به گزارش افکارنیوز،

پایگاه اطلاع رسانی نمایندگی آمریکا در سازمان‌های بین المللی در وین با صدور بیانیه‌ای از قطعنامه سه کشور اروپایی علیه ایران در مسئله ادعایی عدم همکاری تهران با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی حمایت کرد.

اخبار سیاسی- در بیانیه وبگاه نمایندگی آمریکا در وین، جکی والکات، نماینده این کشور به طرح ادعا‌های واهی در خصوص همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی پرداخت. والکات با اشاره به ادعای اخیر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص وجود برخی مکان‌ها در ایران با احتمال فعالیت هسته ای، مدعی شد ایران به آژانس اجازه دسترسی به سایت‌های خود را که متعهد به آن است، نداده و با گذشت سه ماه از آن همچنان از همکاری با آژانس امتناع می‌کند.

نماینده آمریکا همچنین مدعی شد: ما با یک سناریو بی‌سابقه مواجه هستیم و آن این است که یک کشور برخلاف تعهداتش ذیل پروتکل الحاقی مانع دسترسی آژانس می‌شود.

در بخشی از بیانیه طولانی نمایندگی آمریکا در وین به قطعنامه ضد ایرانی فرانسه، آلمان و انگلیس اشاره شده و آن را واکنش متناسبی به اقدامات هشداربرانگیز ایران توصیف کرده است. والکات اعلام کرد آمریکا این قطعنامه را می‌پذیرد و کاملا از آن حمایت می‌کند.

ادعای عدم دسترسی آژانس به برخی سایت‌ها در ایران در حالی مطرح می‌شود که نماینده روسیه در آژانس اخیرا اعلام کرد ایران مانع از دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات خود نشده است. بر اساس گزارش آژانس، ایران دسترسی بازرسان را رد نکرده بلکه تاکنون این امکان را مهیا نکرده است. ایران حق آژانس را رد نکرده و آماده مذاکره درباره این موضوع است.

کشور‌های انگلیس، فرانسه و آلمان روز سه‌شنبه بیانیه‌ای با موضوع آنچه «راستی‌آزمایی و نظارت بر ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» خوانده شده، منتشر کردند. در این بیانیه ادعا شده که فعال کردن سازوکار حل اختلاف برجام (مکانیزم ماشه) از روی حسن نیت صورت گرفته است.

تروئیکای اروپا در این بیانیه ایران را به نقض برجام متهم کرده و مدعی شدند: ما به شدت از نقض توافق هسته‌ای توسط ایران که تبعاتی جدی و غیرقابل برگشت دارد، نگران هستیم. کشور‌های انگلیس، آلمان و فرانسه روز دوشنبه نیز طی قطعنامه‌ای ضدایرانی مدعی شدند که ایران باید شفافیت بیشتری را در تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از خود نشان دهد.

این سه کشور اروپایی طرف برجام با تنظیم این قطعنامه، خواستار همکاری کامل ایران با تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شدند. به گفته رسانه‌ها، قطعنامه سه کشور اروپایی اولین اخطار رسمی شورای حکام آژانس اتمی به کشورمان از سال ۲۰۱۲ است.