به گزارش افکارنیوز،

مژگان صابری؛ بازیگر فیلم «شعله ور»  دوشب گذشته در کنفرانس خبری جشنواره فیلم فجر،  حرکات غیرعادی از خود نشان داد  که توجه عده ای از کاربران فضای مجازی را به خود جلب کرد. پس از آن مشخص شد حرکات او عمدی نبوده و مژگان به بیماری اوتیسم مبتلاست.

با مشخص شدن موضوع، تعدادی از بازیگران از جمله «هوتن شکیبا»  که با بازی در نقش حبیب در سریال لیسانسه ها به مخاطبان معرفی شد، در جدیدترین پست اینستاگرامی‌اش، مطلبی را در رابطه با بیماران اوتیسمی منتشر کرد.

شکیبا نوشت:

" حتما بخوانید و اطلاع رسانى کنید:

اوتیسم به معنای در خودماندگی یک اختلال رشدی است که در اوایل کودکی و معمولا تا قبل از سه سالگی مشخص می‌شود و خوشبختانه اگر این اختلال در سنین کمتر از پنج سالگی تشخیص داده شود می‌توان مهارت‌های ابتدایی رو به کودک آموزش داد تا بتواند وارد جامعه شود.

نکته اصلی اینجاست که افراد مبتلا به اوتیسم، ظاهری سالم دارند و اون چیزی که این افراد رو از سایر افراد جامعه متمایز می‌کند تفاوت‌های آن‌ها در نگرش به دنیای اطرافشون هست که باعث عدم برقراری ارتباط اجتماعی (تفاوت در رفتار‌های کلامی و غیر کلامی، عدم برقراری تماس چشمی، اضطراب محیط، رفتار‌های تکراری و ...) شود.

متاسفانه این تفاوت‌ها باعث شده مردم جامعه درک درستی از رفتار‌های آن‌ها نداشته باشند و گاهی با قضاوت‌های نابجای خود باعث شوند خانواده‌های بسیاری از این افراد با وجود استعداد‌های زیادی که از فرزندانشون در زمینه‌های مختلف می‌بینند ترجیح دهند که فرزندشان از جامعه دور باشد..

در حال حاضر ما نیازمند جامعه‌ای هستیم که اوتیسم رو بشناسد و بداند چطور با تفاوت‌های فردی این افراد برخورد کند و با قضاوت‌های نادرست و برچسب زدن از سر بی اطلاعی فرصت شکوفایی استعداد را از آن‌ها نگیرد."

گفتنی است؛ اوتیسم اختلالی مغزی است که باعث می‌شود پردازش اطلاعات در مغز به خوبی انجام نشود و کودک در تعامل و ارتباط خود با دیگران دچار مشکل شود.