نشست خبری فیلم سینمایی « شین » به کارگردانی میثم کزازی در محل نشست‌های پردیس سینمایی ملت موسوم به کاخ رسانه و در ساعات پایانی هشتمین روز جشنواره فیلم فجر برگزار شد.

اخبار چهره ها - شهاب حسینی در ابتدای این نشست گفت: امکان ندارد در گوشه این مملکت اتفاق تلخی بیفتد و انسان دلگیر نشود. من از صمیم قلب بابت تمام اتفاقات اخیر، دسته بندی هم نمی‌کنم متاسف هستم. مطمئن باشید من دینی به جشنواره ندارم که بخواهم از آن دفاع کنم. من از جلوگیری از تفرقه دفاع می‌کنم.

وی ادامه داد: جشنواره فیلم فجر نوعی از امکان است، من با تمام جوانان کار دارم، من نمی‌توانم ساکت بنشینم و ببینم که کارگردانی که می‌داند فیلمش به هیچ جایی نمی‌رسد یک موج ناجوانمردانه ایجاد می‌کند، این بی انصافی است که اینقدر یک فرد خودخواه باشد که ملاحظه هیچکس را نکند. نمی‌توانم ساکت بنشینم تا ناحق گفته شود.

وی ادامه داد: دفاع من از جشنواره فیلم فجر هیچ امتیازی به من نداده است، من آدم مدنی هستم و بسته به همین مدنیت است که فیلمم را در بخش غیر رقابتی اکران کردم، اکران فیلم شین هیچ اتفاقی نیست. این جلسه مطبوعاتی هم بنا به خواسته من اتفاق افتاده است، من چند وقت گذشته فقط حرف خوردم، من اینجا نشسته ام که یک بار هم شده از خودم دفاع کنم.

وی افزود: ضرر را با ضرر جبران نمی‌کنند، من نمی‌دانم اسمش را چه بگذارم، بالاخره به هر دلیلی این اتفاق دلخراش برای هواپیمای مسافربری افتاده است، اما آیا واقعا باید به دلیل یک اشتباه بزرگ سر پیکان خود را به سمت همه بگیریم. من سال‌ها کار می‌کنم. من همیشه خط اعتقادی و فکری ام مشخص بوده است، حالا برخی راه افتاده اند و از آرشیو از من فیلم بیرون می‌آورند، من چیزی را که به آن اعتقاد داشته ام را گفته ام، آدم باید فقط باید برای رضای خدا حرف بزند نه هیچکس دیگر.

حسینی افزود: من علاقه‌ای به چهل تیکه شدن کشورم ندارم، من از اکران فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» دفاع کردم، زیرا به نظرم فیلم زمانه است، ما حق بودن را نمی‌توانیم از هم بگیریم، کسی حق گرفتن این حق از دیگری را ندارد، زیرا خدا آن را داده است، غم انگیز‌ترین اتفاقی که برای من افتاد این است که من ریزش مخاطب داشته باشم، عزت و ذلت آدم دست خداست. من ناراحت نیستم که نود درصد از طرفداران من ریخته اند، من ناراحت کامنت‌هایی هستم که حتی قابل پخش نیستند.

وی ادامه داد: من به خاطر خودم ناراحت نیستم، خوشحالم تکلیف برایم روشن شد، لزومی احساس نمی‌کنم ورای توانایی خودم تواضع داشته باشم، وقتی تعارف را کنار بگذاریم می‌توان به راحتی حرف می‌زنم. من به فکر خدمت به فرهنگ سرزمینم هستم، من با رابرت دنیرو درباره فرهنگ ایران و داستان‌هایی که قابل جهان شمول شدن دارند صحبت کردم.

شهاب حسینی اضافه کرد: من قبلا گفتم مردم اگر صدای رسایی داشته باشند و از همین تریبون جشنواره در قالب فرهنگ حرف بزنند دیگر نیازی نیست که به خیابان‌ها بروند، ما به عنوان هنرمند باید صدای مردم باشیم، ما هنرمندان باید اعتراض به حق مردم را بیان کنیم، با قهر کردن چیزی حل نمی‌شود، می‌گویند من قهر می‌کنم و جشنواره نمی‌آیم خب نیا، مگر با نیامدن من و یا شما اتفاقی می‌افتد.

حسینی درباره حضور طرفداران خود در پردیس ملت گفت: من خودم هم به این نشست دعوت شده ام و نمیدانم چه کسی به پردیس رسانه آمده است یا نه به من مربوط نیست.

وی درباره علاقه خود به سینمای وحشت گفت: من واقعیت امر به سینمای وحشت علاقه خاصی ندارم، بیشتر از هرچیزی درونمایه اثر برایم مهم است. وحشت ژانری است که اگر موفق باشد مخاطب خود را دارد.

حسینی درباره انتخاب غزال نظر برای این فیلم اضافه کرد: من پیشتر با غزاله نظر در مقیمان ناکجا همکاری داشتم، فارغ از بازی خوب وی، او از جمله بازیگران با وقار سینما است.

وی درباره اتفاقات جشنواره فیلم کن گفت: من می‌دانستم که تماشاگر غربی درکی از نیمه شعبان ندارد به همین خاطر آنجا شاید بازخورد خوبی نداشت، هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد، من قبل از جشنواره می‌دانستم که سه روز بعد تولد حضرت امام زمان (عج) است، آنجا در دلم گفتم که یا امام زمان به مدد خودت اینهمه اتفاق برای بقیه می‌افتد، یکبار هم برای ما ایرانی‌ها بیفتد.