جبار کوچکی‌نژاد رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در  مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه بیش از ۲۰ متهم از جمله تعدادی از آقازاده‌ها در ماجرای اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان دست داشتند که بازداشت و مجازات هم شدند، اظهار داشت: بخشی از مبالغ اختلاس شده که رقم دقیق آن در اختیار قوه قضائیه است به صندوق ذخیره فرهنگیان برگشت. 

اخبار اجتماعی- وی با بیان اینکه مراحل تحقیق و بررسی اختلاس انجام شده از این صندوق در نیمه‌های سال ۹۸ به پایان رسید و پرونده جهت پیگیری تحویل قوه قضائیه شد عنوان کرد: تا به امروز بسیاری از افراد مرتبط و متخلفان در دادگاه پاسخگو بودند و تعداد زیادی از آنان هم در زندان به سر می‌برند.

کوچکی‌نژاد با تأکید بر اینکه سرنخ اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان پیچیده و گسترده است و ابعاد آن همچنان ادامه دارد تصریح کرد: ریشه بسیاری از مفاسد که در جاهای دیگر بودند و در افراد صاحب قدرت نفوذ داشتند در پرونده اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان قابل ردیابی است و قوه قضائیه هم مرحله به مرحله ماجرا را پیگیری می‌کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همکاری خوب بخش پولی و بانکی قوه قضائیه با کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان را مورد اشاره قرار داد و گفت: احکام سنگینی برای متهمان این پرونده صادر شده است که همگی نتیجه پیگیری گزارشاتی است که از مجلس به قوه قضائیه ارسال و به خوبی بررسی شد.

وی در پاسخ به این پرسش که رقم دقیق مبالغی که به صندوق بازگشته چقدر است افزود: رقم دقیق مبالغ بازگشته شده در اختیار قوه قضائیه است؛ از طرفی بخشی از این مبالغ متعلق به سپرده‌های فرهنگیان در صندوق ذخیره به عنوان سهام‌دار در بانک سرمایه و بخشی دیگر هم متعلق به اعتبارات موجود در خود صندوق بوده است.

نماینده مردم رشت در مجلس با تأکید بر لزوم تغییر ساختار صندوق ذخیره فرهنگیان به نفع صاحبان اصلی آن اظهار داشت:‌ روزی که این صندوق شکل گرفت برخی آقایان آن را به ملک شخصی خود تبدیل کرده و با انحصارطلبی مدیریتی حتی اجازه ورود و نظارت سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات را نیز به داخل مجموعه ندادند.