نشست رسانه‌ای « یدو » (مخفف یدالله) در سینمای رسانه واقع در برج میلاد برگزار شد.

مهدی جعفری کارگردان فیلم درباره ساخت این فیلم گفت‌‌: ابراهیم ایرج زاد قصه کوتاهی به نام «زخم شیر» را به من پیشنهاد کرد و چون خودم هم بچه جنوب هستم، تصمیم گرفتم آن را بسازم. با همسرم که فیلمنامه‌نویس است، بیش از یک سال برای نوشتن فیلنامه این اثر کار کردیم و نتیجه‌اش «یدو» شد که البته پایان آن در قصه نبود و ما کلیات را از قصه اصلی اقتباس کردیم.

این کارگردان اضافه کرد: در حق مردم آبادان بسیار جفا شده است و هر چقدر هم درباره‌شان فیلم ساخته شود باز هم کم است. 

وی درباره انتخاب «ستاره پسیانی» گفت: در قصه اصلی سن مادر بالاتر از اینی است که ما انتخاب کردیم. در ابتدا با دو سه بازیگر تماس گرفتم که امکان همکاری میسر نشد. ستاره جزء آشنایان همسرم است اما تردید داشتیم که آیا می‌تواند سن بالاتر را بازی کند یا نه؟ اما او قبول کرد و با علاقه آمد. 

جعفری ادامه داد: بازی کردن در کنار چند نابازیگر هم دشواری خاص خودش را داشت اما خانم پسیانی همراهی کرد و بازی‌ها یکدست شد.

کارگردان «یدو» گفت: من از ۱۱ سالگی تا ۱۵ سالگی در تئاتر بازی کردم و بعد آن را کنار گذاشتم و به سینما آمدم و این شاید اشتباه بزرگم بود. من از یک روش رایج در سینما برای بازی گرفتن از بازیگران کودک و نوجوان استفاده می‌کنم که استفاده از بازیگردان است. 

* همه چیز در سینما بازگشت سرمایه نیست

محمدرضا مصباح تهیه‌کننده فیلم درباره نقش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و بنیاد سینمایی فارابی و ژانر فیلم گفت: یدو ترکیبی از ژانر دفاع مقدس با نگاهی به حوزه دفاع‌مقدس است. توجه به این گونه فیلم‌ها امروز یک شجاعت و آرمانخواهی را می‌طلبد و این در کانون و فارابی وجود داشت و کنار ما ایستادند.

وی اظهار داشت: غیر از ملاک‌های تجاری و برگشت سرمایه، در فیلمسازی باید اولویت‌های دیگر نظیر عقیدتی هم داشته باشیم. 

ستاره پسیانی بازیگر نقش مادر یدو در این فیلم گفت: آقای جعفری با من تماس گرفتند و وقتی فیلمنامه را خواندم، عاشق آن شدم. این نقش شبیه سن و سال واقعی من نبود و حداقل ۱۰ سال از من بزرگتر بود و بازی کردن در آن ریسک به شمار می‌رفت.

میلاد صویلاوی بازیگر آبادانی فیلم هم که نقش اول را بر عهده دارد، گفت: به لطف آقای جعفری خیلی چیزها یاد گرفتم و وقتی آمدم سینما، راهم را پیدا کردم.

ریحانه آریامنش دیگر بازیگر فیلم گفت: از کودکی دوست داشتم بازیگر شوم و این فیلم انگیزه‌ام را بیشتر کرده است.

محمدمهدی آلبوعلی گفت: فکر نمی‌کردم فیلم اینقدر قشنگ باشد. دقیقا همان نقش‌هایی را به من دادند (شکمو بودن) که بیرون فیلم هستم.

* با انتخاب پسیانی مخالف بودم

عباس عباسی طراح چهره‌پردازی هم درباره گریمهای فیلم گفت: به خاطر شرایط دشوار آبادان با گریم سنگینی که خانم پسیانی به صورت داشت، از ایشان تشکر می‌کنم که صبورانه نقش را بازی کردند.

مرتضی نجفی مدیر فیلمبرداری فیلم در این نشست تصریح کرد: یدو ادای دین به خانواده‌هایی بود که در حاشیه جنگ بودند و پابه‌پای رزمندگان ایستادگی کردند و خودم را همیشه مدیون شهدا می‌دانم.

وی افزود: بعد از برگشت از آبادان تا چند وقت لهجه آبادان را حفظ کرده بودیم. سکانس پایانی فیلم شرجی و گرمای بسیاری داشت و چندتا از دستیارانم گرمازده شدند و زیر سرم رفتند.

آیدین ظریف طراح صحنه فیلم هم گفت: آبادان ۴۰ سال پیش را تقریبا ساختیم تا مناسب برای فیلمبرداری شود. 

میثم مولایی تدوینگر فیلم که پیش‌تر در فیلم «۲۳ نفر» با جعفری همکاری کرده است، گفت که ضرباهنگ یدو نسبت به فیلم قبلی آهسته‌تر است.

وی افزود: روزی که آقای جعفری نقش را به خانم پسیانی سپردند، من خیلی مخالف کردم اما بعد از اینکه راشهای دو سه جلسه فیلمبرداری به تهران رسید و دیدم، متوجه شدم انتخاب دقیقی بوده است.