به گزارش افکارنیوز،

 «ایوان آگوستا» وزیر اقتصاد و دارایی نیکاراگوئه که در رأس یک هیأت بلندپایه اقتصادی به ایران سفر کرده، عصر امروز (شنبه) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

اخبار سیاسی- سفر این هیأت اقتصادی پس از سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به ماناگوآ پایتخت نیکاراگوئه صورت گرفته است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران 31 تیر ماه در ادامه سفرش به سه کشور آمریکای لاتین و در دومین مقصد این سفر با استقبال 2 تن از مشاوران رئیس جمهور و رئیس گروه دوستی ایران و نیکاراگوا وارد ماناگوآ پایتخت این کشور شد. 

ظریف در ابتدای ورود به ماناگوا در جمع خبرنگاران گفت: ما زمینه‌های مختلفی برای گفت‌وگو داریم.در این سفر درباره همکاری‌های گسترده‌ از کشاورزی تا فناوری‌های پیشرفته گفت‌وگو خواهیم کرد.

ظریف  همان روز پس از دیدار و گفتگو با «دنیس مونکادا» همتای نیکاراگوئه‌ای در نشست خبری مشترک خاطرنشان کرد: ما (ایران) نیازهایی داریم که نیکاراگوئه می‌تواند آنها را برآورده کند به ویژه در حوزه مواد غذایی، گوشت و غلات و نیکاراگوئه نیز نیازهایی در حوزه انرژی، تکنولوژی و در حوزه دارو دارد که ایران این توان را دارد این نیازها را با نیازهای خود تبادل کند. 

ظریف افزود: معتقدیم ایران و نیکاراگوئه می‌توانند از شرایط کنونی برای همکاری‌های جنوب - جنوب که همیشه شعار جنبش عدم تعهد و گروه 77 است استفاده کنند و این همکاری‌ها را عملیاتی کنند و اینها آرزوهای ملت ایران و نیکاراگوئه و همه ملت‌های در حال توسعه است.

وزیر خارجه کشورمان همچنین در این سفر با چند تن از وزرا و مقامات ارشد دولت این کشور دیدار و گفتگو کرد.در این دیدار که علاوه بر وزیر امور خارجه، وزیر توسعه تجارت و صنعت، رئیس کل بانک مرکزی، وزیر دارایی، رئیس مرکز توسعه تجارت، رئیس فراکسیون ساندنیست ها در مجلس ملی نیکاراگوا نیز حضور داشتند، راه‌های توسعه و تقویت روابط دوجانبه به ویژه در حوزه‌های اقتصادی بررسی شد.

تهیه نقشه راه همکاری‌های اقتصادی، تجاری، مالی، صنعتی 2 کشور و با کشورهای منطقه از جمله توافقات این نشست عالیرتبه بود.

وزیر خارجه همچنین با  «دانیل اورتگا» رئیس جمهور این کشور دیدار کرد و در این دیدار اظهار داشت: دولت آمریکا به رغم همه قوانین، مقررات و قطعنامه‌ها دست به تروریسم اقتصادی علیه ملت‌های مستقل می‌زند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با برشمردن زمینه‌های مختلف همکاری‌های 2 کشور در زمینه‌های تجاری، صنعتی، انرژی، کشاورزی، مالی و ... بر اراده کشورمان برای توسعه و تعمیق روابط دوجانبه تاکید کرد.

ظریف همچنین در این سفر با «گوستاوو پورراس کورتس» رئیس مجلس ملی نیکاراگوئه دیدار و گفت‌وگو کرد.