به گزارش افکارنیوز،

 ابوذر گوهری مقدم کارشناس مسائل آمریکا و حسین اکبری کارشناس مسائل منطقه  ۵ بهمن ماه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی ابعاد قیام ملت عراق علیه اشغالگری پرداختند.

اخبار سیاسی- حسین اکبری کارشناس مسائل منطقه با اشاره به حضور میلیونی مردم عراق علیه آمریکا گفت: شاهد اوج خشم مردم عراق نسبت به آمریکا در این حضور میلیونی بودیم لذا این تجمع بزرگترین تجمع بعد از اربعین در طول تاریخ عراق است به طوری که جمعیت زیادی به صحنه آمدند.

او با اشاره به اینکه آمریکا باید رسما از عراق خارج شود ادامه داد: مردم عراق حساس شده اند و با حضور گسترده خود پیام جدی را به آمریکا صادر کردند؛ به طوری که همه مردم این کشور با پرچم عراق در صحنه حضور یافتند و این مسئله نشان دهنده این موضوع است که آن‌ها در بحث هویت ملی با هم یکی هستند لذا در بحث خروج آمریکا همه با هم متفق هستند و شعار خروج آمریکا از عراق را سر می‌دهند و اصرار دارند که باید شیاطین بزرگ از عراق خارج شوند.

 همه طیف‌های عراقی در راهپیمایی ضد آمریکایی حضور داشتند

این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اینکه در این حضور میلیونی، مردم از همه طیف‌های عراقی حضور داشتند خاطرنشان کرد: این حجم حضور گسترده مردم عراق در صحنه بی سابقه است به طوری که دو و نیم تا سه میلیون نفر جمعیت در این تجمع بزرگ شرکت کردند.

اکبری با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها مصمم هستند تا به هر بهانه‌ای زمان را بخرند تا بتوانند برای بقای خود در عراق کاری را انجام دهند گفت: تنها کشوری که اربیل را از اشغال داعش نجات داد جمهوری اسلامی ایران بود لذا ما به عنوان اقدام انسان دوستانه اجازه وارد شدن داعش را به این سرزمین ندادیم، بهترین راه برای آمریکا این است که ترامپ را برکنار و محاکمه کنند.

او با اشاره به اینکه آمریکا به هر ابزار و امکانی در داخل و بیرون عراق متوسل خواهد شد تا بگوید برخی در عراق خواهان حضور آن‌ها هستند افزود: آمریکا به دنبال ایجاد جنگ روانی و القاء برخی از ابزار‌های خود بر عراقی‌ها است تا آن‌ها را مردد کند.

این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اینکه همه عراقی‌ها به خوبی به نقش شهید سلیمانی و نقش برجسته ایشان در محو داعش معترف هستند گفت: همه عراقی‌ها می‌دانند که اگر حضور میدانی شهید سلیمانی در عراق نبود اکنون چه اتفاقاتی در این کشور افتاده بود لذا اکنون معادلات آمریکا به هم خورده است به طوری که در مردم روشنگری ایجاد شده و به خوبی آن‌ها دریافت کرده اند که آمریکا دشمن واقعی آن‌ها است، آمریکایی‌ها معمولاً از حافظه بلند مدت شان خیلی استفاده نمی‌کنند عراقی‌ها در سال ۱۹۲۰ میلادی بود که انگلیس را مجبور به خروج از عراق کردند لذا از این خروج می‌توان به انقلاب اول در عراق یاد کرد و اکنون ملت عراق می‌خواهند انقلاب دوم را با خروج آمریکا رقم بزنند.

اکبری با اشاره به اینکه آمریکا سیلی سختی را در عراق خواهد خورد ادامه داد: بیش از ۵۰،۶۰ شبکه محلی، منطقه‌ای و بین المللی پوشش مستقیمی را از حمله ایران به عین الاسد داشتند، سی ان ان آمریکا اعلام کرد؛ عین الاسد کابوسی برای آمریکا خواهد بود، برخی از شبکه‌های منطقه و شبکه‌های اروپایی این حادثه را به خوبی پوشش دادند.

او با اشاره به اینکه شبکه العربیه بیشتر اهداف اسرائیل را دنبال می‌کند تا اهداف عربستان سعودی؛ گفت: ما از آن‌ها توقع داریم که حقیقت را پوشش دهند، اما آن‌ها سعی می‌کنند اقدام به صحنه سازی کنند تا به نوعی این عظمت را زیر سوال ببرند، این عظمتی که اتفاق افتاده اولین پیامش متوجه آمریکا می‌شود و دومین پیامد آن متوجه کشور‌های منطقه خواهد بود.

