به گزارش افکارنیوز،

نشست خبری پیرامون طرح قرآن کتاب زندگی (بشارت ۱۴۵۲) و تشریح برنامه‌های جدید رادیو قرآن و همچنین طرح ساعت قرآن (با همکاری وزارت آموزش و پرورش) صبح روز سه شنبه ۱۳ آذر با حضور احمد ابوالقاسمی مدیر رادیو قرآن، حجت الاسلام ذکاوت قائم مقام رادیو قرآن، احمد فراهانی دبیر طرح قرآن کتاب زندگی بشارت ۱۴۵۲، محمدهادی صلح جو مدیر گروه اطلاع رسانی رادیو قرآن، رضا نباتی کارشناس برنامه درسی قرآن دفتر تألیف کتب درسی و از مؤلفان کتاب‌های درسی قرآن وزارت آموزش و پرورش و نمایندگان ۶ شبکه رادیویی برگزار شد.

ابوالقاسمی در ابتدای نشست گفت: شبکه قرآن یکی از دستاورد‌های مهم انقلاب اسلامی است و در دیداری با مقام معظم رهبری، ایشان رادیو قرآن را یک پدیده تاثیرگذار در جامعه نام بردند و فرمودند که رادیو قرآن عامل بسیار مهمی در رشد قرآنی کشور بوده است. این رشد به حدی بود که منجر به پرورش چندین استاد تلاوت شد.

وی درباره قرآن کتاب زندگی (بشارت ۱۴۵۲) عنوان کرد: این طرح از ابتدای تابستان آغاز شد و البته طرح ۱۴۵۲ سال‌های گذشته فقط در فصل تابستان برگزار می‌شد، اما از امسال با توجه به فرمایشات رهبر انقلاب درباره تربیت ده میلیون حافظ، فراگیر شد. رسانه ملی به خوبی این طرح را مدیریت می‌کند و شبکه‌های مختلف در این طرح سهیم هستند.

ابوالقاسمی افزود: رادیو قرآن از ساعت ۱۰:۳۰ صبح به مدت ۱۵ دقیقه به نکات کلی برای مادران می پردازد که مسئول آموزش این طرح برای فرزندان خود هستند. همچنین به مدت ۴۵ دقیقه از ساعت ۱۶ تا ۱۷ به صورت تخصصی برای کسانی که در طرح قرآنی مشارکت می‌کنند، برنامه‌ داریم. رسانه از طریق هشت رادیو ایران، ورزش، جوان، پیام، فرهنگ، نمایش، گفتگو و تلاوت ما را در این طرح همراهی می‌کنند.

وی عنوان کرد: طرح بعدی رادیو قرآن را تا نیمه آن پیش رفته ایم،که از طریق خود رادیو‌ها یک دوره آموزش تخصصی روخوانی قرآن را می‌گذرانند. این طرح طی ۳۳ جلسه به اتمام می‌رسد. همچنین طرحی به نام قرآن صبحگاهی را به کمک طرح ۱۴۵۲ راه اندازی کرده ایم که در صف‌های صبحگاهی مدارس سوره‌های جزء ۳۰ متناسب با طرح ۱۴۵۲ ارائه می‌شود.

ابوالقاسمی درباره برنامه‌های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد: چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و برنامه‌ای برای ایام پیروزی انقلاب اسلامی خواهیم داشت که به معرفی ظرفیت‌های قرآنی، مصاحبه با قاریان و حافظان در استان‌های مختلف می‌پردازد.

وی افزود: با کمک مدیریت چند رسانه‌ای معاونت صدا به زودی اپلیکیشن تخصصی رادیو قرآن راه اندازی می‌شود. باید بدانید که رادیو تلاوت  بیشتر در حوزه تلاوت فعالیت می‌کند و برنامه سازی ندارد، اما امکان استفاده جهانی آن بیشتر از خود رادیو قرآن می‌تواند باشد. البته ما رادیویی به نام تلاوت در هیچ جای دنیا نداریم و بیشتر آن‌ها رادیو قرآن است و در رادیو قرآن کشورهای دیگر بیشتر تلاوت پخش می‌کنند و برنامه سازی ندارند، اما رادیو قرآن ما در هر دو حوزه تلاوت و برنامه سازی فعال است.

مدیر رادیو قرآن درباره آرشیو رادیو قرآن عنوان کرد: آرشیو رادیو قرآن دارای ۲۱ هزار قطعه تلاوت است که در هیچ کجای دنیا وجود ندارد و این آرشیو از کلکسیون‌های شخصی برخی از افراد در سراسر دنیا جمع آوری شده است. تبادل‌هایی با قاریان کشور‌های دیگر داشتیم و تلاوت‌های خوبی را آرشیو کرده‌ایم. حتی یکی از قاریان مصری زمانی که آرشیو رادیو قرآن را دید، گفت ما چنین آرشیوی نداریم و اعلام کرد ایرانی‌ها از مصری‌ها خوش فکر‌تر هستند.