دلار همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده و حالا به کانال 25 هزار تومان رسیده است. این خبر برای هر ایرانی خبری ناخوشایند است نه برای اینکه مردم دلار مصرف می کنند بلکه بدین دلیل که متاسفانه با گران شدن دلار قیمت کالاها نیز گران می شود و امروز مردم در سخت ترین شرایط معیشتی قرار دارند.

اخبار سیاسی- هنوز خاطرمان هست دولت تدبیر و امید با برجام جو روانی به راه انداخته بود که اگر این توافق امضا شود مردم وضعیت زندگیشان بهتر می شود.

به گزارش افکارنیوز، در سال 96 نیز با رقیب هراسی جریان اصلاح طلب در رسانه های خود اعلام می کرد که اگر رییسی یا قالیباف رئیس جمهور شوند دلار از 5 تا 11 هزار تومان خواهد شد.

عکس های یک دلاری در کنار 1000 تومانی پس از توافق برجام و سر و صدایی که در رسانه های جریان اصلاح طلب به پا شده بود و اینطور وانمود می کردند که تمام مشکلات اقتصادی حل می شود حالا اما میبینیم دلار به کانال 25 هزار تومان رسیده و این حاصل مدیریت جریان اصلاح طلب و اعتدالی است.


بیشتر بخوانید:

نرخ ارز آزاد در 29 تیر 99

قیمت امروز دلار


جالب اینجاست که رسانه های اصلاح طلب امروز سکوت پیشه کرده اند و درباره دلار 25 هزار تومانی سخنی نمی گویند، گویا این یک مساله فرعی بوده و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

مردم به خوبی از کارنامه جریان اصلاح طلبی و اعتدالی مطلع هستند و امروز مشکلات معیشتی به دلیل همان نگاه غربگرایان است که کشور ثبات اقتصادی ندارد.

از سوی دیگر اما امروز دولت برای اینکه بتواند بازار ارز و دلار را کنترل کند چه برنامه ای دارد؟ چه راهکاری برای کنترل قیمت ارز می خواهد در پیش بگیرد؟

هر چند عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی درباره افزایش قیمت دلار در گفته بود که قیمت‌ها در بازار ارز منطقی نیست و این بازار تحت تاثیر برخی اتفاقات به این شکل درآمده است.

تشدید فشار تحریم‌ها، شیوع ویروس کرونا، کاهش شدید قیمت نفت و اختلال در عملکرد تجارت کشور، از جمله دلایل مهم این تغییر قیمت‌ها در بازار ارز به عنوان دلایل گران شدن دلار عنوان شد و حتی همتی عنوان کرد که مرزها به تدریج در حال بازگشایی هستند و به این ترتیب، بخشی از مشکلات مربوط به تجارت حل شده و بازار نیز بهبود خواهد یافت.

اما باید گفت دلیل اصلی افزایش نرخ ارز بی تدبیری دولت است، اینکه دولت به شکل چند نرخی ارز را ارائه می کند و حتی نظارتی بر بازگشت ارزهای صادراتی نیست باعث به وجود آمدن چنین مشکلاتی در بازار ارز شده است.

محسن فتحی از نمایندگان مجلس با انتقاد از افزایش نرخ ارز می گوید: متاسفانه علی رغم وعده‌های بانک مرکزی روند صعودی قیمت دلار همچنان تداوم داشته و دولت تاکنون راهکار جدید و موثری برای کنترل بازار ارز در نظر نگرفته است.


دیگران می خوانند:

قیمت سکه و طلا در 29 تیر 99

وام ودیعه اجاره مسکن چقدر است؟ + جزئیات


وی افزود: متاسفانه علاوه بر تاثیرات اقتصادی افزایش نرخ ارز در گرانی کالاها، رشد نرخ دلار تاثیرات روانی نیز در بازار داشته و حتی شنیده می شود برخی فروشندگان به دلیل نوسانات نرخ ارز از فروش کالاها خودداری می کنند زیرا نگران هستند قیمت کالا هر روز گرانتر از دیروز می‌شود.

این نماینده مجلس اظهار کرد: اگرچه تمامی کارشناسان معتقدند نمی‌توان به صورت دستوری نرخ دلار را کاهش داد اما این موضوع نباید به بهانه ای برای بی توجهی بانک مرکزی نسبت به ساماندهی بازار ارز شود.

فتحی گفت: از آنجایی که بازگشت ارزهای صادراتی می تواند تا حدودی نیاز ارزی کشور را تامین کند، دولت و بانک مرکزی باید با پیگیری جدی صادرکنندگان را ملزم به بازگرداندن ارزهای حاصل از صادرات کنند.