به گزارش افکارنیوز،

مدیر سیاست گروه یوانی، اتحاد علیه ایران هسته ای، گزارش اخیر آژانس انرژی اتمی در خصوص بازگشت ذخایر آب سنگین ایران به محدود مشخص شده در برجام را جالب توجه اعلام کرد.

اخبار سیاسی- جیسون برداسکای با درج گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در خصوص گزارش آژانس در موضوع ایران در حساب توییتری خود آورد: جالب است که گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید ذخایر آب سنگین ایران کاهش یافته و اکنون به محدوده برجام بازگشته است. این (مسئله) در کنار فراهم کردن دسترسی‌های پادمانی آژانس به دو سایت هسته‌ای (ایران)، نشان می‌دهند تهران در تلاش است تا (در بحبوحه تقلای آمریکا برای فعال سازی مکانیسم ماشه) دست کم از اختلاف پیدا کردن با دیگر اعضای برجام اجتناب کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدیدی، که روز جمعه به رسانه درز پیدا کرد، میزان ذخایر آب سنگین ایران است، که کمتر از ۱۳۰ تُن گزارش کرد. به عبارتی اکنون میزان آن به کمتر از میزان ذخایر مجاز براساس توافق هسته‌ای برجام رسیده است. بر همین اساس میزان ذخایر آب سنگین ایران برای اولین بار بعد از اعلام کاهش تعهدات کشورمان به مفاد توافق هسته‌ای (برجام) در محدوده مجاز عنوان شده در این توافق قرار گرفته است.

همچنین در این گزارش آمده است که اکنون ایران گام‌های مقدماتی برای نصب سانتریفیوژ‌های پیشرفته را طی می‌کند. بنا بر این گزارش، این نهاد بین‌المللی تنها به یک سایت از دو سایت مورد تقاضای خود دسترسی پیدا کرده است. البته عنوان شده نمونه‌برداری و گزارش درباره سایت دوم در روز‌های آینده ارائه خواهد شد.