به گزارش افکارنیوز،

انیمیشن سینمایی "فیلشاه" به کارگردانی "هادی محمدیان" در جدول اکران نوروزی سینما در سال 97 وارد عرصه اکران شد و در حال حاضر با گذشت نزدیک به شش هفته توانسته به فروشی معادل 3,155,268,000 تومان دست پیدا کند.

این انیمیشن در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در بخش مسابقه قرار گرفت و توانست نظرات مثبت منتقدین و اهالی رسانه را برای خود به همراه داشته باشد.

 

فیلشاه دریچه‌ای تازه به انیمیشن جهان/ثبت رکوردی تازه در تاریخ انیمیشن ایران+عکس///////////////////دوشنبه

فیلشاه دومین تجربه بلند انیمیشن سازی از سوی گروه محمدیان است که توانسته با استقبال خوب مخاطبان روبرو شود. این گروه پیش از این انیمیشن "شاهزاده روم" را روانه بازار کرد که توانست با فروشی نزدیک به پنج میلیارد تومان رکورددار انیمیشن ایران شود.

انیمیشن سینمایی "شاهزاده روم" در مدت ۱۵ماه توسط گروه هنرپویا (کنسرسیوم مشترک مؤسسات فرهنگی هنری هفت سنگ و سلوک افلاکیان) و با همکاری مؤسسه مجله مهدی لبنان و پیش فروش نسخه عربی آن به مجله مهدی کشور لبنان تولید شده‌است. بودجه این پروژه ۲ میلیارد تومان عنوان گردید و با فروش خود به سه میلیارد تومان سود دست پیدا کرد.

 

فیلشاه دریچه‌ای تازه به انیمیشن جهان/ثبت رکوردی تازه در تاریخ انیمیشن ایران+عکس///////////////////دوشنبه

شاهزاده روم داستان عاشقی و دلدادگی پرنسسی پاکدامن مسیحی به نام ملیکا را روایت می‌کند که از تبار پدر از نوادگان یشوعا وصی حضرت عیسی و از تبار مادر نواده قیصر روم است. سرنوشت این بانو به گونه‌ای رقم می‌خورد که وی نهایتاً به بلاد اسلامی عزیمت می‌کند. این پرنسس مسیحی نهایتاً پس از آنکه به همسری امام یازدهم شیعیان در می‌آید، مادر منجی بشریت می‌گردد.

داستان "فیلشاه" در جنگلی در آفریقا رقم می‌خورد. رئیس گله فیل‌ها صاحب فرزندی می‌شود که همه انتظار دارند جانشین رئیس گله باشد، اما برخلاف تصور همه فیلشاه بسیار دست و پا چلفتی است و هیکل گنده‌اش همیشه سبب تخریب و خرابکاری می‌شود.

تفاوت عمده این انیمیشن نسبت به انمیشن های پیشین را باید حضور موثر و قوی صداپیشگان مطرح عرصه سینمای ایران دانست. هنرمندانی که در ابتدا داستان را روایت کردند و انیمیشن برای آنها و کلامشان ساخته شد.

حامد عزیزی در نقش شادفیل، بهرام زند در نقش پافیل، زهره شکوفنده در نقش مافیل، حسین عرفانی در نقش اسفل، ناصر طهماسب در نقش عبدالمطلب، ژور پطروسی در نقش عبدالله، اکبر منانی در نقش بابا برنابا، شوکت حجت در نقش مریم، میرطاهر مظلومی در نقش غافیلو بهمن هاشمی در نقش سار از جمله صداپیشگان فیلشاه هستند.

فیلشاه دریچه‌ای تازه به انیمیشن جهان/ثبت رکوردی تازه در تاریخ انیمیشن ایران+عکس///////////////////دوشنبه

فیلشاه پس از پنج هفته به فروش قابل قبولی دست یافته و با توجه به زمان باقی مانده در اکران به احتمال فراوان رکوردی تازه در فروش سینمای انیمیشن بر جای می گذارد. سینمایی که با این فیلم نشان داد می تواند هم راستا با انیمیشن های هالیوود پیش رفته و نسبت به کشورهای منطقه در جایگاهی به مراتب بالاتر بایستد.

هادی محمدیان کارگردان انیمیشن فیلشاه که علاوه بر حضور در بخش سودای سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در جدول اکران نوروزی نیز حضور دارد، با تاکید بر توانمندی های ایران در ساخت انیمیشن گفت: انیمیشن در ایران رشد قابل توجهی داشته به نحوی که نه تنها در خاورمیانه بلکه در بسیاری از کشورهای جهان جزو برترین های ساخت انیمیشن محسوب می شویم.

وی درباره جایگاه انیمیشن ایران در سطح جهان تاکید کرد: ما از لحاظ ساخت انیمیشن از بسیاری از کشورهای جهان جلوتر هستیم. این پیشرفت علاوه بر مباحث تکنیکی از لحاظ قیمتی نیز قابل طرح است. ما یکی از کشورهای ارزان در زمینه ساخت انیمیشن هستیم و ما از هند هم ارزانتر هستیم. انیمیشن ایران در حال حاضر یکی از بهترین های دنیا است.

این هنرمند عرصه انیمیشن درباره نوع صداگذاری و دوبله فیلشاه تصریح کرد: ما این انیمیشن را دوبله نکردیم بلکه از بهترین های دوبله دعوت کردیم تا فیلمنامه را بخوانند و پس از آن انیمیشن را روی صدای آنها ساختیم که این اتفاق هم در نوع خود برای اولین بار در ایران رقم می خورد. 

کارگردان انیمیشن "شاهزاده روم" درباره هدف این انیمیشن افزود: یکی از مهم ترین اتفاقاتی که قصد داشتیم به آن دست پیدا کنیم این بود که فیلشاه انیمیشنی برای کودکان باشد. معمولاً اکثر انیمیشن ها به اسم کودکان ساخته می شود اما مخاطب بزرگسال دارد ولی فیلشاه از همان ابتدا با نقطه هدف کودکان ساخته شد.

محمدیان درخصوص چگونگی شکلگیری ایده فیلشاه خاطرنشان کرد: همچون "شاهزاده روم" ایده اولیه "فیلشاه" نیز در تیم ایده گروه ما شکل گرفت. گروه ایده و فیلمنامه نویسی ما برای ده سال آینده هم ایده و طرح برای ساخت دارد و ایده فیلشاه نیز مدتها قبل در ذهن جمعی گروه شکل گرفته بود.