به گزارش افکارنیوز،

«عمر عیاصره»، تحلیلگر اردنی در گفت‌و‌گو با شبکه الجزیره، حادثه انفجار دو نفتکش در دریای عمان را مشکوک خواند و گفت این حادثه نمی‌تواند کار ایران باشد.

به گفته وی منطقه شاهد تنش میان ایران و آمریکاست و حادثه چهار کشتی در بندر الفجیره در 22 اردیبهشت در شرایطی رخ داد که دو کشور در آستانه جنگ قرار داشتند اما پس از این حادثه بسیاری از کشورها و طرف‌های بین‌المللی از جمله عراق، قطر، عمان که حادثه امروز در نزدیکی این کشور رخ داده است، ژاپن و وزیر خارجه آلمان که در منطقه حضور داشتند برای میانجیگری وارد عمل شدند و بحران فروکش کرد.

او همچنین گفت که پس از این میانجیگری‌ها شدت لحن آمریکا نیز آرام و جنگی که می‌رفت تا در گیرد متوقف شد.

او گفت ایران بیش از همه از حادثه امروز دریای عمان متضرر است، چرا که بار دیگر شرایط همچون گذشته علیه این کشور بحرانی می‌شود؛ بنابراین کسانی هستند که می‌خواهند درگیری و تنش را دوباره شعله‌ور کنند.

شبکه الجزیره در ادامه با خبرنگار خود به گفت‌و‌گو پرداخت که او به بُعد دیگری از این حادثه اشاره کرد و گفت که انفجارهای امروز در دریای عمان دست برتر را به ترامپ در مقابل اعضای کنگره برای فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات می‌دهد.

او گفت که اعضای کنگره به خصوص نمایندگان دموکرات ترامپ را برای لغو فروش سلاح به امارات، عربستان سعودی و اردن تحت فشار قرار داده‌اند و ترامپ با حادثه امروز می‌تواند بگوید که منافع استراتژیک این کشور در معرض خطر قرار دارد و باید سلاح‌ها فروخته شود.

در این رابطه «فؤاد ابراهیم» معارض عربستانی مقیم لندن نیز در صفحه توئیتر خود وجود یک طرف سوم در حمله امروز به نفتکش‌ها را بعید ندانست و نوشت: «کسانی هستند که از موفقیت میانجیگری ژاپن، متضرر خواهند شد، به خصوص عربستان سعودی، امارات و اسرائیل،  امارات به نیابت از همه گفت که می‌خواهد جزئی از هر توافقی با ایران باشد. پیام این حادثه از طرف یک جریان نیست.»

صبح امروز «منابع محلی عمان» اعلام کردند که دو نفتکش بزرگ حامل نفت خام در دریای عمان هدف حمله قرار گرفته‌اند.

نفتکش «فرانت آلتر» (Front Altair) با پرجم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر «اتانول»‌ بارگیری کرده و «کوکوکا کوریجس» (Kokuka Courageous) با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان به مقصد سنگاپور، محموله «متانول» بارگیری کرده بود.