به گزارش افکارنیوز،

شبکه‌های رادیویی در مجموع با ۳۳۳۰ برنامه، ۲۳۶ عنوان و به مدت ۱۹۸۱ ساعت به موضوع نوروز ۱۳۹۹ می پردازند.

رادیو ایران و «صبح عید با شما»

برنامه «صبح عید با شما» در ایام نوروز از رادیو ایران، ساعت ۹:۳۰ روی آنتن می رود. ایجاد فضایی شاد و نقد مسائل اجتماعی توسط هنرمندان صبح جمعه با شما به زبان طنز از محورهای این برنامه است. «فرش بنفشه» از دیگر برنامه های این شبکه است که از شنبه تا جمعه و از ساعت ۱۷:۰۰ با موضوع ترویج مهربانی و نوع دوستی و ایجاد فضایی با نشاط و امید بخش در ایام نورز و توجه به حفظ محیط زیست ضمن یادآوری برخی نکات اخلاقی و اجتماعی روی آنتن می رود.

رادیو جوان با «تازه شو»

«راهیان نور» مستندی درباره یادمان های دفاع مقدس که به باز خوانی و روایت هشت سال دفاع مقدس می پردازد. این مستند هر روز ساعت ۱۹ به سمع مخاطبان می رسد. «موج جونی» این برنامه، سفیر رادیو جوان است که ساعت ۲۰ روی آنتن می رود.

در «تازه شو» به خانواده های ایرانی پیشنهادهایی ارائه می شود تا بتوانند در کنار هم و در خانه بهترین لحظات را ساخته و تجربه کنند و در ایام نوروز هر روز ساعت ۱۵ روی آنتن می رود.

رادیو گفتگو در «سلسله موی دوست»

مجله صبحگاهی «شو پنجره بگشا» با هدف ایجاد فضای شاد و مفرح، تولید و پخش می شود. در این برنامه آیتم های متنوعی مثل مسابقه های تلفنی با حضور دانشجویان و تهیه گزارش هایی با دانشجویان، طراحی شده است. این برنامه هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۲ به سمع مخاطبان می رسد.

برنامه «سلسله موی دوست» مستندی است بر محور حدیث «سلسله الذهب» با هدف تبیین «قول سدید» و گام برداشتن در مسیر توجه به معارف اهل بیت علیهم السلام. این برنامه هر شب ساعت ۲۰ از روزهای پایانی ماه رجب شروع و تا نیمه شعبان برای مخاطبان تولید و پخش می شود.

رادیو پیام و «۱۰۴ ثانیه با بهار»

در نوروز ۹۹ برای اولین بار یک بخش ۱۰ دقیقه ای با عنوان «ایران من» در ساعت ۱۰:۳۰ پخش می شود که روزانه با یکی از مراکز صدای استان ها ارتباط استودیو به استودیو برقرار می شود. این برنامه با هدف تعامل بیشتر با استان ها و اطلاع از برنامه ها و مراسم های آنان خواهد بود. فضای مجازی و رادیو نمای شبکه هم در آن ساعت مبادرت به پخش عکس های آن استان خواهد کرد. «ایران در سالی که گذشت» برنامه ای تولیدی است که به بررسی مهمترین رویداد های سال ۹۸ خواهد پرداخت. همچنین برنامه های «۱۰۴ ثانیه» با موضوع بهار و نوروز تولید و پخش می شود.

رادیو آوا و «ترانه های نوروزی»

رادیو آوا ویژه برنامه تحویل سال را متناسب با حال و هوای شهادت امام موسی کاظم (ع) و آغاز سال پخش خواهد کرد. سایر بخش های رادیو آوا نیز با پخش ترانه های نوروزی و مناسبتی در ایام نوروز به وظیفه انتقال پیام خود از طریق موسیقی خواهد پرداخت.

رادیو ورزش در «خیابان بهار/پلاک ۹۲»

«خیابان بهار/ پلاک ۹۲» برنامه ای است که در ایام نوروز از ساعت ۹ از رادیو ورزش پخش می شود. این برنامه با چهره های ورزشی، نمایش و طنز گفتگو می کند و به معرفی اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری می پردازد.

همچنین برنامه «عصر بهاری» از ساعت ۱۷ قطعات نمایشی، گزارش از استان ها، خاطرات نوروزی، معرفی کتاب و تغذیه در ایام نوروز را برای علاقه مندان پخش می کند.

رادیو سلامت و «کافه ۳۰»

برنامه «بهارستان» هر روز ساعت ۱۰ صبح به سمع مخاطبان می رسد.

«کافه ۳۰» دیگر برنامه ای است که از این شبکه در جهت تبیین مهارت های ارتباطی و یا مهارت های زندگی در شرایط مختلف از ساعت ۱۷ پخش می شود.

رادیو فرهنگ و «هفت سین ایرانی»

«ساز نوروز» مجله ای ادبی است که هر روز در ایام نوروز از ساعت ۶:۳۰ به سمع هموطنان خواهد رسید. این برنامه با استفاده از فضای نمایشی یک شهر فرهنگ رادیویی را به همراه پخش آیتم های نوروزی، ایجاد خواهد کرد.

«هفت سین» نیز ویژه سال تحویل مروری بر تاریخ سال تحویل و آیین های ایرانیان در هنگام تحویل سال نو خواهد بود.

