به گزارش افکارنیوز،

علی لاریجانی صبح امروز (یکشنبه ۶ مرداد) با یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان دیدار و گفتگو کرد.

اخبار سیاسی_ رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار ضمن یادآوری دوستی دیرینه ایران و عمان در شرایط مختلف و جنگ تحمیلی، گفت: نقش عمان در اوضاع منطقه را مثبت می‌دانیم، کما اینکه عمان در مسئله هسته‌ای ایران نیز نقش مهمی ایفا کرد.

لاریجانی ادامه داد: توافق هسته‌ای در ایران مخالفانی داشت، اما با توجه به مجموع شرایط پذیرفته شد، ولی آمریکا یک سال پیش از این توافق خارج شد و این اقدام توهین به بسیاری از کشور‌ها از جمله ایران و عمان بود، با این حال جمهوری اسلامی ایران یک سال با درخواست رؤسای جمهور فرانسه و آلمان و البته انگلیسی‌ها، شرایط را تحمل کرد و به آن‌ها فرصت جبران داد.

وی افزود: متأسفانه در این مدت اروپایی‌ها هیچ اقدامی انجام ندادند و به نظر می‌آید نتوانستند یا نمی‌خواستند و خلاف گفته بودند، بنابراین طبق توافق نامه هسته‌ای، ایران عمل متقابل براساس اصل «عمل به تعهدات به میزانی که طرف‌های مقابل به تعهدات عمل کنند» را انجام داد.

لاریجانی با اشاره به مسائل منطقه‌ای و نگرانی‌های موجود در این خصوص، گفت: آمریکایی‌ها، ایران را تحریم کردند، اما جای سوال است که چرا انگلیس به این موضوع ورود پیدا کرد، یا چرا کشتی ایرانی متوقف شد؟ انگلیسی‌ها کشتی ایران را دزدیده اند و ما نمی‌دانیم این چه فایده‌ای برای آن‌ها دارد؟

وی یادآور شد: برخی کشور‌های منطقه برای دستیابی به امنیت پایدار باید رفتارشان را تغییر دهند، زیرا رفتار کنونی منطقه را مختل می‌کند. ظرفیت منطقه حدی دارد و نمی‌توان شاهد جنگ طولانی در یمن بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه راهبرد جمهوری اسلامی ایران، ارتقای امنیت در منطقه است، گفت: امنیت به واسطه کشور‌های منطقه حاصل می‌شود و دخالت کشور‌های دیگر موجب بروز خطرات قابل پیش بینی خواهد بود.

بن علوی: معتقدیم ایران نقش مهمی در امنیت منطقه داشته است

یوسف بن علوی در این دیدار ضمن یادآوری همکاری‌های ایران و عمان، گفت: مسیر ما واحد و هدفمان یعنی ثبات امنیت پایدار در منطقه مشخص است. ما از اینکه ایرانیان افراد عاقل و حکیم هستند، خیالمان آسوده است و معتقدیم ایران نقش مهمی در امنیت منطقه داشته است.

وزیر خارجه عمان یادآور شد: متأسفانه مشکل جهان فقدان حاکمیت عقل و منطق است به طوری که ما در دنیا شاهد رشد پوپولیسم و روی کار آمدن رهبران غیرمنطقی و غیر رشید هستیم، از این رو باید بین خودمان تعامل و تعاون داشته باشیم.

بن علوی تاکید کرد: هدف ما اقناع جامعه جهانی در راستای دیپلماسی و ایجاد این باور است که "رخداد حوادثی که باعث آسیب به امنیت منطقه ما شود به همه کشور‌ها آسیب می‌زند.

وزیر خارجه عمان خاطرنشان کرد: تلاش زیادی در شورای همکاری خلیج فارس صورت گرفت، اما زمانی که بحران در شورای همکاری واقع شد، اولین قربانی همین شورا بود و اکنون به نظر می‌رسد که بحران در شورای همکاری خلیج فارس موجب تغییر نگاه‌ها و تفکرات برخی از کشور‌های عضو شده است.