اخبار سیاسی- حسن روحانی رئیس جمهور ی امروز در بیست و ششمین همایش بیمه و توسعه به خاطرات برجام و ماجرای گفت و گوی تلفنی با اوباما پرداخت و گفت: مشاورین و همراهان من در سفر نیویورک من را قانع کردند که برای پیشرفت در مذاکرات، جواب تلفن رئیس جمهور آمریکا بدهم. البته این مورد تردید من بود اما وقتی همه مشاوران من، به اتفاق این نظر را دادند من پذیرفتم و در آخرین لحظاتی که داشتم نیویورک را ترک می‌کردم، رئیس‌جمهور آمریکا در هتلی که من بودم تلفن زد و من پاسخ تلفن او را دادم و این صحبت کوتاهِ یک ربع، بیست دقیقه ای یک لوکوموتیو بسیار قوی برای حرکت قطار مذاکره بود.

به گزارش افکارنیوز،   روحانی با بیان اینکه این گفتگو باعث شد که ما چارچوب را با او مشخص کردیم، گفت: سه موضوع را برای مذاکره مطرح کرد؛ این بحث را برای اولین بار است که در یک جمع عمومی می‌گویم. من در آن مکالمه تلفنی گفتم که راجع به سه موضوع آمادگی مذاکره نداریم اما برای موضوع اول که هسته‌ای است، اگر به خوبی تمام شد و شما درست اجرا کردید موضوع دوم و سوم در دستور کار مذاکره ما قرار خواهد گرفت. این حرکت باعث شد ما در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق موقت ژنو رسیدیم، در این توافق به طور موقت تحریم‌ها در بسیاری از زمینه‌ها برداشته شد، از جمله پول‌هایی که در بانکها بلوکه شده بود و ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار در اختیار قرار ایران قرار می گرفت.

رئیس‌جمهور گفت: از دیگر موارد آن توافق این بود که ایران حق غنی سازی دارد و این مهمترین دستاورد در آن مذاکرات کمتر از ۱۰۰ روز بود. هیچکس باور نمی کرد، حتی کارشناسان ما، که ما در مذاکرات می‌توانیم از ۶ قدرت بزرگ دنیا این نکته را بگیریم که ایران برخلاف آنچه در قطعنامه‌های سازمان ملل آمده بود، حق غنی‌سازی در داخل کشور خود را دارد.

روحانی گفت: ما در مرحله بعدی مذاکرات بعدی را شروع کردیم و در این مذاکرات هدفی را داشتیم که در این هدف بسیاری از کارشناسان ما می‌گفتند شدنی نیست. ما در آن مذاکرات می‌گفتیم در پایان این مذاکرات، باید تمامی قطعنامه های فصل هفتم شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران یکجا لغو شود. این چیزی بود که هیچ متخصص حقوق بین‌المللی باور نمی‌کرد که شش قطعنامه فصل هفتم سازمان ملل متحد که حتی یک ساعت آن را اجرا نکردیم، توسط همان شورای امنیت یکجا لغو شود و این کار انجام گرفت.

خارج از موافق یا مخالف برجام بودن به نظر می رسد وقتی رئیس جمهور در همایشی مربوط به بیمه و اقتصاد سخن می گوید، همه منتظرند تا مباحث مطرح شده از وی در ارتباط با همان همایش باشد و در شان رئیس جمهور نیست که از گفت و گوی با آمریکا در چنین همایشی سخن بگوید.

مذاکره با آمریکا دیگر خاطره ای تلخ از اعتماد کردن و بد عهدی آمریکایی ها دارد، بر همگان روشن است که نباید به آمریکایی ها اعتماد می شد و چه خوب بود اگر رئیس جمهور در این همایش در مورد مسائل اقتصادی و اشتباهاتی که دولت داشته عذرخواهی می کرد و درباره برنامه های اقتصادی دولت در جهت اصلاح و تقویت وضعیت معیشتی و اقتصادی کشور سخن می گفت.

امروز کشور باید با نسخه اقتصاد مقاومتی و بدون نگاه به غرب و با تکیه بر ظرفیت داخلی مسیر پیشرفت را طی کند نه اینکه هر بار ازخاطرات برجام و ... سخن گفته شود.

آقای رئیس جمهور روایت مذاکره با آمریکا کافیست، به فکر مردمی باشید که با تصمیم گران کردن بنزین به گفته مسئولان دولت شما گرانی ها هم به آن اضافه خواهد شد، مردم امروز دغدغه معیشت و اقتصاد دارند نه مذاکره با آمریکا.