به گزارش افکارنیوز،

 الهام امین زاده معاون سابق رئیس جمهور با اشاره به گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی اظهار کرد: ایران تاکنون سه گام در کاهش تعهدات برجامی برداشته است و قطعاً گام چهارم یکی از گام‌های مهم در کاهش تعهدات است.

اخبار سیاسی- این استاد دانشگاه ادامه داد: ایران بر اساس برجام به وعده‌های خود عمل کرده بود، اما به دلیل نقض عهد طرف مقابل ناچار به کاهش تعهدات برجامی است، اروپایی‌ها قطعاً می‌دانند که گام چهارم ایران گام بسیار مهمی است.

 امین زاده تصریح کرد: اگر اروپایی‌ها بخواهند بر اساس خرد جمعی و عقل بین‌الملل تصمیم بگیرند و پیشاپیش از وقوع بحران جلوگیری کنند، تا فبل از برداشته شدن گام چهارم ایران فرصت دارند که تعهدات خود را بر اساس برجام انجام دهند، در غیر این صورت ایران کشوری است که به توسعه علمی دست یافته و بر اساس برجام مقرر شده است، توسعه علمی‌اش را با تأمل بیشتری انجام دهد، اما ایران نمی‌تواند به صورت دو سر باخت، هم تعهداتش را عملی کند و هم فوائدی از برجام نداشته باشد.

او افزود: اروپایی‌ها یا به تعهدات خود عمل می‌کنند یا اینکه ایران فرآیند توسعه علمی و هسته ای خود را با جدیت پیگیری می‌کند.

معاون سابق رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که خروج تدریجی ایران از برجام و کاهش تعهدات تا چه زمانی باید ادامه پیدا کند؟ گفت: ایران قبل از برجام در وضعیت پیشرفت علمی و هسته‌ای فوق‌العاده‌ای بود، اما به دلیل راستی‌آزمایی، روند پیشرفت هسته‌ای را کاهش دادیم. قبل از برجام ایران هر روز پله‌های پیشرفت در صنعت هسته‌ای را طی می‌کرد، اما برای اعتمادسازی فرآیند پیشرفت صنعت هسته‌ای را متوقف کردیم.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: ایران اگر متوجه شود که اعتمادسازی‌هایش بی‌فایده است و طرف مقابل اسرار بر توهمات خود در خصوص بی‌اعتمادی به ایران و عدم تسهیل فرآیند اقتصادی دارد، فرآیند علمی خود را با جدیت پیگیری می‌کند.

او ادامه داد: معتقدم اگر خرد بین‌الملل وجود داشته باشد و کشورهای اروپایی آسیب‌های خارجی ناشی از تنش بین‌المللی را بررسی کنند، طبیعتاً تعاملات اقتصادی با ایران را در دستور کار خود قرار می‌دهند، ایران هم در حدی که اروپایی‌ها به تعهدات خود در برجام عملل کنند، در برجام می ماند، اما در غیر این صورت قابل قبول نیست که اروپایی‌ها تعهدات خود را انجام ندهند و ایران هم از پیشرفت هسته‌ای باز بماند، بنابراین ما باید شاهد بخشی از پیشرفت‌های هسته‌ای باشیم.