به گزارش افکارنیوز،

عراق از دیرباز دستخوش تحولات بسیاری بوده است و این سرزمین در تاریخ خود صحنه حوادث متعددی بوده است؛ اما به گواهی تاریخ، شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفایش دردناکترین حادثه‌ای است که در سرزمین رافدین رخ داده است که تا به امروز پیروان این امام همام را داغدار نگه داشته است.

اخبار بین الملل- همه ساله عراقیها و مشتاقان سرور و سالار شهیدان با بیرق‌های سیاه به استقبال ماه محرم می‌روند و جامه سیاه بر تن می‌کنند و بر مظلومیت امام حسین(ع) می‌گریند و بر سرو سینه می زنند تا به عاشوراء یعنی روز دهم ماه محرم می رسند. عاشوراء یعنی روز حزن و اندوه و گریه بر مظلومیت اباعبدالله و یاران وفادارش.

مقتل خوانی در کربلا و عتبات مقدسه در نجف اشرف، کاظمین، سامرا و دیگر شهرهای عراق از مهم ترین برنامه‌های ویژه محرم است که در عراق مرسوم است. در این مراسم که حوالی دو ساعت به طول می انجامد، یکی از مقتل خوانان داستان کامل روز دهم عاشورا را برای عزاداران می‌خواند که با سوز و گداز و اندوه و اشک حاضران در مراسم همراه است.

در مقتل خوانی، داستان ظلم و ستم ارتش یزید و شهادت یک یک یاران اباعبدالله الحسین (ع) شرح داده شده و پایان مقتل به شهادت امام حسین (ع) منتهی می شود.

با پایان مقتل خوانی، عزاداران تا اذان ظهر شروع به عزاداری کرده و سپس این مراسم با اقامه نماز جماعت ظهر و عصر ادامه می یابد.

عزاداران حسینی بعد از پایان نماز ظهر و عصر، در آیین نمادین خیمه‌های اهل بیت عصمت و طهارت (ع) را در منطقه «خیمه گاه» در کربلا به آتش می کشند و بعد از آن مراسم «رکضه الطویریج» (دویدن "هروله" طویریج) در بین الحرمین آغاز می‌شود.

عزاداران در فاصله‌ای چند کیلومتری از حرم حسینی به صف ایستاده و سپس با شعار «یا حسین (ع)» برای تجدید بیعت به حرم حسینی و عباسی با حالت دویدن وارد شده و از آن خارج می‌شوند.

این مراسم حماسی نیز تا حوالی سه و چهار بعد از ظهر به طول می‌انجامد و بعد از آن آیین‌های عاشورا تا نماز مغرب و عشاء آرام می‌گیرد و پایان بخش مراسم های روز دهم محرم، «شام غریبان» است که در کربلا و دیگر شهرهای عراق برگزار می شود.

در کنار این مراسم، موکب‌های مختلف عزاداری اقدام به برگزاری آیین های «تشابیه» یا «تعزیه» می‌کنند که طی آن، حادثه روز دهم عاشورا را برای اطلاع عموم به صورت زنده به نمایش می‌گذارند.

در این روز همچنین عزاداران عراقی، اقدام به پخت غذاهای نذری کرده و در بین مردم توزیع می‌کنند.

پخت غذاهای نذری و حلیم در عصر نهم و شب آن به طور گسترده‌ای صورت می‌گیرد و در صبحگاه دهم محرم، بین مردم توزیع می‌شود.

آیین های روز دهم محرم با پایان مراسم شام غریبان، به اتمام می رسد اما آیین‌های عزاداری همچنان تا نزدیکی بیستم صفر ادامه می یابد که این مراسم نیز با آیین بزرگ پیاده روی اربعین به اتمام می رسد.

هتاکی که مردم عراق را به خشم آورد

در چنین شرایطی که مشتاقان سرور و سالار شهیدان در اندوه به سر می‌برند امسال هتاکی یک رسانه عراقی به این مراسم سخت عراقیها را عصبانی کرد. اقدام شبکه ماهواره‌ای دجله عراق در پخش صحنه‌هایی از رقص و آواز در شب و روز عاشورا، خشم و عصبانیت محافل سیاسی و مردمی عراق را برانگیخت. در حالی که به مناسبت روز عاشورای حسینی مسلمانان و شیعیان در عراق و نقاط مختلف جهان مشغول عزاداری برای اباعبدالله الحسین (ع) بودند، شبکه دجله بدون توجه به احساسات مسلمانان و احترام به شعائر دینی آنها اقدام به پخش کنسرت و موسیقی‌های مبتذل کرد تا به ساحت مقدس امام حسین (ع) دهن‌کجی کرده باشد.

