به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وی که در دیدار رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصحاب رسانه سخن می گفت با اشاره به پیروزی بزرگ و عزت مندانه جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی و دفاع غیورانه تیم مذاکره کننده هسته ای از منافع ملی و عزت ایران اسلامی افزود: بی شک این پیروزی بزرگ با هدایت مقام معظم رهبری و مقاومت ملت رشید و سرافراز ایران اسلامی و تلاش شبانه روزی دیپلمات ها و تیم مذاکره کننده امین ، شجاع ، متدین و غیور و تدابیر ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر روحانی صورت گرفته است .

نوش آبادی با اشاره به قانون اساسی و قانون مطبوعات گفت: تصریح قانون اساسی بر آزادی مطبوعات، مشروط بر حفظ مبانی اسلام و حقوق عمومی، نشانه توجه بالای نظام جمهوری اسلامی به نقش مسئولانه و بی بدیل مطبوعات و نشریات در آگاهی بخشی و اطلاع رسانی و ارتقای سطح بینش و تنویر افکار عمومی در سطح جامعه است.

به گفته سخنگوی وزارت ارشاد، قانون اساسی علاوه بر اصل بیست و چهارم که تاکید بر آزادی مسئولانه مطبوعات دارد، در اصل سوم، دولت را موظف به بالا بردن سطح آگاهی های عمومی در همه زمینه ها با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه های گروهی می داند.

نوش آبادی اظهار داشت: حق دسترسی آزاد به اطلاعات، یکی از حقوق بنیادین بشر است که در اسناد ملی و حقوق بین الملل به رسمیت شناخته شده است. هر شهروند ایرانی حق دارد با استفاده از مطبوعات و سایر رسانه ها به درست ترین اخبار و اطلاعات داخلی و خارجی و تحولات جهانی دسترسی داشته باشد.

بنا به گفته وی، شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور در بیان اصول سیاست فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که به تصویب این شورا رسیده است به ضرورت حمایت از مطبوعات و کمک به گسترش و ارتقاء کمی و کیفی مطبوعات و دست یابی آنها به شیوه های مطلوب و جامع در انتشار اخبار و مطالب و نظرات منطقی مختلف با رعایت اصول استقلال و آزادی در چارچوب قوانین تاکید می کند و مطبوعات را یکی از ابزارهای فرهنگی که مداقع و نشر دهنده ارزش های فرهنگ اسلامی ایرانی است بر می شمارد.

نوش آبادی تصریح کرد: پاسداری از حریت و امنیت و کرامت انسان، تقویت قدرت نقادی و انتخاب، در عرصه تلاقی و تعارض افکار، مقابله با تحجر و جمود فکری و ظاهر گرایی، گسترش روحیه نقد و انتقاد پذیری و مقابله باحرمت شکنی، قانون شکنی، پرده دری و جوسازی به عنوان یک وظیفه دینی، انقلابی و ملی و اهتمام به تعاطی افکار و تبادل آراء و مبارزه با عوام زدگی، عوام فریبی، ریاکاری، نفاق و تملق اصولی است که در سیاستهای فرهنگی کشور بر آن تاکید شده است.

وی در ادامه سخنان خود به بیان برخی اقدامات و فعالیتهای وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در حوزه مطبوعات و رسانه در دولت تدبیر و امید پرداخت و بیان داشت: توجه به بازسازی، نوسازی، تجهیز و توسعه ظرفیت های مطبوعات و استفاده از فن آوری جدید ارتباط جمعی و به روز نگه داشتن توانائی های فنی و ابزاری رسانه ها، گسترش مبادلات خبری و مطبوعاتی با کشورها و سازمانهای منطقه ای و بین المللی، تقویت نمایندگی های مطبوعات در خارج از کشورو انجام تحقیقات علمی در باره مطبوعات و رسانه ها و سنجش میزان تاثیر فعالیت آنها در افکار عمومی از جمله مسایل و موضوعاتی است که در حوزه رسانه به آن توجه شده است.

نوش آبادی تاکید کرد: در حال حاضر تعداد ۶۶۰۴ نشریه اعم از روزنامه، هفته نامه و ماهنامه و فصل نامه در کشورمان فعالیت می کنند که از این تعداد ۱۷۶۱ مورد آن در دولت یازدهم موفق به اخذ مجوز شده اند از میان ۹۷۱ خبرگزاری و پایگاه خبری که دارای مجوز فعالیت می باشند ۷۹۷ مورد آن در دولت یازدهم مجوز دریافت کرده اند؛ همچنین تعداد ۲۸۶ خبرنگار خارجی و ۱۴۵ رسانه خارجی که دارای مجوز هستند در کشور در حال فعالیت هستند.

سخنگوی وزارت ارشاد با بیان اینکه علاوه بر پرداخت یارانه به مطبوعات و نشریات به خبرگزاریها و سایت های غیردولتی هم یارانه پرداخت می کند افزود: هدفمند کردن، شفاف کردن پرداخت یارانه های مطبوعاتی از افتخارات این دولت است.

نوش آبادی در ابتدای سخنان خود از آیت الله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام که با وجود مشغله فراوان فرصتی را در اختیار اصحاب فرهنگ و رسانه قرار داده اند قدردانی کرد و افزود: جناب آقای جنتی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل همزمانی جلسه دیدار هیات دولت با مقام معظم رهبری با این مراسم نتوانستند شرکت کنند، بدیهی است تمام این تلاش ها با حمایت ها ، پیگیریها و زحمات جناب آقای وزیر و حمایت های ریاست محترم جمهوری به سرانجام رسیده است.