به گزارش افکارنیوز،

علیرضا صدرا عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، با اشاره به اقدامات اخیر اروپا در حوزه برجام و اینستکس، اظهار کرد:‌ غرب چه اروپا و چه آمریکا نمی‌توانند ببینند کشوری همچون ایران در منطقه مستقل و پیشرفته باشد، به همین دلیل هر آنچه که در توان دارند، به کار می‌برند تا مانع از پیشرفت ما شوند. آنها هرگز از این سیاست کوتاه نمی‌آیند.

اخبار سیاسی- وی با اشاره به عهدشکنی آمریکا در جریان برجام گفت: در این جریان ما شاهد بودیم که آمریکا عهدشکنی کرد و از برجام خارج شد. حتی شاهد هستیم که آمریکا به اروپا فشار می‌آورد. طی جلسات مختلفی که با وزرای اروپا داشتم متوجه شدم که اروپایی ها بیش از آنچه که فکر می کنیم، بسیار بی هویت و وابسته به آمریکا هستند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: اینکه تصور کنیم اروپا  مقابل آمریکا می‌ایستد و طرف ما را می‌گیرد، بعید می دانم و این امکان وجود ندارد، مگر آنکه وادار شوند.

وی با اشاره به این موضوع که آمریکایی‌ها در این جریان به دنبال وقت کشی است، گفت: 2 ماه پیش به آقای ظریف پیشنهادی دادم مبنی بر اینکه اجازه بازرسی به سازمان بین‌المللی انرژی اتمی را در صورتی صادر شود که آمریکا به تعهداتش عمل و موانع را برطرف کند؛ چراکه سازمان بین‌المللی انرژی اتمی 14 مرتبه برای بررسی به ایران آمد و در نتایج اعلام کرد که ایران تخطی در این مسیر نداشته است.

صدرا اظهار کرد: اروپا به ظاهر طرف ایران است  درحالی که این امر منطبق با سیاست های آمریکا نیست. آنها به نوعی با ما بازی می کنند تا با وقت کشی ما را خسته کنند و با گرفتن روحیه‌مان به ایجاد جنگ روانی در کشور بپردازند.

وی با اشاره به این موضوع که سلاح اتمی جزء راهبرد دفاعی ما نیست، گفت: اگر ما امکانات دفاعی نداشته باشیم، حتما آنها به ما حمله می‌کنند و آسیب می زنند. اگر آنها جا زده اند به این دلیل است که از مردم، انقلاب، اسلام، نیروهای مردمی، عقبه مردم انقلاب اسلامی در منطقه و قدرت موشک می‌ترسند.

عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران یادآور شد: بعید می دانم اینستکس مشکلی از ما را حل کند و اروپا تن به بازی دهد. ما باید پشت هم باشیم و یکدیگر را متهم نکنیم.گروه ها و جناح ها باید جدال ها را کم کنند و مجلس و دولت اقتصاد مقاومتی و منابع را جدی بگیرند. علی رغم آنکه شعارهای بسیاری داده می شود،‌ عملا نگران این موضوع هستم که مسئولان این مسأله را چندان جدی نمی گیرند.