به گزارش افکارنیوز،

  یک هیئت رسانه‌ای ایرانی پیش از سفر دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان به عراق با برهم صالح رئیس جمهور این کشور در کاخ ریاست جمهوری دیدار کردند. این دیدار که عصر روز شنبه در کاخ ریاست جمهوری صورت گرفت،  نخستین دیدار برهم صالح با رسانه‌های خارجی بود. 

- برهم صالح از هیئت رسانه‌ای ایرانی  به گرمی در کاخ ریاست جمهوری استقبال کرد. 

- رئیس جمهور کُرد عراق، زبان فارسی را کاملا می‌فهمید ولی به زبان عربی تکلم می‌کرد به همین دلیل همه خبرنگاران سوال شان  را به فارسی مطرح کردند و وی هم با طمانینه و آرامش کامل به همه سوالات به زبان عربی پاسخ می داد.

- مترجم ریاست جمهوری تسلط کامل به زبان عربی و فارسی نداشت و با توجه به اینکه برخی از خبرنگاران خواستار ترجمه همزمان سخنان رئیس جمهور شده بودند از عهده ترجمه به فارسی بر نمی آمد که دکتر برهم چندین بار به ترجمه وی معترض شد و سخنانی را که مترجم از ترجمه اش در می رفت، تکرار می‌کرد. 

-وی در این نشست گرم و صمیمانه با خبرنگاران از  ایران و عراق و تاریخ کهن دو کشور گفت و ایران را کشوری مهم در منطقه خواند.

-برهم صالح در پاسخ به سوال "که در سفر به عربستان و سفرش به تهران حامل پیامی برای ایران بوده اید" به مزاح گفت که از مقامات سعودی در این رابطه سوال کنید و از پاسخ صریح به سوال خودداری کرد.

-دکتر برهم صالح همچنین نمی توانست علاقه مندیش را به فرهنگ اصیل ایرانی از جمله موسیقی سنتی ایرانی و استاد آواز ایران شجریان مخفی کند و از این هنر ایرانی به ستایش یاد کرد و گفت که دوست دارد در این زمینه‌ها بیشتر صحبت کند.

-در این جلسه با قهوه و چای از خبرنگاران پذیرایی شد.

-برهم صالح در پایان جلسه با همه خبرنگاران صمیمانه دست داد و خداحافظی کرد.