشارکت بسیار بالای مردم در انتخابات خواهیم بود تا عامل جنگ روانی دشمن بی‌اثر شود. هم دشمن ناکام می‌شود و هم جاهلان داخلی خواهند فهمید که رفتار صحیح انجام دهند. باید دانست که در فضای سیاسی هر جامعه‌ای فراز و فرود وجود دارد. گاهی اوقات فضا باب طبع انسان نیست. باید مراقب بود اهداف بالاتر را فراموش نکرد. باید حواس مان باشد که دشمن را فراموش نکنیم.

وی ادامه داد: آنان که در انتخابات مجلس غیرفعال شده و انتخابات را یا تحریم عملی یا قولی کردند باید پاسخگو باشند. برخی بعد از آنکه دیدند تحریم انتخابات رسوایی زیادی دارد اعلام کردند که ما انتخابات را تحریم عملی و قولی نکردیم، بلکه غیرفعال حضور داریم. این موضع نشان می‌دهد که چقدر فهم برخی ناقص و ضعیف است؛ ادعای سیاست‌مداری، زمان‌شناسی و موقعیت‌شناسی‌شان تنها حرف است. حتی برخی از فهم منافع حزبی و گروهی خود نیز باز ماندند. اما ان‌شاءالله مردم با حضور قوی خود هم دشمن را مأیوس خواهند کرد و هم افرادی در داخل که با تسامح می‌توان آنان را اشتباه کاران پشت اشتباه خواند، را مأیوس خواهند کرد.

پورمحمدی با بیان این‌که منطق برخی طلب کارانه است، گفت: برخی از ابتدا با همه طلبکارانه رفتار می‌کردند. آنان که دشمن و ایادی دشمن هستند را کنار می‌گذاریم ولی برخی هم در ظاهر ادعای دشمنی ندارند و ما نیز نمی‌خواهیم به آنان دشمن بگوییم ولی مخالف، منتقد یا رقیب باید بداند برخی اشتباهات بزرگ هم برای کشور و هم برای خودشان خسارات‌های فراوان به بار می‌آورد. این اشتباهات پیام‌های بد تولید کرده و دشمن را تحریک می‌کند. خوشبختانه حضور مردم این فضاها را هم در داخل و هم در خارج از بین خواهد برد.

انتخاب صحیح در انتخابات، ما را به مجلس کارآمد می‌رساند

وی با بیان این‌که بحثمهم دیگر در انتخابات آینده انتخاب خوب است، گفت: نفس حضور جنگ روانی علیه ملت ما را از بین می‌برد. اما انتخاب صحیح و خوب برای ما برکات بزرگی به بار می‌آورد. انتخاب صحیح و باتدبیر ما را به راهکارهای صحیح و مجلس کارآمد می‌رساند. باید همیشه به مردم هشدار دهیم که حواس ما باشد که خوب انتخاب کنیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: اگر بد انتخاب کنیم باید تا سال‌های سال تاوان دهیم. باید کسانی به مجلس بیایند که عاقل و اهل نظر باشند؛ خوب قانون نوشته و از حقوق ملت دفاع کنند؛ باید منافع کشور را پیش بینی کرده و بر مسائل نظام خوب نظارت کنند. الآن وظیفه ما به عنوان مردم آن است که خوب تصمیم بگیریم. این تصمیم‌گیری خوب ضمن آنکه مشکلات داخلی ما را بر طرف می‌سازد، دشمن را ناکام می‌کند.

برخی امیدواری‌های دشمن به خاطر بی‌تدبیری‌های ما است

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تأکید کرد: بدون تردید برخی از امیدواری، هیجانات و طراحی‌های پی در پی دشمن به خاطر بی‌تدبیری‌ها، مطالعه نکردن‌ها و به خاطر این است که طبق برنامه درست و صحیح عمل نکرده‌ایم. این اقدامات دشمن را به طمع وامی دارد.

وی ادامه داد: مقدمه جلوگیری ما از این کار آن است که در انتخاب‌های خود خوب تصمیم بگیریم. انسان‌هایی را به عنوان مسئول انتخاب کنیم که فکر کرده و مطالعه کنند، به دشمن مجال و فرصت ندهند. این یک مسئله اساسی است و وقت آن هم اکنون است. اگر در ایام انتخابات خوب فکر کردیم دوره پس از آن وضع مان خوب خواهد بود. متأسفانه زمان انتخابات برخی از ماها خوب تصمیم نمی‌گیریم و بعد مدام انتقاد می‌کنیم.

کسانی که قهر کرده‌اند با خودشان قهر کردند / قهر کنندگان به مردم ملحق شده و همراه با مردم شوند

وی با بیان آنکه باید از همه فرصت‌ها استفاده کرد، ادامه داد: بسیاری از کسانی که انتقاد می‌کنند، انتقادشان جایی ندارد. خودکرده را تدبیر نیست. خود ما خواستیم بنابراین باید تحمل کنیم. نباید بعد از آنکه انتخاب بد کردیم مدام نق زده شود. باید صبر کرد و زمان انتخاب بعدی آن را تصحیح کرد. برخی هم عنوان می‌کنند من انتخاب نکردم. این حرف معنی ندارد. چرا که این رای اکثریت است و همه باید به رای اکثریت احترام گذاشت. باید این رفتار را در کشور نهادینه و تثبیت کنیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در خاتمه تأکید کرد: خیلی از کسانی که به اصطلاح قهر کردند با خودشان قهر کردند، اینها باید بدانند که فرصت را از دست میدهند. شما اشتباه کرده و بد تصمیم گرفتهاید. با خودتان قهر کردید. به دشمن چراغ سبز نشان داده و تحریکشان کردید. مردم به میدان آمده و پاسخ قاطعی به شما و دشمن دادهاند. حال شما به مردم ملحق شده و همراه با مردم شوید. حداقل از این موقعیت و فرصت استفاده کنید. این مسئله هم به نفع شما است و هم به نفع نظام و مردم.