به گزارش افکارنیوز،

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی در تذکری به علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری خواستار اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از خسارات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا به صنعت گردشگری شد.

اخبار سیاسی- متن کامل تذکر نماینده شاهین شهر به وزیر میراث فرهنگی و گردشگری به شرح زیر است:

خلاصه تذکر:

ضرورت اتخاذ و ابلاغ فوری تصمیمات ویژه برای جلوگیری از وارد آمدن خسارت و رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و صنعت گردشگری کشور و استان اصفهان به عنوان نماد و آیینه تمام نمای صنعت گردشگری ایران اسلامی با در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی از جمله تسهیلات بدون بهره، معافیت مالیاتی و بیمه‌ای و بازگشایی مراکز گردشگری با استفاده از پروتکل‌های بهداشتی.

شرح تذکر:

با همه گیری ویروس کرونا در جهان بسیاری از صنایع تولیدی و خدماتی و صنعتی به دلیل ترس از شیوع ویروس در سطح بین الملل تحت تأثیر اثرات کاهش تعاملات اجتماعی قرار گرفته و در این میان نیز کسب و کارهای حوزه گردشگری که عملا ۹ درصد تولید ناخالص ملی در جهان و ۶ درصد صادرات دنیا را تشکیل می‌دهند با رکود دو چندانی مواجه گردیده‌اند.

در ایران اسلامی نیز به تبع سایر کشورها بسیاری از مراکز تفریحی، هتل‌ها، مجموعه‌های تاریخی و فرهنگی و کارگاه‌های صنایع دستی و ... در تعطیلی کامل قرار گرفته‌اند که در این میان استان اصفهان به عنوان ویترین گردشگری ایران برای گردشگران بین المللی در شرایطی کاملا بحرانی قرار گرفته است. همانطور که مستحضرید استان اصفهان سهم بسزایی در تولید درآمد، اشتغال در بخش گردشگری و صنایع وابسته و درآمد ارزی این حوزه داشته و با توجه به تعطیلی بسیاری از مراکز تفریحی و گردشگری علاوه بر هتل‌ها، سایر صنایع وابسته به این صنعت هم به دلیل محدودیت در نظر گرفته شده در شرایط رکود کامل قرار گرفته‌اند.

بر کسی پوشیده نیست که حفظ سلامت جامعه یکی از ارکان مهم جوامع و دولت مردان است، ولیکن شرایط کنونی نیازمند تصمیمات جدی در حوزه گردشگری است. هم اکنون بسیاری از هتل ها، دفاتر خدمات مسافرتی، کسب و کارهای وابسته به گردشگری از جمله صنایع دستی، کارگاه‌های تولیدی صنعت گردشگری و مجموعه تاریخی در آستانه ورشکستگی قرار گرفته و عملا آثار اقتصادی ناشی از ویروس کرونا و محدودیت‌ها به وضوح قابل مشاهده است.

از طرفی بسته‌های حمایتی در نظر گرفته شده از جمله امهال حامل‌های انرژی و تسهیلات دوم ۱۲ درصد تأثیر چندانی در جلوگیری از لطمات وارده به صنعت نگردیده با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از صنایع وابسته به گردشگری شامل این بسته‌های حمایتی نشده اند و حتی بخش‌های اقامتگاه‌های بوم‌گردی و حوزه اشتغال روستایی این صنعت و اصفهان در خطر جدی قرار گرفته است.

لذا پیشنهاد می‌شود با در نظر گرفتن سلامت عمومی جامعه و تدوین پروتکل‌های مشخص به منظور بازگشایی هتل‌ها و مراکز ضمانت گردشگری اقدام گردد به طوری که تسهیلات بدون بهره، ابلاغ معافیت‌های مالیاتی، معافیت‌های بیمه‌ای مهم کارفرما به جهت جلوگیری از تعدیل نیروی کار در نظر گرفته و ابلاغ گردد.

شایان ذکر است ادامه روند کنونی و با بررسی‌های کارشناسی به عمل آمده حدودا ۵۴٪ شاغل مستقیم بخش گردشگری از دست خواهد رفت و قریب به ۵۰ هزار نفر در خطر بیکاری قرار خواهند گرفت و با توجه به اینکه شیوع این ویروس مخصوص متأسفانه در ایام و پیک کاری دفاتر مسافرتی و مراکز تفریحی اتفاق افتاد بسیاری از سرمایه گذاری ها، مشاغل گردشگری و واحدهای پذیرایی را با رکود حداقل یک ساله مواجه خواهد ساخت که لازم است وزارتخانه‌های متبوع و دولت محترم تدابیر ویژه‌ای را به منظور حمایت از حوزه گردشگری کشور با محوریت استان اصفهان اتخاذ و ابلاغ نماید.