به گزارش افکارنیوز،

ویلیام بیمن استاد علوم سیاسی دانشگاه مینه سوتای آمریکا است. وی به بیان نظرات خود در مورد تنش میان ایران و آمریکا پرداخت.

ترامپ هرگز به اشتباهاتش اعتراف نمی‌کند

اخبار سیاسی- ویلیام بیمن در ابتدا در مورد اظهارت اخیر ترامپ در مورد مذاکره گفت: ترامپ هرگز تسلیم نخواهد شد. وی این موضوع را در انتخابات پیشین عنوان کرد و ما اکنون می‌دانیم که ترامپ هرگز اعتراف نمی‌کند که مرتباً مرتکب اشتباه می‌شود و هرگز عذرخواهی نمی‌کند. استراتژی کلی او این است که هرگونه انتقادی که علیه او می‌شود آن اقدام را بدتر کند، بنابراین می‌توانیم نگران باشیم که او ممکن است سعی کند اقدامی علیه ایران را در اکتبر قبل از انتخابات آغاز کند. ایران باید برای این امر آماده شود.

بسیاری از آمریکایی‌ها ترامپ را دوست ندارند

وی هم‌چنین در مورد احتمال پیروزی در انتخابات برای ترامپ گفت: انتخابات آمریکا واقعاً قابل پیش‌بینی نیست و پیش‌بینی‌ها تا بعد از سپتامبر معنی‌دار نیست. بسیاری از آمریکایی‌ها ترامپ را دوست ندارند، اما به هر حال به او رأی می‌دهند. او می‌تواند با وجود اینکه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که وی در حال باخت است، مجدداً در انتخابات پیروز شود.

نظریه‌های ایالات متحده در مورد چگونگی عملکرد سازمان ملل اشتباه بود

این استاد دانشگاه در مورد سرنوشت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی و تلاش آمریکا در این راستا گفت: در حال حاضر به نظر می‌رسد این تلاش شکست خواهد خورد. اما ایالات متحده فشار خود را برای تمدید ادامه می‌دهد و این نظریه را دارد که کل شورای امنیت باید به تمدید تحریم‌ها رای دهند. اما نظریه‌های ایالات متحده در مورد چگونگی عملکرد سازمان ملل در گذشته اشتباه بوده است.

ایران هنوز در چارچوب NPT قانونی فعالیت می‌کند

 وی هم‌چنین در مورد برجام گفت: اگر جو بایدن برنده شود، احتمالاً برجام به نوعی تجدید یا ادامه خواهد یافت. اما ممکن است مذاکراتی در مورد برخی موارد این توافق با ایران صورت بگیرد. از یک سو، ایران باید غنی‌سازی اورانیوم را کاهش دهد. البته همه این‌ها نمادین است، زیرا ایران هنوز هم در چارچوب پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته ای (NPT)  قانونی فعالیت می‌کند.

آمریکا حق فعال‌سازی مکانیزم ماشه را ندارد​

این استاد دانشگاه در مورد مکانیزم ماشه افزود: طبق گفته سازمان ملل و دیگر اعضای برجام، آمریکا این حق را ندارد. اما ایالات متحده همچنان بر این حق اصرار دارد. این فلسفه دولت ترامپ است که برای یک اقدام غیرقانونی دیگران را تحت فشار قرار دهد و سپس توسط دادگاه‌ها عقب رانده شود. در این مورد، هیچ دادگاهی وجود ندارد که بتواند اقدامات غیرقانونی آمریکا را محدود کند. من امیدوارم که جو بایدن رئیس‌جمهور شود و ما به روابط عاقلانه با ایران بازگردیم. امیدوارم که روابط ایالات متحده آمریکا در طول زندگی من عادی شود، اما این فقط یک امید است.

همه طرف‌های برجام ادعاهای پمپئو را رد کردند

وی هم‌چنین در مورد تلاش‌های پمپئو برای فعال‌سازی مکانیزم ماشه با وجود مخالفت اغلب کشورها گفت: وزیر امور خارجه آمریکا سعی کرد اقدامات آمریکا را علیه ایران در این خصوص ادامه دهد. کاری که برایان هوک کاملاً در آن ناکام ماند و مورد احترام هیچ یک از متحدان خارجی ما نبود و اقدامات او شامل لفاظی‌های خالی بود. علاوه بر این او هیچ قدرتی برای عمل نداشت، بنابراین بی‌اثر بود و در نهایت اخراج شد. همانطور که همه ما می‌بینیم، وزیر امور خارجه آمریکا به سازمان ملل رفت و تلاش کرد تا اسنپ بک را فعال کند و تحریم‌های نظامی علیه ایران را پس از انقضا در ماه اکتبر تمدید کند ولی کاملاً ناموفق بود. همه طرف‌های دیگر برجام ادعاهای وی را رد کردند و به او گفتند که خروج آمریکا از برجام کاملاً ایالات متحده را برای عمل در برابر ایران بی‌اعتبار می‌کند.