به گزارش افکارنیوز،

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه با تکرار ادعا‌های بی اساس علیه ایران اعلام کرد تهران اجازه دسترسی برخی مکان‌ها را به بازرسان آژانس انرژی اتمی نمی‌دهد.

اخبار سیاسی- مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: شما گزارش من را تحت عنوان توافق پادمانی ان پی تی با جمهوری اسلامی ایران دریافت کردید که نشان دهنده تلاش‌های آژانس برای شفاف سازی اطلاعات مربوط به راستی آزمایی و کمال خود اظهاری‌های ایران براساس توافقات پادمانی و پروتکل الحاقی است.

گروسی در ادامه مدعی شد: سوالاتی برای آژانس در ارتباط با «مواد هسته‌ای احتمالا اعلام نشده» و فعالیت‌های هسته‌ای در سه مکان، که از سوی ایران اعلام نشده، پیش آمده است. آژانس خواستار دسترسی به دو مکان از آن‌ها شد. ایران دسترسی به این مکان‌ها را فراهم نکرد و در مباحثات مربوط به شفاف سازی سوالات آژانس حاضر نشد.

در ادامه اظهارات گروسی آمده است: این موضوع بر توانایی آژانس جهت شفاف سازی و رفع این سوالات و اطمینان موثق از عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران تاثیر منفی دارد. من از ایران می‌خواهم که فورا و کاملا با آژانس همکاری کند که (این همکاری) دربرگیرنده ارائه دسترسی مناسب به مکان‌های مشخص شده از سوی آژانس است.

بنا به نوشته وبگاه اطلاع رسانی آژانس انرژی اتمی، گروسی در ادامه با اشاره تلویحی به گام پنجم کاهش تعهدات برجامی ایران اعلام کرد تا به امروز تغییری در خصوص اجرای تعهدات برجامی ایران یا در سطح همکاری با آژانس در خصوص راستی آزمایی و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ذیل برجام مشاهده نشده است. گروسی اظهار داشت ایران در پنجم ژانویه اعلام کرد برنامه هسته‌ای این کشور دیگر تحت محدودیت‌های عملیاتی نخواهد بود.

گروسی افزود آژانس همچنان به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده از سوی ایران ذیل توافق پادمانی ادامه خواهد داد. بررسی‌ها درباره عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده از سوی ایران نیز ادامه می‌یابد.

پیشتر نیز مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مدعی شده بود: اگر تهران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای ایران عمل نکند، وارد بحران می‌شویم. ما از ایران اطلاعاتی خواسته ایم؛ اما آن‌ها از ارائه آن خودداری کرده اند.

آژانس پیشتر در گزارشی از افزایش ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ایران خبر داده بود. تام کاتن، سناتور جمهوریخواه آمریکایی نیز از دولت ترامپ خواسته بود تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل را علیه ایران بازگرداند.

آمریکا از زمان خروج از برجام سنگین‌ترین تحریم‌های خود را علیه ایران اعمال کرده است. اتحادیه اروپا نیز علی رغم وعده‌هایی که پس از خروج واشنگتن از برجام داده بود، عملاً به هیچ یک از تعهداتش درباره ایران عمل نکرده است. همین امر منجر به کاهش تدریجی تعهدات تهران شده است. مقامات ایران بار‌ها اعلام کرده اند در صورتی که تمامی طرف‌ها به تعهدات خود ذیل برجام پایبند باشند، تهران به وضعیت قبلی بازخواهد گشت.