به گزارش افکارنیوز،

 سمینار فرصت‌های تجاری در منطقه خاورمیانه با حضور جمعی از تجار و سرمایه گذاران هندی روز شنبه 31 شهریور برابر با (21 سپتامبر 2019) در هتل سایاجی واقع در شهر کولهاپور هند برگزار شد.
اخبار سیاسی-​ در این کنفرانس سرکنسول کشورهای جمهوری اسلامی ایران ، اتیوپی و افغانستان به همراه کارشناسان بخش اقتصادی نمایندگی‌های مزبور حضور داشتند.
«ابوالفضل علیخانی» سرکنسول ایران در شهر مومبای (بمبئی) طی سخنانی به روابط دیرینه و تاریخی ایران باستان و تمدن‌های مختلف منجمله هند و روابط تجاری دو کشور اشاره و بر استفاده از فرصت‌های طلایی فعلی توسط تجار و سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی هند در بخش‌های مختلف اقتصادی ایران اعم از حوزه‌های انرژی، صنعتی، کشاورزی و دامپروری تأکید کرد.
علیخانی اقدام دو طرف در انجام  طرح‌های مشترک زیربنایی و صنعتی با بهره برداری از امکانات و تسهیلات ویژه بندر و منطقه آزاد چابهار را ضروری خواند و همکاری در چارچوب  همکاری‌های چند جانبه منطقه‌ای را مهم برشمرد.
وی با توجه به محدودیت‌های فعلی، استفاده از مبادلات تهاتری را به عنوان راهکاری برای توسعه روابط تجاری دو طرف و خنثی کردن تحریم‌های ظالمانه و خودسرانه آمریکا علیه مردم ایران برشمرد و خواستار پیگیری بیشتر تجار هندی از  مسؤولان و مقامات دولتی هند برای عدم پیروی از تحریم‌های آمریکا شد.  
 سرکنسول جمهوری اسلامی در مومبای خاطرنشان کرد: به رغم تحریم خودسرانه یک کشور علیه مردم ما، جمهوری اسلامی ایران به اهداف اقتصاد مقاومتی نائل خواهد شد و هند نباید به ایران تنها به عنوان یک شریک تجاری بنگرد، بلکه ایران می‌تواند دروازه بالقوه‌ای برای نقل و انتقال کالاها و خدمات هند به کشورهای آسیای میانه، روسیه، افغانستان و حتی به کشورهایی از قبیل سوریه و عراق با استفاده از مزیت بندر چابهار باشد.
علیخانی، آمادگی کامل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مومبای به منظور ارائه تسهیلات کنسولی از جمله صدور روادید فوری و بلندمدت برای تجار هندی را اعلام کرد.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در مومبای ضمن شرکت در این سمینار از دانشگاه اس‌.جی‌.یو در شهر کولهاپور بازدید و در ملاقات با مسؤولان دانشگاه در خصوص ایجاد کرسی زبان فارسی و مبادله دانشجو در رشته‌های مورد علاقه گفتگو کرد.