این اقدام شبکه ماهواره‌ای دجله یادآور هلهله لشگریان یزید پس از شهادت امام حسین(ع) بود.

واکنش‌ها

ائتلاف سائرون عراق اقدام توهین آمیز شبکه دجله در روز عاشورا را محکوم کرد.

ائتلاف سائرون در بیانیه‌ای آورده است که این ائتلاف به دلیل بی‌احترامی شبکه ماهواره‌ای دجله به احساسات میلیون‌ها مسلمان و نادیده گرفتن ارزش‌های دینی، اجتماعی، اخلاقی، انسانی و حرفه‌ای در قبال موضوع عاشورا و شهادت امام حسین (ع)، تحریم این شبکه را اعلام می‌کند و در برنامه‌های آن حضور پیدا نخواهد کرد.

ائتلاف سائرون همچنین ابراز امیدواری کرده است که تمام شبکه‌های عراقی به گرایشات جامعه این کشور و مناسبت‌های دینی آن احترام بگذارند.

این بیانیه می افزاید: در شرایط فوق‌العاده‌ای که با آن مواجه هستیم، انتظار این است که رسانه‌ها ابزاری برای ارتباط میان اقشار مختلف عراق باشند و از هرگونه اقدام یا رفتار منجر به فتنه اجتماعی و پیامدهای منفی اجتناب کنند.

«لؤی الیاسری» استاندار نجف اشرف در بیانیه‌ای گفت: در روز دهم محرم و روز شهادت امام حسین (علیه السلام) برنامه‌ای پخش شد که احساسات دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) که در ایام عزا و مصیبت خاندان پیامبر اکرم (ص) به سر می‌بردند را جریحه دار کرد.

وی افزود: ما به عنوان استانداری نجف اشرف این اقدام شبکه ماهواره‌ای دجله در شب عاشورا و به سخره گرفتن احساسات میلیون‌ها مسلمان در سالروز شهادت نوه حضرت رسول اکرم (ص) امام حسین (ع) که اقدام به پخش صحنه‌های رقص و آواز کرده را محکوم می‌کنیم و دفتر این شبکه در نجف اشرف را به مدت یک ماه تعطیل می‌کنیم و اگر این اقدام تکرار شود، زمان تعطیلی تمدید می‌شود.

همچنین «علی دوای» استاندار شهر میسان پخش شبکه دجله را در این شهر متوقف کرد و گفت: روز عاشورا در نزد تمامی ادیان و مذاهب و طایفه‌ها و قومیت‌ها مورد احترام است و این مناسبت یکی از شعائر دینی است که برای یاری بشریت و گسترش محبت و صلح و مخالفت با ظلم و فساد و برای نشر ارزش های و مبانی حق آمده است.

وی افزود: شبکه ماهواره‌ای دجله اقدام به پخش برنامه رقص و آواز در صبح عاشورا کرده است، بدون اینکه کمترین احترامی برای احساسات عزاداران حسینی باشد، لذا بر اساس مسئولیت پذیری، شبکه دجله متوقف می‌شود و مسئولین ذیربط باید فوراً آن را اجرایی کنند.

همچنین «نصیف جاسم الخطابی» استاندار کربلای معلی، پخش شبکه دجله در استان کربلا را به مدت یک ماه متوقف کرد و گفت: اگر این شبکه از اقدام خود در روز عاشورا عذرخواهی نکند، توقف پخش آن تمدید می‌شود.

فعالان، کمپینی را در خصوص بستن شبکه ماهواره‌ای دجله تشکیل دادند و این کمپین در شبکه‌های اجتماعی خواستار تحریم شبکه دجله شدند.

این کمپین اعلام کرد که در مقابل شبکه دجله در بغداد تجمع اعتراض آمیز برپا می‌کند.

همچنین علی العمیری عکاس و کارگردان عراقی از این شبکه استعفا داد.

بعد از موج محکومیت‌ها، شبکه دجله با ارائه توضحی از تمامی شیعیان عراق عذر خواهی کرد و پخش این شبکه را به صورت موقت متوقف نمود.

آتش کشیدن دفتر شبکه دجله در بغداد

گروهی از شهروندان عراقی در شهر بغداد روز دوشنبه دفتر شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای دجله را به خاطر حرمت شکنی با پخش موسیقی در روز عاشورای حسینی (ع) به آتش کشیدند.

این شبکه که علیه مقاومت و گروه‌های اسلامی جهت گیری دارد در شب تاسوعای حسینی با پخش کلیپی توهین آمیز، حرمت شب‌های سوگواری اباعبدالله (ع) را زیر پا گذاشت. این اقدام توهین آمیز باعث شد که برخی کارمندان این شبکه از ادامه فعالیت با این شبکه خودداری کنند.

