در آستانه آغاز ماه محرم مروری بر ماندگارترین فیلم و سریال های محرمی داشته ایم.
 بهترین فیلم یا سریال محرمی از نظر شما کدام است؟

روز واقعه (شهرام اسدی)
با وجود اینکه نزدیک به یک ربع قرن از ساخت روز واقعه می‌گذرد، هنوز نه فیلمی تا این اندازه مهم و اثرگذار درباره عاشورا ساخته شده و نه متنی در این موضوع تاثیرگذارتر از فیلمنامه‌ی بهرام بیضایی به نگارش درآمده است.
روز واقعه داستان مردی نصرانی‌ست که برای یافتن حقیقت به یاری حسینمی‌رود اما وقتی به کربلا می‌رسد که واقعه رخ داده است و او باید سفیری باشد برای روایت آنچه دیده است.

شب دهم (حسن فتحی)
شب دهم یکی از سریال های محرمی پربیننده و ماندگار است که ماه محرم سال 81 از شبکه یک سیما پخش شد و اغراق نیست اگر بگوییم ماندگارترین سریال محرمی تلویزیون است.
سریال درباره عشق آتشین جوانی لات با بازی حسین یاری به دختری قجری‌ست. عشقی که در نهایت به شناخت خود و عشق به امام حسین و کشته شدن در راه اعتقادات ختم می‌شود.

نگاهی به ماندگارترین فیلم و سریال‌های ایام محرم


مختارنامه (داوود میرباقری)
میرباقری که سریال درخشان امام علی را در کارنامه داشت اینبار سراغ واقعه کربلا رفت تا داستان مختار و انتقام او از قاتلین پسر پیامبر را روایت کند. و در این بین آنچه در کربلا گذشته است را به تصویر بکشد.
تعدد شخصیت‌ها و داستان‌های کوتاهی که در کنار داستان اصلی روایت می‌شود از مختارنامه سریالی جذاب ساخته است که هربار دیدن آن خالی از لطف نیست.

سفر سبز (محمد حسین لطیفی)
این سریال محرم سال 81 روی آنتن رفت. سفر سبز داستانی از زندگی دنیل با بازی پارسا پیروزفر است که در ایران متولد شد اما بعد از فرزندخوانده شدن توسط یک خانواده به آلمان برده میشود و در پی دیدن یک خواب برای پیدا کردن خانواده اش راهی ایران میشود و داستان این سریال با این قصه رقم میخورد.

وفا (محمدحسین لطیفی)
«وفا» در محرم سال 85 پخش شد. این فیلم داستانی عاشقانه را در بستری جاسوسی پلیسی روایت می‌کند. عوامل موساد برای به‌دام‌انداختن یکی از مهره‌های حزب‌الله لبنان به‌نام حسین، نقشه‌ای را برای نزدیکی یک جوان یهودی ایرانی به‌نام ژوبین پناهی به خواهر حسین یعنی وفا ابوزید در لبنان طراحی می‌کنند.

معصومیت از دست رفته به کارگردانی داوود میرباقری و فیلم رستاخیز ساخته احمدرضا درویش نیز دیگر آثار مهم با موضوع کربلا بودند که فیلم رستاخیز تاکنون اجازه اکران پیدا نکرده است.