به گزارش افکارنیوز،

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق امروز (شنبه) با نانسی پلوسی ، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ساختمان کنگره دیدار و گفتگو کرد.

اخبار بین الملل- دفتر رسانه‌ای نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: در این دیدار «کوین مک کارتی» رهبر اقلیت جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا و شماری از نمایندگان حزب دموکرات این کشور نیز حضور داشتند.

در این بیانیه آمده است: در این دیدار درباره راه‌های توسعه روابط دوجانبه میان عراق و آمریکا در زمینه‌های امنیتی، اقتصادی، آموزشی و دیگر زمینه‌ها نظیر بالا بردن کارایی نیرو‌های امنیتی عراق و توانایی‌های رزمی آن‌ها و همچنین پرونده‌های آوارگان و اقلیت‌ها بررسی شد.

الکاظمی در دیدار با پلوسی تاکید کرد: عراق دارای حاکمیت است و تعامل با آن بر همین اساس صورت می‌گیرد. تقویت همکاری میان عراق و آمریکا به ویژه در زمینه‌های اقتصادی ضروری است.

او افزود: افق‌های همکاری بین بغداد و واشنگتن تنها به جنبه امنیتی و نظامی محدود نمی‌شود و زمینه‌های متعدد دیگری از قبیل توانمند سازی و بازسازی عراق و ایجاد شراکت‌های اقتصادی با آمریکا را نیز شامل می‌شود.

نخست وزیر عراق با بیان شکل روابط میان دو کشور پس از جنگ علیه گروه تروریستی داعش ،  اعلام کرد: گفتگوی راهبردی میان طرفین به نکات مهمی منتهی شده که می‌تواند مرحله جدیدی از روابط دوجانبه بین دو کشور را رقم بزند.

نانسی پلوسی هم در این دیدار ضمن استقبال از نخست وزیر عراق و هیات همراهش، از اقدامات الکاظمی از زمان تصدی پست نخست وزیری و تلاش‌های اخیر دولت عراق در پرونده‌های اقلیت‌های عراق و آوارگان تمجید کرد و گفت: آمریکا از دولت کنونی عراق و رویکرد‌های ملی آن حمایت می‌کند.

پلوسی تاکید کرد: عراق یک کشور مستقل و مهم در یک منطقه سخت است و برای حمایت از استقلال دولت عراق، توانمندسازی دولت و حمایت از تلاش‌های عراق در جنگ علیه داعش اتفاق نظر وجود دارد.

نخست وزیر عراق در پایان این دیدار اعلام کرد که پرونده اقشار مختلف جامعه عراق و آوارگان از جمله مسائل مهم دولت است و برای بازگرداندن آوارگان به مناطق خود و حل مشکلات اقلیت‌های عراق در تلاش است.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در رأس هیئتی عالی رتبه روز سه شنبه به آمریکا سفر کرد و دور دوم مذاکرات راهبردی را آغاز و با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیدار و گفتگو کرد.