گودرزی: ایران با برداشتن گام چهارم منفعل نبودنش را به دنیا ثابت کرد

 مسعود گودرزی با اشاره به آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی اظهار داشت: طبق قواعد بین‌المللی وقتی یک طرف تعهد بین‌المللی را نقض می‌کند طرف دیگری می‌تواند در آن تعهد براساس مصالحش عمل کند.

اخبار سیاسی-وی ادامه داد: ما از ابتدای توافق برجام اعلام کردیم که به انجام تعهداتمان پایبند بوده و به آن عمل می‌کنیم، اما آمریکایی‌ها زیر توافق زده و بعد از آن هم اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل نکرده لذا ایران اقداماتی در جهت کاهش تعهدات برجامی در چارچوب منافعش انجام داد. در گام چهارم گازدهی در فردو آغاز شد که بعد از آن در گام‌های بعدی اقداماتی را برای برگشت به چرخه‌های قبلی‌مان انجام می‌دهیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دانش هسته‌ای ما به گونه‌ای تعریف شده که اگر توافق برهم بخورد و اثرات آن از بین رود هر زمانی که اراده کنیم به قبل برگردیم و کارها را متناسب با منافع کشور انجام دهیم. گام چهارم هم در همین راستا برداشته شد و ان‌شاءالله در گام‌های بعدی غنی‌سازی و کارهای دیگر را شروع می‌کنیم.

گودرزی با یادآوری این‌که «اروپایی‌ها بدون نظر آمریکا اقدامی برای انجام تعهداتشان در برجام انجام نمی‌دهند»، ادامه داد: با توجه به چنین شرایطی ما هم باید به زمان قبل از برجام برگردیم آن هم بدون آنکه کارهایمان را گام به گام انجام دهیم. البته که اگر آنها روزی به میز مذاکره برگردند ما نیز به همان زمان اول برجام برمی‌گردیم.

وی در پایان و در جمع‌بندی تاکید کرد: از آنجایی که اروپایی‌ها اقدامی در انجام تعهدات برجامی‌شان انجام نمی‌دهند جمهوری اسلامی ایران با برداشتن گام چهارم علاوه بر نشان دادن توانایی‌هایش در برگشت به عقب ثابت کرد که منفعل نیست.