به گزارش افکارنیوزبه نقل از دکتر ابوالقاسم قوام، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی، به مناسبت سالگرد درگذشت دکتر غلامحسین یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در خراسان رضوی، آثار یوسفی را به دو بخش کلاسیک و مدرن تقسیم کرد و گفت: یوسفی در برخی از کتاب‌هایش به بررسی آثار کلاسیک و متون گذشته پرداخته و بخشی دیگر از کتاب‌هایش مربوط به آثار جدیدتر دوران ماست. او به ادبیات کلاسیک اشراف داشت و در عین حال نسبت به ادبیات مدرن نیز علاقه نشان می‌داد.

او افزود: به طور کلی مقالات و کتاب‌های یوسفی در گسترش آثار ادبی کلاسیک و مطالعات معاصر بسیار راهگشا و تأثیرگذار بوده است.

قوام با بیان این مطلب که علاقه یوسفی به ادبیات کلاسیک ناشی از علاقه او به این بخش است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این، دکتر یوسفی به دلیل احساس نیازی که در فضای آن زمان وجود داشت، به ادبیات گذشته می‌پرداخت.

او در ادامه اظهار کرد: بیش‌تر کتاب‌های مربوط به دوران کلاسیک دکتر یوسفی در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ به انتشار رسیدند که فضای آن دوره چنین چیزی را اقتضا می‌کرد.

این استاد دانشگاه با تأکید بر این مطلب که مطالعات دکتر یوسفی به‌روز بود، گفت: اگر خوب بنگریم، می‌بینیم که مطالعات دکتر یوسفی در زمان حرکت می‌کنند و به‌روز می‌شوند؛ آثار او همپای مطالعات زمان پیش‌تر می‌رود؛ شاهد مثال این مطلب، کتاب " چشمه روشن " است که در رابطه با ادبیات مدرن در دهه ۶۰ منتشر شد.

او یادآور شد: مرحوم یوسفی با این‌که تعلق خاطر زیادی به ادبیات کلاسیک دارد، اما هیچ‌گاه نسبت به ادبیات مدرن دید متعصبانه نداشته و در برابر آن موضع‌گیری نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، دکتر غلامحسین یوسفی سال ۱۳۰۶ هجری شمسی در مشهد متولد شد، تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان عنصری گذراند و سال ۱۳۲۵ در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران قبول شد.

او در سال ۱۳۳۰ با مدرک دکتری زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و پس از آن به تحصیل در رشته‌های علوم قضایی و علوم سیاسی در دانشکده حقوق دانشگاه تهران پرداخت.

یوسفی در سال ۱۳۳۴ هم‌زمان با تأسیس دانشکده ادبیات در مشهد به عنوان استادیار در آن حضور یافت و پس از آن در سال ۱۳۳۶ به ریاست سازمان تربیت معلم خراسان رسید.

این نویسنده و پژوهشگر آثار زیادی در زمینه ادبیات فارسی به انتشار رساند و کتاب‌هایی مانند تصحیح کتاب قابوسنامه، ترجمه کتاب داستان من و شعر از نزار قبانی، تصحیح بوستان سعدی، ترجمه کتاب انسان‌دوستی در اسلام از مارسل بوازار و چشمه روشن از جمله آثار اوست.

غلامحسین یوسفی ۱۴ آذرماه سال ۱۳۶۹ درگذشت