به گزارش افکارنیوز،

در پایان جلسه علنی روز یکشنبه مجلس، روح الله نجابت نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: دستوری که هیئت رئیسه در مورد گزارش شعب اعلام کرد دارای ایراد بود. در آیین نامه اعلام شده که شعبه موظف است عدم رسیدگی شورای نگهبان به موضوع مورد اعتراض را احراز کند اما در شعبه مورد نظر که بررسی پرونده یکی از نمایندگان را انجام می دهد، این روند طی نشده است.

اخبار سیاسی- وی تأکید کرد: ظاهرا نامه ای از سوی شورای نگهبان به مجلس ارسال شده است که برخی موضوعات در پرونده این نماینده جدید است.

نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: در آیین نامه تصریح دارد که اگر اعتبارنامه ای تصویب یا رد شود، صحن علنی باید تصمیم گیری کند. بنده به اعتبارنامه آقای دلخوش معترض بودم، بنابراین خواهش دارم که اعلام تأیید اعتبارنامه او از دستور کار خارج شود تا نتیجه نظر شورای نگهبان اعلام شود، اگر قرار باشد به صحن ارائه شود باید رأی گیری شود، در غیر این صورت تخلف آیین نامه ای صورت گرفته است.

در ادامه جلسه، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت: بنده این یادداشت را دیدم، ان شاء الله امروز در جلسه هیئت رئیسه این یادداشت را مورد بررسی قرار داده و تصمیم گیری می کنیم.

در ادامه، عنابستانی در اخطار اصل ۷۳ قانون اساسی در این خصوص گفت: تفسیر قانون عادی در صلاحیت مجلس است، قانون آیین نامه قانونی عادی و ویژه است که تفسیر آن در صلاحیت مجلس است.

وی ادامه داد: مطلع شدیم که عزیزان ما در هیئت رئیسه تفسیراین قانون را در صلاحیت خود دانستند، این در حالی است که تفسیر قانون آیین نامه در صلاحیت مجلس است. لذا برای اعتبارنامه ای که به آن اعتراض شده است باید رأی گیری شود.

در ادامه، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس گفت: تفسیر قانون برعهده مجلس است و آیین نامه داخلی در این خصوص صراحت دارد. اما در مورد اینکه اخطار یا تذکری وارد باشد، طبق آیین نامه داخلی تشخیص وارد بودن اخطار یا تذکر با رئیس جلسه است، اگر رئیس جلسه تذکر را وارد بداند و نیاز به تفسیر پیدا کند، باید آن تفسیر را به رأی مجلس بگذارد، هیئت رئیسه نیز غیر از این روند و روالی را قائل نیست.

در ادامه اعلام شد محمدکاظم دلخوش نماینده صومعه سرا که تعدادی از نمایندگان نسبت به اعتبارنامه وی اعتراض داشتند، درخواست تذکر دارد که دلخوش اعلام کرد فعلا در این خصوص صحبت نمی کنم.