به گزارش افکارنیوز،

روزنامه القدس العربی در سرمقاله خود نوشت: به نظر می‌رسد یوسف العتیبه، سفیر امارات در واشنگتن، علاوه بر مهارت‌های فراوانی که در عرصه دیپلماسی دارد، تلاش می‌کند با فعالیت به عنوان روزنامه‌نگار به زبان عبری و نویسندگی در روزنامه‌های اسرائیلی، مهارت دیگری را در زندگی نامه خود ثبت کند. صبح جمعه گذشته وی دومین مقاله خود را تحت عنوان «شالوم علیکم» و ترجمه آن به «سلام علیکم» در روزنامه یدیعوت آحارونوت منتشر کرد. هدف وی از درج این عنوان اشاره به عناصر مشترک بین دین یهود و اسلام و زبان عبری و عربی بود. 

اخبار بین الملل- العتیبه مقاله خود را به تبلیغ برای «توافقنامه شالوم» امارات تخصیص داد (به نظر می‌رسد او قصد داشت به نوعی بر نقش مهم خود در تنظیم این توافقنامه تاکید کند) و فواید آن را برای اسرائیلی‌ها در زمینه گردشگری، کار، آموزش، مقابله با کرونا، همکاری در زمینه هواپیمایی و سفر‌های هوایی، ارتباطات، حمل و نقل، بهداشت و درمان، امور امنیتی، فناوری، انرژی و مبادلات فرهنگی برشمرد.

اما نقطه ضعف مقاله العتیبه آنجا بود که با درج جمله «توسعه اسلامی به افراطی‌گری تشویق می‌کند و ثبات را به خطر می‌اندازد» از «سرزمین عربی» سخن گفت که «دچار زلزله‌ای بزرگ شده» و با «مداخلات در سطح منطقه» دست به گریبان است. این سخن نه تنها امارات را به عنوان یکی از عوامل زلزله بزرگ و از بزرگترین عوامل مداخله در امور منطقه مستثنی نمی‌داند، بلکه این کشور را از معادله «اسلامی» نیز خارج می‌کند، اما وقتی این امر در مقایسه با موضع اسرائیل که بسیاری از احزاب کوچک و بزرگ آن تلاش می‌کنند ویژگی «دولت یهودی» را به آن بدهند، عجیب به نظر می‌رسد.

القدس العربی در ادامه نوشت: اما بیرون آوردن امارات از موقعیت جغرافیایی و دینی اسلامی، سخنان بلیغ و استعاره موجود بین عبارت‌های شالوم و سلام را بی‌معنی و معادله ائتلاف اسرائیل و امارات را به عنوان توافق بین دو طرف سیاسی بی‌پایه و اساس می‌کند و این عملا به مثابه پیوستن علنی امارات به جبهه اسرائیل برای مقابله با گسترش اسلامی است!

پس از این سخنان بی‌پرده نیازی به آرایه‌های بعدی نیست، چرا که این معادله به طور خلاصه با اسرائیل و منافع حاکمان و ساکنان آن مرتبط است، بنابراین عبارات بعدی درباره عادی‌سازی دینی و دعوت از اسرائیلی‌ها برای بازدید از مرکز آبراهام برای اقامه نماز در آن، برای تاکید بر یهودی بودن اسرائیل است، اما دعوتنامه‌های متقابل به منظور تشویق ساکنان امارات و خارجی‌ها برای سفر به قدس تحت شعار عادی‌سازی دینی، چیزی جز اذعان امارات به حق حاکمیت اسرائیل بر خاک فلسطین و سرزمین‌های عربی اشغالی نیست، اما این با تسلیم شدن در برابر «یهودی بودن اسرائیل» و انکار اسلامی بودن امارات تناسبی ندارد.

در انتهای این مطلب آمده است: تلاش العتیبه و سروران وی در ابوظبی تنها برای تاسیس شاخه عربی صهیونیسم است و حرف و حدیث درباره تسامح دینی و اقامه نماز در مرکز آبراهام و سفر اماراتی‌ها به قدس تنها آرایه‌ای ضعیف از رابطه وابستگی است که هدف از آن غلبه اسرائیل بر عرب‌ها و مسلمانان است.