یک کارمند شبکه تلویزیونی دجله گفت: گروهی دفتر شبکه در منطقه الجادریه در بغداد را به طور کامل آتش زدند.

صدور حکم بازداشت برای جمال الکربولی

در پی اقدام موهن تلویزیون «دجله» در عراق در دادگاهی در بغداد حکم بازداشت مدیر این شبکه صادر و شورای عالی قضایی عراق روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای در این باره نوشت: بر اساس شکایت تعدادی از وکلا به دادگاه تحقیق «الرصافه» بغداد در مورد توهین عمدی به مناسک یکی از مذاهب عراق و مطابق متن ماده (1/372) قانون مجازات، دادگاه تصمیم به صدور قرار بازداشت علیه «جمال الکربولی» مالک شبکه ماهواره ای دجله گرفت.

مالک شبکه دجله که حکم بازداشتش صادر شد کیست؟

جمال ناصراحمد الکربولی یکی از سیاستمداران عراقی است که رئیس حزب موسوم به «الحل» است. وی این حزب را در سال 2008 تاسیس کرد و این حزب در بغداد، الانبار، صلاح الدین و کرکوک فعالیت دارد. وی متولد سال 1965 در المسیب یکی از مناطق استان بابل عراق است و به عشیره الکرابله وابسته است که یکی از بزرگترین عشایر الدلیم در استان الانبار است. وی پزشک و جراح است و مدرک خود را از دانشگاه بغداد در سال 1991گرفته است. وی در وزارت دفاع عراق در زمان صدام درجه ستوانی داشته است.

وی در واکنش به اعتراضات به اقدام موهن شبکه‌ای که مالک آن است در عین حال که مدعی شد به دستگاه قضایی عراق احترام می گذارد در اقدامی فتنه گرانه برای برخی شبکه های تلویزیونی در عراق خط و نشان کشید که چنین  و چنان می‌کند. وی گستاخانه اعلام کرد که شبکه‌اش که به آتش کشیده را بازسازی می‌کند!

این در حالی است که یک منبع امنیتی عراقی از فرار مالک شبکه دجله یعنی جمال الکربولی به محلی نامشخص پرده برداشته است.

چرایی اقدام شبکه دجله

شبکه دجله و برخی دیگر از جمله الحره در عراق همواره در راستای سیاست‌های فتنه گرانه شهرت دارند. شبکه دجله به داشتن گرایش بعثی متهم است. آذرماه 98 نیز مأموران وزارت کشور عراق، دفتر شبکه تلویزیونی دجله در بغداد را تعطیل کردند.

سازمان ارتباطات و رسانه‌های عراق در آن زمان اعلام کرده بود که این شبکه به همراه هفت شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای دیگر قوانین پخش رسانه‌ای را رعایت نکرده و برنامه‌هایی که به خشونت دامن می زند را پخش می‌کنند.

الکربولی به داشتن سیاست ضد گروههای مقاومت و همسویی با رژیم های مرتجع عرب معروف است و بدون شک این تحرکات هم ناشی از خط گیری از بعثی‌ها در اردن و دیگر اربابانش در سعودی و شیخ نشینان است که هرگز رغبتی به عراق جدید پس از صدام نداشته و ندارند و هدفشان ضربه زدن به عراق است.

شبکه‌های بعثی همواره به احساسات ملت عراق تعدی می‌کنند و به شکل مستقیم و غیرمستقیم به عقاید آنها هتاکی می‌کنند و این نشان از کینه توزی آنها دارد. این شبکه‌ها در حالی دم از اقدام حرفه‌ای رسانه‌ای می‌زنند که از آن فاصله زیادی دارند.

ماموریت این شبکه‌ها نابودی جامعه عراق و از بین بردن همه ارزشها و آداب و مراسم اسلامی اصیل است. این شبکه‌ها مورد حمایت برخی کشورها و مراکز تروریستی بعثی، خواهان خیر و خوشی برای عراق جدید نیستند.

این اقدام شبکه دجله در واقع در راستای طرح‌ها و برنامه‌های رسانه‌های مورد حمایت خارج عراق برای ضربه زدن به دین و مذهب و اعتقاد مردم است.

عراقیها باید به حجم توطئه علیه آنها و اعتقاداتشان پی ببرند و متوجه خطر رسانه‌های بعثی بر روند دموکراسی عراق و واقعیت عراق جدید و آزادی انجام شعائر دینی و مناسبت‌های اسلامی باشند و برای همیشه راه را بر این شبکه‌های کینه توز و تروریست پرور و بعثی ببندند.