به گزارش افکارنیوز،

مینی سریال ۶ قسمتی جنجالی "جاسوس" روایتگر  داستان "ایلی کوهن" جاسوس اسرائیلی در دهه شصت میلادی است که در روز‌های اخیر از کمپانی نتفلیکس منتشر شده است.

اخبار فرهنگ و  هنر _ ایلی کوهن جاسوس اسرائیلی در دهه شصت میلادی بود که با همکاری دستگاه اطلاعاتی مصر و سوریه هویت واقعی وی کشف و پس از محاکمه در دمشق اعدام شد. بخش عمده‌ای از این مینی سریال که در شش قسمت منتشر شده است، در مراکش فیلم برداری شده و بخشی از پروپاگاندای تهوع آور رژیم صهیونیستی است؛ در وصف این مینی سریال می‌توان گفت که یک نمایش خنده دار تاریخی است که در قالب یک درام مبتذل ارائه شده است.

این سریال از روز جمعه ۱۵ شهریور منتشر شده است، مجموعه شبکه‌های کانال پلاس فرانسه نیز در ساخت این مینی سریال نقش داشته اند و روزنامه موسوم به "اسرائیل بالعربیه" نیز در صفحه فیس بوک خود ضمن معرفی این مینی سریال اقدام به تبلیغ آن کرد و از نقش آفرینی ساشا بارون کوهن، بازیگر انگلیسی که به ایفای نقش طنز و تمسخر اعراب در فیلمهایش شهرت دارد تجلیل کرده و نقش آفرینی بازیگران مراکشی را حاشیه‌ای جلوه داده است.

گیدئون راف که کارگردانی، نوشتن فیلم‌نامه و ساخت این سریال را بر عهده دارد زحمت انجام تحقیقات درخصوص محتوای این فیلم را به خودنداده است و ایلی کوهن این جاوسوس اسرائیلی را در نقش یک قهرمان نشان داده است و سعی داشته تا جامعه صهیونیستی را در این مینی سریال یک جامعه خانواده دوست و قهرمان پرور نشان دهد که در مقابل آن جامعه سوری را یک جامعه‌ی سراسر فساد و فحشا و به قهقرا رفته و فارغ از اصول و ارزش‌های اخلاقی نشان می‌دهد و استفاده از صحنه‌های غیر اخلاقی در این مینی سریال جهت جذب حمایت‌های تجاری صورت گرفته است.

کارگردان در خلال این سریال از طریق خلق صحنه‌هایی که در جریان آن صهیونیست‌ها مورد ظلم اعراب و سوری‌ها قرار گرفته تلاش کرده است تا با برانگیختن احساسات مخاطب و مظلوم نمایی به نوعی صهیونیست‌ها را مهجور و مقهور نشان دهد، در این سریال داستان به کلی وارونه و غیر واقعی مطرح شده است، در روایت دروغین اسرائیلی درخصوص کوهن که در این فیلم بیان می‌شود، کوهن یک جاسوس اسرائیلی است که در قالب یک تاجر سوری به نام "کامل امین ثابت" در سوریه فعالیت می‌کند و خود را به مقامات سوری نزدیک می‌کند و تا آستانه معاونت وزیر دفاع وقت سوریه نیز پیش می‌رود و به اطلاعات بسیار حساسی دست میابد، اما کوهن درحالی که در حال تلگرام به مقامات رژیم صهیونیستی بوده است توسط مقامات سوری غافلگیر و دستگیر می‌شود و سپس در دمشق اعدام می‌شود.

اسرائیل تا به امروز خواستار تحویل جنازه‌ی ایلی کوهن بوده و اخیرا نیز روسیه را واسطه قرار داد تا از سوریه بخواهد جنازه کوهن را تحویل دهد، اما به نتیجه‌ای نرسید.

به نظر می‌رسد پس از اینکه همه طرح‌ها و توطئه‌های رژیم صهیونیتسی و غرب علیه سوریه با شکست مواجه شد، اخیرا به تحریف تاریخ روی آورده اند و با فانتزی‌های تاریخی سعی در سیاه نمایی جامعه سوری دارند و با استفاده از پروپاگاندای مبتذل سعی در بازگرداندن آبروی ریخته خود را دارند و با چنگ انداختن به هر دستاویزی حتی دروغ پردازی و تحریف تاریخ سعی دارند قدری از سرشکستگی نتانیاهو و افسران رژیم صهیونیستی در مقابل پیروزی‌های مقاومت و مردم سوریه بکاهند.