به گزارش افکارنیوز،

 احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه، 14 آبان) مجلس شورای اسلامی در سوال ملی خود از محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه علت حضور کشتی‌های صنعتی چینی در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان و صیادی غیرقانونی چیست؟ گفت: بیش از 300 هزار خانوار از طریق صیادی ارتزاق می‌کنند و برخی از آنها 20 سال است که به دنبال مجوز هستند اما کشتی‌های خارجی به راحتی در آب‌های ایران حضور می‌یابند و صیادی می‌کنند که ابتدا تکذیب می‌شد اما امروز تأیید می‌شود. 

اخبار سیاسی- وی با بیان اینکه تعداد کشتی‌های خارجی صیادی در خلیج فارس از 2 فروند در سال 1387 به 120 فروند در سال 1398 رسیده است، افزود: تعداد این کشتی‌ها در سال 1396 نسبت به سال 1395، 500 درصد افزایش داشته که ضابطه‌مند نیز نیست. 

نماینده مردم بندرعباس در مجلس تصریح کرد: فانوس ماهی‌ها و سایر ماهی‌های با ارزش توسط کشتی های صیادی خارجی صید می شوند که با این کار ما شاهد کاهش صید و افزایش قیمت آبزیان و اعتراض صیادان بومی و سنتی هستیم.

مرادی با انتقاد از صادرات ماهی‌ها به کشورهای چین، تایلند و ویتنام گفت: 35 فروند کشتی چینی در قالب قرارداد اجاره به شرط تملیک با شرکت‌های ایرانی قرارداد دارند که نحوه صدور مجوز و میزان تخلفات آنها با برخوردهای قانونی صورت گرفته سنخیت ندارد. 

وی اضافه کرد: تاکنون بیش از 5 هزار میلیارد تومان یارانه سوخت به کشتی های خارجی صیادی پرداخت شده است در حالی که دولت نمی‌تواند یک ریال یارانه نگهداری معلولان را بپردازد.

مرادی گفت: هیچ توافقنامه‌ای نیز میان ایران و چین برای صیادی منعقد نشده و تمامی ارتباطات اقتصادی پنهانی بوده و شفافیت ندارد ضمن اینکه تمامی نیروهای کار در این کشتی‌ها، فاقد مجوز کار در ایران بوده‌اند.