به گزارش افکارنیوز،

 دولت فرانسه اعلام کرده است «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه در روز‌های آینده دیداری با نخست وزیر یونان و به هدف بررسی پرونده مدیترانه شرقی و روابط با ترکیه خواهد داشت.

اخبار بین الملل- به گفته این خبرگزاری تاریخ این نشست دهم سپتامبر (۲۰ شهریور) اعلام شده است.

در بیانیه مربوط به رئیس جمهور فرانسه آمده است: «این دیدار در راستای نشست آتیِ سرانی است که پاریس با حضور اسپانیا، پرتغال، ایتالیا، قبرس، مالت و یونان میزبان آن است.»

پیشتر مسئول دولت یونان گفته بود یونان در حال مذاکره با فرانسه و کشور‌های دیگر برای خرید جنگنده است.

به تازگی «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه به تشدید تنش میان ترکیه و یونان واکنش نشان داده و گفته است: «اوضاع در مدیترانه شرقی نگران کننده است و از سران کشور‌های منطقه می‌خواهیم برای حل مشکلات موجود به گفت‌وگو و مذاکره روی آورند.»

«ژان ایو لو دریان» وزیر خارجه فرانسه نیز دیروز (یکشنبه) اعلام کرده بود که طی نشست شورای اروپا در پایان ماه جاری، پرونده ترکیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این پرونده با مشارکت وزیران خارجه در برلین آماده شده و در آن ابزار‌های واکنشی که ممکن است در قبال ترکیه از آن استفاده شود، بررسی شده است.

تنش‌های ترکیه و یونان در ماه اوت پس از آنکه کشتی تحقیقاتی «Oruc Reis» ترکیه حفاری را در آب‌های مورد ادعای یونان در مدیترانه شرقی آغاز کرد، افزایش یافت. یونان این منطقه را منطقه اقتصادی انحصاری خود می‌داند. در پی این ماجرا یونان نیرو‌های مسلح خود را به حالت آماده باش درآورده و متعهد شده است که از حقوق حاکمیت خود با تمام ابزار‌های لازم محافظت می‌کند. هر دو کشور یکدیگر را به امضای معاملات غیرقانونی حقوق دریایی با کشور‌های ثالث متهم می‌کنند.