به گزارش افکارنیوز،

دولت «دونالد ترامپ» به طور رسمی از دولت «آنگلا مرکل»خواسته است به ائتلاف دریایی غرب برای حفاظت از کشتی ها در خلیج فارس ملحق شود.

اخبار سیاسی- در همین ارتباط سخنگوی سفارت آمریکا در برلین به خبرگزاری آلمان گفت: ما از برلین رسما خواسته ایم به همراه فرانسه و انگلیس به برقراری امنیت دریایی در تنگه هرمز کمک کند.

آمریکا مدعی است این ائتلاف می تواند با اقدامات ایران در خطر آفرینی برای کشتی ها و نفتکش های عبوری از این شاهراه آبی، مقابله کند.

این در حالی است که اظهارنظرهای مختلف نهادهای دولت آلمان در روزهای اخیر از وجود شکاف عمیق بین دفتر صدراعظم و وزارت خارجه این کشور حکایت دارد.

در حالی که سخنگوی دولت، وزیر دفاع و برخی دیگر از مقامات حزب دموکرات مسیحی احتمال مشارکت آلمان در این طرح را بعید ندانسته اند، وزارت خارجه اجرای این پیشنهاد را به اما و اگرهایی مشروط کرده است.

در این ارتباط «هایکو ماس» از حزب سوسیال دموکرات تاکید کرده است که برلین نمی خواهد در راستای سیاست «فشار حداکثری» دولت آمریکا علیه ایران حرکت کند.

برخی سیاستمداران آلمانی نیز در واکنش به بالاگرفتن بحث ها در بین هم قطاران خود، هرگونه تصمیم گیری در این خصوص را به تصمیم پارلمان منوط می کنند؛ «تورستن فرای» رئیس فراکسیون دموکرات مسیحی در بوندستاگ می گوید در مورد ماموریت خارجی نظامیان آلمانی، پارلمان تصمیم گیرنده نهایی خواهد بود.

از دیگر سو وزارت خارجه انگلیس در پاسخ به سوال خبرگزاری د. پ. آ. آلمان در مورد چرخش لندن به سوی آمریکا در موضوع تشکیل ائتلاف دریایی، تاکید کرده است که «یک ائتلاف اروپایی مورد حمایت از سوی آمریکا» بهترین راه حل خواهد بود. 

با این حال چنین رویکردی خلاف نظر هم پیمانان اروپایی لندن یعنی پاریس و برلین است زیرا آنها اعلام کرده اند که تمایلی به پیوستن به رویکرد واشنگتن برای اعمال «فشار حداکثری» به ایران ندارند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران پیش تر درباره موضوع پیوستن آلمان به یک ائتلاف بین‌المللی نظامی درخلیج فارس گفته بود : توصیه نمی‌کنیم کشورهای فرامنطقه‌ای به این ائتلاف‌ها بپیوندند، ائتلاف‌هایی که مبنای درستی ندارد و براساس توهم است. ایران خود را موظف به حفظ امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز می‌داند. راضی به آمدن کشورهای فرامنطقه‌ای برای تامین امنیت تنگه هرمز نیستیم زیرا این منطقه امنیت دارد.