اکبری با اشاره به اینکه عراق برای منطقه تعیین کننده است خاطرنشان کرد: موشک‌های بالستیک ایران دقیق است و می‌تواند اهداف خود را به صورت نقطه‌ای بزند، اگر قرار باشد ایران از جای دیگری توسط آمریکا مورد هدف قرار بگیرد آمریکا توان مقابله و ایستادگی را ندارد.

این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اینکه آمریکا به دنبال سانسور خبری عین الاسد بود تا از این طریق بتواند ابعاد فاجعه را پنهان نگه دارد گفت: هدف ایران کشتن سربازان آمریکایی و مردم این کشور نبود، ما به راحتی می‌توانستیم مراکز تجمع آن‌ها را بزنیم، زیرا این کار خیلی ساده‌تر از زدن مراکز نظامی است، سربازان آمریکا و مردم آمریکا هزینه جنایات رهبران خود را می‌دهند، آمریکا این ماجرا را سانسور کرد، اما دیدند که نمی‌توانند خیلی ماجرا را کتمان کنند.

ابوذر گوهری مقدم کارشناس مسائل آمریکا در ادامه برنامه با اشاره به اینکه آمریکا از زمان جورج بوش پسر در قالب یک طرح کلان به دنبال اقداماتی در منطقه غرب آسیا بود لذا طرح آن‌ها فراتر از عراق بود گفت: ترامپ به عنوان رئیس جمهوری که صریح صحبت می‌کند و پیچیدگی خاصی در صحبت هایش ندارد می‌گوید خرج زیادی برای عراق کرده است و باید این هزینه را برگرداند لذا می‌گوید که به دنبال منابع انرژی عراق است.

او با اشاره به اینکه آمریکا از زمان شروع دولت ترامپ نیروهای آمریکا در منطقه افزایش پیدا کرده است؛ افزود: منطقه راهبردی غرب آسیا اساساً منطقه‌ای نیست که آن‌ها بخواهند دست از آن بر دارند، آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را دشمن راهبردی خود تعریف کرده است به طوری که از هر اقدامی برای مهار جمهوری اسلامی می‌خواهد استفاده کند بنابر این مهار جمهوری اسلامی ایران یکی از اهداف جدی آمریکا است.

آمریکایی‌ها سعی می‌کنند واقعیت حضور میلیونی مردم عراق را سانسور کنند

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به اینکه آمریکا به دنبال تحقق اهداف رژیم صهیونیستی است گفت: در روز‌های اخیر آمریکا از ادبیات مبارزه با داعش و تروریسم استفاده می‌کند، آمریکا می‌گوید برای اینکه داعش را شکست دهد باید در منطقه حضور داشته باشد لذا ایالات متحده برای اینکه حضور میلیونی مردم عراق را توجیح کند به دنبال ایجاد گروه‌های تروریستی و سلفی جدید خواهد بود.

گوهری مقدم با اشاره به اینکه آمریکا به دنبال ادامه حضور در منطقه است اظهار داشت: ابزار‌های رسانه‌ای در اختیار قدرت‌های بزرگ است، آن‌ها سعی می‌کنند واقعیت حضور میلیونی مردم عراق را سانسور کنند؛ لذا آن‌ها به دنبال سانسور کردن اصل ماجرا هستند و به لحاظ تحلیل، ماجرا را از واقعیت موجود منحرف کنند، به طوری که گفته اند میان گروه‌های عراقی اختلاف گسترده وجود دارد؛ آمریکا سعی دارد تا این حضور را به یک گروه تقلیل دهد تا بتواند از این طریق به اهداف خود برسد.

او با اشاره به دومین حضور میلیونی مردم منطقه بیان کرد: این جمعیت عظیم خواهان خروج آمریکا از منطقه هستند؛ لذا تجمع بزرگ ملت‌های ایران و عراق در راستای مکتب شهید سلیمانی است و این موضوع برای آمریکا ضربه اساسی در برخواهد داشت و بر روی محاسبات آمریکا اثرگذار است.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه آمریکا تصور می‌کند سرمایه اجتماعی ایران ضعیف شده و یا ایران در موضع ضعف قرار دارد خاطرنشان کرد: آن‌ها تصور می‌کنند قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران کاهش یافته است، حمله به عین الاسد بخشی از انتقام سخت ایران بود.

گوهری مقدم با بیان اینکه بعد از شهادت شهید سلیمانی دموکرات‌ها به شکلی متفق القول به ترامپ و دولتش حمله کردند؛ افزود: آمریکا امروز نه تنها امن‌تر نشده بلکه جایگاهش را هم از دست داده است؛ لذا آمریکا اساسا به هدف کلان و راهبردی خود نرسیده است.