اخبار سیاسی- کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی چندی پیش اعلام کرده بود که در راستای اقدامات فنی سازمان انرژی اتمی در چارچوب اجرای بیانیه شورای عالی امنیت ملی در خصوص توقف برخی تعهدات برجامی  ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد ایران از 300 کیلوگرم عبور خواهد کرد و روز گذشته این کار انجام گرفت و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشور از عبور ایران از مرز تولید 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده و عبور ذخایر آب سنگین از سقف ۳.۶۷ در مرحله بعد در واکنش به بد عهدی طرفین توافق هسته ای خبر داد.

به گزارش افکارنیوز، پس از اقدام ایران اروپایی ها واکنش نشان دادند و مایا کوچیانچیک سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص از ایران خواست تا از این اقدام عقب‌نشینی و از اقدامات بیشتر که به زیرپا گذاشتن برجام منتهی می‌شود، خودداری کند و تاکید کرد که اتحادیه اروپا تا زمانی که ایران تعهدات برجام را اجرا کند، به طور کامل به توافق پایبند خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد

تأیید عبور ذخایر اورانیوم ایران از ۳۰۰ کیلوگرم

ترامپ: ایران با آتش بازی می‌کند

 

همچنین کاخ سفید نیز نیز خبر داد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه درباره عبور ایران از سقف ذخایر اورانیون غنی شده صبحت کرده است و پیش از نیز ترامپ در واکنش به اقدام ایران گفته بود: آنها می‌دانند که در حال انجام چه کاری هستند. آنها می‌دانند با چه چیزی در حال بازی هستند،  آنها در حال بازی با آتش هستند. بنابراین به هیچ وجه هیچ پیامی به ایران ندارم.

سید حسین نقوی حسینی، عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این خصوص معتقد است که همان طوری که قبلا اعلام شد جمهوری اسلامی ایران روند آینده همکاری خود در چارچوب برجام را کاملا شفاف اعلام کرده است، پس از عدم انجام تعهدات طرف مقابل به ویژه اروپایی ها ما دو گام را در دستور کار قرار داده ایم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه هر دو اقدام در چارچوب برجام است تاکید کرد: این حق جمهوری اسلامی است که از ظرفیت های حقوقی خود در برجام استفاده کند.دو گام دیگر که  مطابلق مواد 26 و 36 برجام پیش بینی شده ، در چارجوب مفاد توافق هسته ای است.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به واکنش اروپایی ها به اقدام ایران در زمینه هسته ای، اظهار داشت: ابراز نگرانی درد کسی را دوا نمی کند، بنابراین  دولت های اروپایی به جای اینکه ابراز نگرانی کنند به تعهداتشان عمل کنند تا جمهوری اسلامی در چارچوب برجام به تعهداتشان عمل کنند.

وی ادامه داد: ما همیشه به تعهداتمان پایبند بوده ایم و در چارچوب تعهدات مان عمل کرده ایم، اکنون هم در چارچوب برجام اقدام می کنیم، طرف مقابل است که به تعهداتش عمل نکرده است.

نقوی حسینی در واکنش به ادعای رویترز مبنی بر اینکه اگر یکی از سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان نقض برجام ایران را تایید کنند، تحریم های بین المللی علیه ایران ظرف 65 روز از سر گرفته می شود، گفت: اولا ما منتظر انتظار عملی اروپایی ها هستیم، یعنی اروپایی ها راهی ندارند جز اینکه به تعهدات برجامی خود برگردند و تعهدات را عملیاتی کنند، دوران وعده و وعید تمام شده است.

این نماینده مجلس بیان داشت: در ثانی اگر تحریم های بین المللی برگردد، چه فشار مضاعفی به ایران وارد خواهد شد، در حال حاضر همه تحریم ها موجود است مگر غیر از این تحریم ها، تحریم دیگری وجود دارد،  اروپایی ها خارج از تحریم های آمریکا مگر کاری انجام داده اند، اگر تحریم ها برگردد، کار دیگری نیست که اروپایی ها انجام ندهند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بنابراین برای جمهوری اسلامی فرقی نمی کند، با این حال اروپایی نباید به دنبال مفر دیگری باشند بلکه فقط باید به تعهداتشان عمل کنند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی دیگر نماینده مجلس نیز با اشاره به واکنش اروپایی ها به عبور ایران از مرز تولید 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده، گفت: انتظار خویشتن داری یک طرفه از ایران و پذیرش هر گونه اقدام خلاف قانون از طرف آمریکا از سوی اتحادیه اروپا رفتار غیر منطقی است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس تاکید کرد: تا به امروز ایران نشان داد که نهایت همکاری را خواهد داشت، با این حال قصور و کوتاهی اتحادیه اروپا در قبال گردن کشی های آمریکا و عدم حمایت از ایران، ما را وادار می کند از حقوق حقه ملت و منافع ملی دفاع و پیگیری کنیم.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه اقدام ایران در خصوص افزایش تولید اورانیوم غنی سازی شده، امری طبیعی، واضح و روشن بود، اظهار داشت: تعیین ضرب الاجل از طرف ایران خواست ملت بود، اینکه ایران یک طرفه شاهد یاوه گویی های ترامپ، اقدامات خودسرانه و کارشکنانه باشد، با هیچ اصول و منطق روابط بین الملل پذیرفته نیست.

وی با اشاره به ابراز نگرانی اروپایی ها از فعالیت های هسته ای ایران گفت: اروپا دغدغه دارد یا داشت، نگرانی دارد یا داشت، مهم نیست، بلکه باید زودتر از این ها اقدام می کرد، هر چند که فرصت از دست نرفته و ایران منطبق با تقویم زمانی خود اقدامات را انجام خواهد داد.

جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به اینکه انگلیس، فرانسه و آلمان می توانند با اعلام نقض برجام، تحریم های بین المللی را علیه ایران تا 65 روز دیگر اعمال کنند، بیان داشت: دیگر تحریمی نمانده که آنها بخواهند  انجام دهد،  آمریکا  هر کاری که می توانست کرد و فرصتی برای اروپا نگذاشت، اروپایی ها تا به اینجای کار در اعمال تحریم ها با آمریکا مشارکت کرده اند، خروج شرکت هایکشورهای اروپایی از ایران نمونه این اتفاق است، بنابراین اروپا در تحریم ها شرکت کردند.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه بخش اعظمی از نقض برجام توسط همین کشورها صورت گرفته است، اظهار داشت: سکوت کشورهای اروپایی در مقابل اقدامات آمریکا همراهی در تاریکی و سایه بوده و که نقض توافق هسته ای محسوب می شود.

عضو هیات رئیسه فراکسیون مستقلین ولایی مجلس تاکید کرد: تا اینجای کار رفتار ایران عقلایی و منطقی است و مجلس از دولت در قبال اینگونه اقدام های متقابل حمایت می کند.