حمید بعیدی نژاد روز دوشنبه در یادداشتی که در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد، آورده است: انتشار ویروس کرونا به عنوان مهمترین تحول بهداشت جهانی در مرکزیت توجه مردم در کشورهای مختلف جهان قرار دارد.

اخبار سیاسی - وی به بررسی آخرین تحولات مربوط به شیوع و درمان مبتلایان این ویروس در سطح جهانی اشاره کرده و نوشته است:

۱- کماکان مرکز شیوع این ویروس چین است که با حدود ۷۸ هزار نفر، بیشترین آمار مبتلایان در جهان را داراست. از این میان حدود دو هزار و ۶۰۰ نفر فوت شده اند و حدود ۲۵ هزار نفر با بهبودی از بیمارستان مرخص شده اند. ۱۵۰ نفر جدیداً به این ویروس مبتلا شده اند. سازمان بهداشت جهانی از کاهش سرعت و میانگین تعداد مبتلایان به بیماری ابراز خشنودی کرده است.

۲- در ایران ۶۱ نفر به این ویروس مبتلا شده اند که از آن میان ۱۲ نفر فوت کرده اند. منشأ بیماری از چین وشیوع با مرکزیت شهر قم تشخیص داده شده است. ایران برای کنترل بیماری برگزاری مراسم عمومی فرهنگی و ورزشی را متوقف ساخته و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را در دستور کار دارد.

۳- کشورهای خاورمیانه : تعداد زیادی از کشورهای خاورمیانه و جنوب آسیا مانند پاکستان، کویت، بحرین، عمان، امارات، عراق و عربستان هر یک آمارهای متفاوتی را از مبتلایان ارائه کرده و بسیاری حداقل یک نفر فوتی اعلام کرده اند. افغانستان بیشترین تعداد مبتلایان و فوتی‌ها را اعلام کرده است. سازمان بهداشت جهانی از امکان پخش ویروس کرونا در حوزه‌ی وسیعی از کشورهای این منطقه نگران است. برخی کشورهای این منطقه، از یک نظام بهداشتی قوی و فراگیر برای تشخیص و مقابله با بیماری برخوردار نیستند.

۴- کره جنوبی به یکباره با تعداد زیاد مبتلایان روبرو شده است. این تعداد در آخرین لحظه ۸۳۳ نفر اعلام شده است که از این تعداد ۸ نفر فوت کرده اند. این کشور برای کنترل بیماری برنامه‌ها ومراسم عمومی ورزشی و اجتماعی و هنری را تعطیل کرده است.

۵- ایتالیا در فاصله کوتاهی به مرکزیت ابتلاء به ویروس در اروپا تبدیل شده است. تا امروز در فاصله کوتاهی تعداد مبتلایان به ۲۱۹ نفر رسیده است که ۸ نفر فوت کرده اند. محل ابتلای بیماران در شمال ایتالیا بویژه منطقه لمباردی و شهر میلان بوده است. مردم با ترس و نگرانی به یکباره به فروشگاه‌های مواد غذایی هجوم برده و قفسه‌های مواد غذایی را خالی کرده اند. مقامات با اعمال محدودیت در شهرهای کوچک و تعطیلی مراسم عمومی، سعی در کنترل بیماری داشته اند.

سفیر کشورمان در پایان این یادداشت عنوان کرد: ابتلاء در چند کشور اروپایی و نگرانی از انتشار ویروس در ایتالیا، زنگ‌های خطر را در اروپا به صدا در آورده است و کشورهای هم مرز با ایتالیا را به محدود کردن مسافر و حرکت‌های قطار ترغیب کرد که خود نگرانی‌ها را افزایش داده است. بر اثر نگرانی، شاخص رشد شرکت‌های تجاری اروپا، ۳/۵ درصد کاهش یافته است.