به گزارش افکارنیوز،

نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس و کشور‌های عربی را به تفاهم با ایران فراخواند و اظهار کرد هزینه تفاهم به مراتب از هزینه رویارویی کمتر است.

نبیه بری که در مراسم افتتاح یک مرکز درمانی در بیروت سخن می‌گفت، تصریح کرد برگزاری کنفرانس‌ها در سطح سران شورای همکاری خلیج فارس، اتحادیه عرب و کشور‌های اسلامی را پیگیری کرده ایم، در بیانیه پایانی کنفرانس همکاری اسلامی، قضیه فلسطین به عنوان قضیه محوری اسلام و قضیه قدس به عنوان قضیه محوری اسلام و مسیحیت عنوان شده است که به مناسبت روز قدس، متناسب با خواسته افکار عمومی عربی و اسلامی بود. درباره کنفرانس‌های عربی و خلیجی بار دیگر بر تفاهم با جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کنیم که هزینه این روش به مراتب کمتر از هزینه رویارویی است.

رئیس پارلمان لبنان افزود مضمون برخی از موضع‌گیری ها، تلاش برای جاانداختن فرهنگ جدید و جعل دشمن نژادی و زبانی در برابر حقوق ملی مردم فلسطین است، در این زمینه می‌گوییم که سعی و تلاش برای برگزاری کنفرانس اقتصادی بحرین که عنوان صلح و شکوفایی را بر آن نهاده اند چیزی جز انحراف اذهان ما و پرداخت رشوه از جیب ما برای پیشبرد طرح معامله عصر (قرن) و در صدر آن، پیشبرد تصمیمات آمریکا مبنی بر قدس پایتخت ابدی اسرائیل، یهودی سازی قدس، اسرائیلی سازی جولان و سرعت بخشیدن به شهرک سازی نیست. شهرک سازی‌ای که لبنان را نیز در برخواهد گرفت چنانچه اردن را در بر می‌گیرد.

نبیه بری ادامه داد ما به موضع مورد نظر فلسطینیان اعتقاد داریم، به این معنی که نباید درباره بازده زمانی و مکانی دچار اشتباه شد بلکه باید با قدرت در برابر تلاش‌ها برای شدت بخشیدن به تنش‌ها در خاورمیانه و خلیج فارس ایستاد. چنانچه مخالفت خود را با تنش افروزی‌های ناشی از مواضع سیاسی واشنگتن و تبعات آن که در قالب بسیج ناوگان‌ها و نیرو‌ها خود را نشان داده است، اعلام می‌کنیم، هم زمان حمایتمان را از توافقات حسن همجواری و عدم تعرض میان کشور‌های عربی به ویژه کشور‌های حاشیه خلیج فارس و همسایگان مسلمان علنی می‌سازیم و بار دیگر اعتمادسازی میان تهران و ریاض را خواستار هستیم، زیرا این کار تنها به سود عربستان یا ایران نیست بلکه به سود لبنان، فلسطین و کشور‌های عربی نیز خواهد بود.