اخبار سیاسی-  امارات و عربستان در یکی دو دهه اخیر با بازی کردن در سناریو های آمریکایی- صیونیستی همواره مواضع ضد ایرانی داشتند اما جالب است که وزیر مشاور در امور خارجه امارات که همواره مواضع تند ضد ایرانی را در کارنامه کاری خود دارد در توئیترش اعلام کرد که که ابوظبی و ریاض ترجیح می دهند به جای مواجه و تقابل از رویکرد سیاسی در قبال ایران بهره ببرند.
به گزارش افکارنیوز، از سوی دیگر انتشار خبر سفر هیات اناراتی به تهران و آمادگی حاکمان امارات برای بهبود و همکاری بانکی با ایران در صدر اخبار رسانه های عربی منطقه جای گرفت.
حتی یک رسانه عبری زبان نیز خبر داد که ولیعهد عربستان به دنبال راههای گفت و گو با ایران است و اخبار دیگری که پشت پرده این اخبار نشان می دهد امارات و عربستان می خواهند دوباره با ایران روابط دوستانه برقرار کنند.
این موضوع از دو حالت خارج نیست، اول اینکه این دو کشور باز هم در پازل آمریکایی ها بازی کرده و از سوی ترامپ مامور شده اند که راه گفت و گو با ایران را هموار کنند و از سوی دیگر قدرت نظامی ایران و تاثیر گذاری جمهوری اسلامی در منطقه که برکسی پوشیده نیست کار را به جایی رسانده که حکام کشورهای عربی خواهان نزدیکی به ایران شده اند.
علیرضا ابراهیمی نماینده مجلس با اشاره به خباثت های آمریکا و انگلیس در حوزه خلیج فارس گفت: نقش خباثت‌گونه انگلیس به عنوان استعمار پیر در دنیا غیرقابل کتمان است که آمریکا نیز در این مسیر آنها را حمایت می کند؛ به خصوص در حوزه خلیج فارس اخیرا شیطنت های بسیاری از سوی این کشورها صورت گرفته بود.
نماینده مردم رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در این مسیر آمریکا و انگلیس بسیار تلاش کردند تا با حضور کشورهای حوزه خلیج فارس، ائتلافی علیه جمهوری اسلامی ایجاد کنند و تا جاهایی نیز موفق بودند و اقدامات خرابکارانه ای نیز در آب های خلیج فارس با کمک رژیم صهیونیستی صورت گرفت.
وی افزود: با این حال رفته رفته کشورهای منطقه از سیاست های آمریکا فاصله گرفتند و اخیرا شاهد پیشنهاد امارات به ایران برای برقراری مذاکره بودیم و از سوی دیگر تغییر سیاست های عربستان نسبت به جمهوری اسلامی را در برخی موضع گیری های اخیر دیدیم.
ابراهیمی در ادامه با بیان اینکه آمریکا روز به روز در منطقه مستأصل تر می شود، عنوان کرد: آمریکا بسیار تلاش کرد تا ائتلافی غربی-عربی علیه جمهوری اسلامی ایجاد کند اما کشورهای غربی حتی اگر به نفع ایران اقدامی نکردند در زمین آمریکا نیز بازی نمی کنند و خود را کنار کشیده اند و کشورهای عربی نیز چرخشی محسوس در سیاست های خود اعمال کرده اند.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروز ایران با نقشی که در حوزه دیپلماسی ایفا می کند توانسته است اقتداری مثال زدنی را در منطقه از خود به نمایش بگذارد و ثبات و امنیت در منطقه را به حدی برساند که حتی حضور آمریکایی ها در آب های خلیج فارس نیز نتواند هراسی به دل ملت ایران راه دهد چرا که توانسته ایم با ایستادگی مقابل توطئه ها، کشورهای حوزه خلیج فارس را نیز مجددا به سمت منافع منطقه باز گردانیم.
علاءالدین بروجردی نیز در خصوص تغییر رویکرد در سیاست خارجی امارات نسبت به ایران، گفت: بعد از یک دوره که امارات سیاست بیگانه ای را نسبت به جمهوری اسلامی در پیش گرفته بود، امروز چراغ سبزی برای مذاکره با کشورمان نشان داده است.

وی در ادامه با اشاره به سیاست جمهوری اسلامی در منطقه خلیج فارس که همواره شفاف و روشن بوده است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی همواره این سیاست پیوسته را داشته که دست دوستی و همکاری به طرف کشورهای همسایه خود دراز کرده و تاکنون نیز کشور امارات، خود با ورود به بازی آمریکایی-اسرائیلی تصمیمات ضد منطقه ای اتخاذ و مواضع خود را از ایران جدا کرده بود که مجدد سیاست خود را اصلاح کرد.
بروجردی تصریح کرد: هرگونه تغییر سیاست اماراتی ها درباره ایران و نزدیکی به مواضع جمهوری اسلامی که بر مبنای صداقت باشد را به فال نیک گرفته و منتظر رویکرد صادقانه آنها در رفتارهایشان هستیم؛ حتی عربستان سعودی نیز از این قاعده مستثنی نیست.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطعا تغییر رویکرد امارات به مذاق آمریکا و رژیم صهیونیستی خوش نخواهد آمد، خاطرنشان کرد: با این حال اماراتی ها بر اساس منافع آمریکا تصمیم گیری نمی کنند و به این موضوع واقف هستند که گسترش مراوده با جمهوری اسلامی به نفع منافع ملی آنها است.