به گزارش افکارنیوز،

آیت‌الله سیداحمد خاتمی، نماینده مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، به ارزیابی الحاق ایران به لایحه پالرمو که از جمله لوایح مرتبط با FATF است، پرداخت و گفت: من از تصمیم گیرندگان لوایح مرتبط با FATF این انتظار را دارم که چند مطلب را مدنظر قراردهند، اول اینکه عزت نظام جمهوری اسلامی ایران را در نظر گیرند و ببینند با تصویب این لایحه، عزت این نظام حفظ می‌شود یا خدایی نکرده به مثابه آن است که خودمان طناب دار را بر گردنمان بیندازیم.

وی با بیان اینکه تصویب لوایح مرتبط با FATF به بهانه‌جویی‌های آمریکا را پایان نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: نکته دومی که باید درنظر گرفت این است که تصمیم‌گیرندگان توجه کنند که تاثیرگذار اصلی در این لایحه همان آمریکا است بنابراین باید از خود بپرسیم که با تصویب این لایحه بهانه جویی‌ها تمام می‌شود یا اینکه همچنان ادامه خواهد داشت و آیا آمریکا دست از بهانه جویی‌هایش برمی‌دارد؟

وی با تاکید به این مسئله که تصویب لوایح مرتبط با کنوانسیون‌های بین‌المللی نباید به استقلال کشور ضربه بزند، تصریح کرد: از طرفی باید به این مسئله توجه کنیم که استقلال در کشورمان یک اصل است و آیا با تصویب چنین لوایحی استقلال اقتصادی و سیاسی کشور زیر سوال نمی‌رود؟

نماینده مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: تصمیم‌گیرندگان ارزیابی کنند که آیا این خطرناک نیست که دشمن به به دخل و خرج ما توجه داشته باشد و فضول‌ها و بیگانگان چشمی، بر دخل و هم خرجمان اشراف داشته باشند.

وی ادامه داد: را نکته بعدی این است که اگر جلوی پولشویی گرفته شود، اصل مفیدی است، ولی آیا چنین اصلی فقط با پذیرش آن لایحه به انجام می‌رسد و ما خودمان نمی‌توانیم مصوبه‌ مستقل داشته باشیم؟

آیت‌الله خاتمی در پایان خاطرنشان کرد: سوال بعدی این است، عزیزان تصمیم گیرنده به این نکته توجه کنند که ۴۰ سال است که ما تهدید می‌شویم و در ارتباط با این لایحه هم اروپا نیز همانند آمریکا دارد تهدید می‌کند، در نتیجه آیا قرارگیری در تاثیرات چنین تهدیداتی به مصلحت نظام است یا خیر؟ من فقط همین سوالات را مطرح می‌کنم و اعتقاد دارم که در مجمع تشخیص مصلحت، دلسوزان فراوانند و همه کار‌های کشور باید قانونی انجام شود.