به گزارش افکارنیوز،

روزنامه فرانسوی فیگارو در شماره امروز خود خبر از دستگیری و بازداشت یک فرانسوی که اطلاعات بیشتری در مورد او در دست نیست داده است.

اخبار سیاسی- فیگارو در خبر خود نام این فرد را رولاند مارشال عنوان کرده و او را دوست فریبا عادلخواه  معرفی کرده که مانند او یک شخصیت دانشگاهی است.

این روزنامه بر اساس یک منبع نزدیک به خود افزوده است که مارشال به یک زندان عادی منتقل شده و دیپلمات‌های فرانسوی نیز با او ملاقات‌هایی داشته اند.

در صورت صحت خبر فیگارو، گفته می‌شود که او در واقع همان همسر فریبا عادلخواه فردی که زمستان سال گذشته(ژوئن) با داشتن اتهامات امنیتی  در تهران بازداشت شد است. گفته می شود خبر بازداشت رولاند مارشال موضوع جدیدی نیست و زمان بازداشت این دو نفر به یک مقطع مشخص بر می‌گردد.

فیگارو همچنین ادعا کرده است که زم تحت حفاظت پلیس فرانسه بود و با اینکه مقامات فرانسوی از سفر او به عراق اطلاع داشتند، اما مانع این سفر نشدند. این نشریه ادعا می‌کند که احتمالا مقامات فرانسوی چشم خود را بر روی دستگیری روح الله زم بسته‌اند. احتمالا دلیل این اقدام نیز آزادی دو شهروند فرانسوی از ایران است که از ماه ژوئن در زندان به‌سر می‌برند.

به نوشته فیگارو کاخ الیزه برای آزادی فریبا عادل‌خواه و یکی از دوستانش، رولان مارشال از زندان‌های ایران به شدت تحت فشار است و گمان می‌رود دستگیری زم روند آزادی آنها را تسهیل کند.

فیگارو به نقل از یکی از منابع خود نوشته است که دستگیری زم «با مقداری کمک سرویس‌های [اطلاعاتی]فرانسوی می‌تواند مذاکرات آزادی فریبا عادل‌خواه و دوستش را دوباره به جریان بیاندازد. همچنین تهران نیز می‌تواند با استفاده از دو شهروند فرانسوی بازداشت شده از نخست وزیر فرانسه بخواهد تا از استرداد یک شهروند ایرانی به آمریکا جلوگیری کند.

این فرد یک مهندس ایرانی است که در ماه فوریه به درخواست آمریکا به اتهام دور زدن تحریم‌ها و کمک به برنامه هسته‌ای ایران بازداشت شد.

باتوجه به مطلب منتشر شده در فیگارو به نظر می رسد که سعی دارند ماجرای بازداشت روح الله زم که بوسیله دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی کشورمان انجام شد را با آزادی دو تبعه فرانسوی مورد ادعای خود پیوند بزنند.