آیت‌الله محمد امامی کاشانی خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه های این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به فرارسیدن ایام‌الله دهه فجر اظهار کرد: ۲۲ بهمن یک حادثه ای بود که در تاریخ ماندگار شد. این حادثه اهداف انبیا و اولیای الهی را تحقق بخشید.

اخبار سیاسی - او با بیان این که باید به تاریخ و فلسفه انقلاب توجه نمود، عنوان کرد: بحثی در فلسفه وجود دارد به عنوان فلسفه تاریخ یعنی تاریخ را بخوانیم و آینده را بر اساس اطلاعات تاریخی گذشته بیان کنیم؛ یعنی تاریخ را نگاه کردن و اصولی را استوار نمودن، در کنار فلسفه تاریخ بحث دیگری به نام جبر تاریخ است یعنی حوادثی که در تاریخ رخ می دهد که سنت و قانون خداوند است.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه در کنار فلسفه تاریخ، جبر تاریخ را نیز داریم، اظهار کرد: منظور بنده جبر تاریخ کمونیست‌ها نیست، آن‌ها حرف غلطی به عنوان اقتصاد می‌گویند که بعد این غلط‌شان بر دنیا روشن شد، منظور بنده از جبر تاریخ، یعنی حوادثی که در تاریخ رخ می‌دهد و این سنت خداست.

آیت‌الله امامی‌کاشانی در ادامه سخنانش به بررسی حوادث و وقایع ایران و کشور‌های اسلامی پیش از ۲۲ بهمن اشاره کرد و گفت: باید ببینیم که تاریخ قبل از ۲۲ بهمن چه بود، در کشور و کشور‌های عربی و اسلامی چه می‌گذشت، و اگر انقلاب نبود الان آمریکا و صهیونیست و بر جهان اسلام سلطه داشت و اگر نبود ۲۲ بهمن همین کشور ایران روش و نامش در سیاست، اقتصاد و فرهنگ، همه آمریکایی و صهیونیستی بود.

او ادامه داد: برخی کشور‌های غربی و زوگو‌ها جمع شدند و سازمانی به عنوان سازمان ملل و شورای امنیت مرکب از چند تن را تشکیل دادند و گفتند که فلسطین باید بر دو بخش شود، بخش عربی و یهودی، فلسطین را تقسیم کردند، بعد هم به ایران گفتند که ایران و یهود برادرند و این برادری که گفتند، یعنی ایران برادری می‌کرد، ایران خواسته یهود و صهیونیست را برآورد می‌کرد که در ابعاد مختلف این خواسته‌ها مشخص شد.

خطیب نماز جمعه تهران اضافه کرد: از بحث‌هایی که مطرح کردند که یهود و ایران و صهیونیست برادر باشند، در کشور، سید ابوالقاسم کاشانی مقابل آن ایستاد، وی در برابر استعمار و استثمار، اولین کاری که شاه کرد، آیت‌الله کاشانی را به لبنان تبعید و بعد از آن زمینه را برای مقاصدش مهیا کرد.

آیت‌الله امامی‌کاشانی ادامه داد: در سفری که بنده در همان زمان‌ها به مکه مشرف شدم، در مسجدالحرام مسلمانان مختلف از کشور‌های مختلف صحبت می‌کردند، متوجه شدند که بنده ایرانی هستم و ما ایرانی‌ها را برادر یهودی‌ها می‌دانستند و می‌گفتند که صهیونیست‌ها می‌خواستند کشور‌های عربی را بمب‌باران کنند، اما بنزین نداشتند و هواپیما‌های آن‌ها در ایران سوخت‌گیری می‌کرد و بر سر ما بمب می‌ریختند، بنده نتوانستم جوابی دهم.

او تصریح کرد: از طرفی هم در مسائل اقتصادی یهود و صهیونیست از بنزین و نفت ایران در اقتصاد و ماشین جنگی خودشان استفاده می‌کردند، علاوه بر این، استفاده از ایران از نظر اقنتصادی بود، به شاه می‌گفتند و او هم نوکری در برابر آمریکا بود؛ از نظر اقتصاد، فلسطین را که دو بخش کردند، بخش صهیونیست، هیچ نداشت، گندم، برنج، مرغ و تخم‌مرغ و تمام وسایل زندگی از ایران به آنجا می‌رفت، در مقابل نفت را از ایران می‌گرفتند و پول آن را در برابر کالا پرداخت می‌کردند.

خطیب نماز جمعه تهران اضافه کرد: در آن زمان ایران یک کشور خودکفا بود و سعی کردند به جای اینکه صادراتی به کشور‌ها داشته باشد، آن را برعکس کردند، یعنی از یک طرف تولید گوسفند و غذای ایرانی‌ها را به بهانه بیماری از بین بردند و گفتند که گوشت را از خارج بیاورید و پول نفت را هم به آن‌ها برنمی‌گردانند.

آیت‌الله امامی‌کاشانی افزود: آمدند تقسیم اراضی کردند و کشاورزی را از بین بردند که هنوز هم آثار آن است، ایران یک زمانی کم گذشت و به خارج محتاج و به همین صهیونیست و آمریکا محتاج شد؛ اگر ۲۲ بهمن نبود، همین بلایی که بر سر ایران آورده بودند، بر سر کشور‌های اسلامی دیگر هم آورده بودند، همین‌طور که امروز هم برنامه دارند، اگر آمریکای جانی اراده می‌کرد که هر کاری که می‌خواست، انجام دهد، امروز به لطف خدا و انقلاب سال ۵۷ این برنامه‌هایش به بن‌بست می‌رسد.

او با اشاره به وضعیت دانشگاه‌ها و دانشجویان ایرانی در دوره پیش از ۲۲ بهمن سال ۵۷ و پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: امروز استاد دانشگاه و دانشجو دارای عزت است، رشته‌های فنی و علمی دارای ارزش است، این از نظر فرهنگی است.

خطیب نماز جمعه تهران تأکید کرد: حوزه‌های علمیه را تعطیل، روضه‌ها را ممنوع و کشف حجاب کردند، این برنامه دشمن برای ایران و دیگر کشور‌های اسلامی بود، همان طو ر که ۲۲ بهمن در ایران چنین خورشیدی درخشید، همان نور در کشور‌های دیگر هم درخشید، مگر کشور‌هایی که نوکر و بدبخت هستند، مثل سعودی‌ها و .. تمکین کنند، وگرنه متن ملت‌های اسلامی در برابر انگلیس و آمریکا و صهیونیست ایستاده‌اند.

آیت‌الله امامی‌کاشانی همچنین در خطبه‌های دوم این نماز افزود: ۲۲ بهمن و انقلاب اسلامی نگذاشت گردن‌کشان دنیا به هدف‌شان برسند و آمریکا و انگلیس در چاهی که کنده بودند، سقوط کردند.