حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درمورد این طرح گفته است که اعتبار طرح تأمین کالاهای اساسی ، رقمی به سقف بودجه اضافه نمی‌کندو در اصل نوعی جابجایی در یارانه‌های مختلفی که دولت می‌پردازد، انجام می‌شود.

حاجی بابایی افزود: در این طرح از دولت خواسته می‌شود ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی که به عنوان یارانه به جاهای مختلف اختصاص می‌دهد، برای طرح تأمین کالاهای اساسی تخصیص دهد.

وی درباره چگونگی محاسبه رقم ۳۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت سبدکالاهای اساسی تاکید کرده است که در سال ۹۵ نیز سبد کالایی در نظر گرفته شد برای کالاهایی از جمله گوشت، روغن، شکر و … که رقمی حدود ۵۰ هزار تومان به دست آمد که اکنون این رقم برای امسال ۱۲۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

*60 میلیون نفر تحت پوشش طرح تأمین کالاهای اساسی ویژه اقشار آسیب‌پذیر

علیرضا شهبازی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز درباره آخرین وضعیت طرح تأمین کالاهای اساسی ویژه اقشار آسیب‌پذیر در گفت و گو با افکارنیوز عنوان کرد: «30 هزارمیلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح تامین و 60  میلیون نفر تحت پوشش قرارمی‌گیرند.»

وی افزود: «یارانه کالا 20 میلیون نفرازکسانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی یا کشاورز و روستایی هستند مبلغ 120 هزار تومان و 40 میلیون نفردیگر مبلغ 60 هزارتومان است.»

نماینده مردم نهاوند در مجلس یازدهم اظهار داشت: طرح تامین کالای اساسی به ویژه اقشار آسیب‌پذیر به صورت کارت الکترونیکی است تا مردم بتوانند از فروشگاه‌هایی که کالا اساسی موردنیاز مردم را داراست تنها کالا خریداری کنند.

شهبازی درباره زمان اجرایی این طرح تصریح کرد: «شرایط به گونه‌ای است که مردم تحت فشار تحریم و گرانی‌ها قرار دارند به همین خاطر برآنیم تا هرچه زودتر یارانه کالا را اجرایی و به مردم به ویژه اقشار آسیب دیده کمک کنیم.»

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بیان داشت: زمان واریز این یارانه برای شش ماه دوم سال جاری درنظر گرفته شده است.

وی درپایان این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: کمیسیون برنامه و بودجه هفته آینده جلسه‌ای با دولت برگزار و طرح را بررسی نهایی خواهندکرد. امیدواریم پس از بررسی و تایید شورای نگهبان طرح تامین کالای اساسی نهایی و به زودی اجرا شود.