به گزارش افکارنیوز،

۴۷ فیلم مستند در شش سالن پردیس سینمایی چارسو در چهارمین روز از دوازدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت (چهارشنبه ۲۱ آذرماه) روی پرده می‌روند.

«جای خالی دوست» به کارگردانی محمدعلی طالبی سانس ۱۴، «چریکه‌ی بهرام یا ایمان به قدرت تصویر» ساخته فرشید قلی‌پور سانس ۱۶، «سیاه دنباله‌دار» به کارگردانی نیلوفر عظیمیان و «نجات» به کارگردانی امیرحسین نوروزی سانس ۱۸، «پنهان شدگی» ساخته سیدرضا رضوی سانس ۲۰ در بخش مسابقه ملی و «دنیای زا» به کارگردانی جان‌فرانکو پانونه در بخش نمایش‌های ویژه سانس ۲۲ در سالن شماره یک پردیس سینمایی چارسو نمایش داده می‌شوند.

کارگاه «صدا و موسیقی در فیلم مستند» با حضور «اریک اشپیتزر مارلین» از ساعت ۱۴ تا ۱۸ در سالن شماره دو برگزار می‌شود. برنامه نمایش فیلم‌های این سالن  به این شرح است: «پرتره چینی» به کارگردانی ژیائوشوای وانگ از هنگ‌کنگ در بخش نمایش‌های ویژه سانس ۱۸، «اول مهر» ساخته محمود کیانی فلاورجانی، «بلندی‌های تات‌نشین» به کارگردانی رهبر قنبری در بخش خارج از مسابقه سانس ۲۰ و «جاده سامونی» به کارگردانی استفانو ساوونا در بخش نمایش‌های ویژه در ساعت ۲۲ نمایش داده می شوند.

در سالن شماره ۳ چارسو هم این فیلم‌ها روی پرده می‌روند: «بهشت تاریک» به کارگردانی یاسمین هیرولد و میکاییل داوید‌بیمش از آلمان در بخش چشم‌انداز سینمای مستند کشور‌های آلمانی‌زبان سانس ۱۴، «شکارچیان قورباغه» ساخته باتوان کورت از ترکیه، «لرزه‌های سخت و دور» به کارگردانی خورخه لوپز ناوارته از اسپانیا در بخش مسابقه بین‌الملل سانس ۱۶، «فولاد خان» کار ناصر خاندی از هند، «کوه مورچه‌ها» به کارگردانی ریکاردو پالادینو از ایتالیا در بخش بین‌الملل سانس ۱۸، «وویچک کیلار، در برزخ آوانگاردیسم و هالیوود» ساخته ویولتا روتر کوزرا از لهستان در بخش پرتره سانس ۲۰، «آخرین شکارچی عسل» به کارگردانی بن‌نایت از نپال، «گل‌ها زود ناپدید می‌شوند: کاکوپترس، ۲۸ آگوست، ۱۹۴۴» ساخته ماتائوس فرانتسکاکیس و ویکی آرولاکی از یونان در بخش جشنواره مستند تسالونیکی یونان در سانس ۲۲  به روی پرده می روند.

برنامه سالن شماره ۴ هم به این شرح است: «مهین» به کارگردانی محمدحسین حیدری، «قارلی یولار» ساخته هایده مرادی، «ده برادر» به کارگردانی محسن علیدادی، «فصل باد‌های گرم» به کارگردانی حسین ریگی، «ورزا جنگ: داستان هومن و سفید» ساخته مهناز صبور، «من باید پرواز کنم» به کارگردانی غزاله رضوی، «بی‌سرزمین‌تر از باد» ساخته غلامرضا جعفری و «رادکان» به کارگردانی حجت حیدری، احسان ملازاده، «خاتمه» به کارگردانی هادی زارعی و مهدی زارعی به ترتیب در سانس‌های ۱۴ تا ۲۲ در بخش مسابقه ملی اکران می شود.

سالن شماره ۵ چارسو، با «گم و گور» به کارگردانی محمدرضا فرزاد، «جوانی من در خیابان انقلاب جا مانده» ساخته منوچهر مشیری، «ابر‌های سیاه» به کارگردانی مهدی شامحمدی در سانس ۱۴ در بخش مستند‌های انقلاب اسلامی کار خود را آغاز می‌کند. «سیاه خفته» به کارگردانی روح‌الله اکبری، «سنگ و نان» ساخته محمد عبداللهی، «شور شیرین» به کارگردانی محمد اسکندرزاده در بخش فیلم‌های مستند معدن و صنایع معدنی ایران، «ستارگان خلیج‌فارس» ساخته علی خائف، «توتیا» به کارگردانی محمدرضا خوش فرمان، «عبور ناممکن» ساخته سیدمسعود امامی و داود جلیلی، «هجده درصد» به کارگردانی مصطفی شبان در بخش جایزه شهید آوینی و «شاهدان پوتین» ساخته ویتالی مانسکی از روسیه در بخش نمایش‌های ویژه از ساعت ۱۶ تا ۲۲ در سالن شماره پنج روی پرده می‌روند.

در سالن شماره ۶ هم مستند‌های «استشهادی برای خانعلی» به کارگردانی آرمان قلی‌پور دشتکی، «ماهیاک» ساخته فرح زارع، «قارشلق» به کارگردانی رضا غلامی‌مطلق در سانس ۱۴، «صف سلام» ساخته هادی آفریده، «رافائل» به کارگردانی رشاد بالف در سانس ۱۶، «پدر طالقانی» ساخته محمدعلی محمددوست در سانس ۱۸ و «اکسدوس» به کارگردانی بهمن کیارستمی در سانس ۲۰ نمایش داده می شوند.

گفتنی است؛دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» تا روز ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ در پردیس سینمایی چارسو ادامه دارد.