رادیو تهران در «پارک شهر»

«تهران من» برنامه ای است که از ساعت ۱۰ روی آنتن می رود. در این برنامه با تاکید بر نشاط و دورهمی های خانوادگی، بخش هایی از برنامه های طنز سالیان گذشته رادیو و تلویزیون، مسابقه و همچنین بررسی مهمترین تحولات سال برای مخاطبان پخش می شود.

«پارک شهر» نیز قالب مسابقه به منظور ایجاد سرگرمی، گفتگوهای شنیدنی، برقراری ارتباط با هنرمندان و دید و بازدید رادیویی ۲ خانواده به صورت تلفنی برای شنوندگان نوروزی پخش خواهد کرد.

رادیو معارف و «سلام بهار»

«عطر صبح» در ایام نوروز اعمال و فضایل ماه رجب و شعبان را با نگاهی به ضرورت استفاده بهینه از فرصت های ایجاد شده در بهار را بیان و اعمال و فضایل ماه رجب و شعبان را بازگومی کند. این برنامه هر روز ساعت ۶:۴۵ روی آنتن این شبکه می رود.

«سلام بهار» با پویش # حال_خوب و با هدف ایجاد فضای پرنشاط معنوی و عبادی با رویکرد سبک زندگی اسلامی روی آنتن می رود و راه های رسیدن به حال خوب را بازگو می کند. ساعت پخش این برنامه ۹:۳۰ است.

رادیو نمایش و «کافه سیار»

«آه به خاطر بلقیس» داستان سه دوست قدیمی است که در میان بازار چلوکبابی دارند. جمشید قصد ازدواج دارد و عاشق بلقیس شده و بارها به خواستگاری او می رود. ولی شرط بلقیس برای ازدواج، داشتن کارت پایان خدمت است. این نمایش رادیویی از ساعت ۸:۴۵ روی آنتن می رود.

«کافه سیار» نمایشی است که در آن بهار و نیما چند روز مانده به نوروز با هم ازدواج می کنند و فولکس پدربزرگشان را رنگ می کنند و آن را مبدل به کافه ای سیار می کنند و در ایام نوروز برای ماه عسل به بندرعباس می روند. در مسیر خود با تبلیغات در فضای مجازی و جذب مشتری، هزینه سفر و زندگی خود را تأمین می کنند. این نمایش رادیویی از ساعت ۶:۱۵ پخش می شود.

رادیو اقتصاد به وقت بهار

این شبکه رادیویی برنامه های «سکه تمام بهار» و «اقتصاد به وقت بهار» را برای مخاطبان در ایام نوروز پخش می کند. این ۲ برنامه به ترتیب ساعت ۶ و ۱۷ روی آنتن می روند. پرداختن به شعار سال و اقتصاد در نوروز از موضوعات مورد توجه در این برنامه هاست.

رادیو قرآن در بهارستان قرآن

«بهار قرآن- بهارستان قرآن» (ویژه نوروز)، لحظاتی شاد و معنوی را همراه با قرائت قرآن کریم برای شنوندگان ایجاد می کند. قرائت قرآن از سوی شنوندگان همراه با دریافت جایزه به انضمام تصحیح قرائت ها توسط استادان قرائت قرآن خواهد بود. در فواصل این برنامه آیتم هایی برای تنوع و ایجاد فضایی بانشاط پخش می شود. این برنامه ساعت ۱۱ روی آنتن می رود.

«سینما و قرآن» برنامه ای است که ساعت ۶:۴۰ از رادیو قرآن پخش می شود. رابطه سینما و قرآن، بازشناسی فرصت های هنر سینما برای انتقال مفاهیم قرآنی و تاثیر آن بر مخاطب ایرانی در کنار بررسی فیلم های مطرح قرآنی در ایران و جهان، گفتگو با چهره های شناخته شده سینمایی از موضوعات این برنامه است.

رادیو صبا و «پیک شادی»

«پیک شادی» از ساعت ۰۶:۴۵ و همچنین «عسلخند» دیگر برنامه رادیو صباست که از ساعت ۱۰:۳۰ از آنتن این شبکه پخش می شود. در این برنامه ها به بهره گیری از ظرفیت های طنز با محوریت آداب و رسوم، نوروز، دید و بازدید، سفرهای نوروزی، اخلاق شهروندی، محیط زیست، گردشگری و پخش ترانه های شاد و متنوع از اقوام ایرانی پرداخته می شود.

ایرنصدا و «ایام خانه تکانی»

«ایام خانه تکانی» برنامه ای است با بخش های مختلف که عبارتند از خانه تکانی، اشتباه سینا کوچولو، مامان می خواد خونه تکونی کنه، نظم و ترتیب، کفش علی کوچولو، خانواده  خرچنگ ها، سوت سوتک من کجاست؟ کتاب قصه امیر، خونه تمیز و مرتب، مادربزرگ چی می دوزه؟ که برای ایام نوروز تهیه شده است و روی سایت ایرانصدا می رود.

همچنین پایگاه کودک برای ایام عید سال ۹۹ تدارک ویژه ای دیده است و با ۲۴ عنوان برنامه به استقبال سال نو می رود که عبارتند از اخ دلم، وای دلم، ماهی قرمز، بادکنک های جشن، محیط بانی، هفت سین، سفر به مشهد، زنبور کوچولو و تعطیلات توی خونه مادربزرگ.

مخاطبان رادیو می توانند علاوه بر گیرنده های رادیویی از طریق سایت شبکه های رادیویی، رادیو نما، گیرنده های دیجیتال و همچنین برنامه کاربردی تلفن همراه رادیو قابل دریافت از www.iranseda.ir، شنونده برنامه های نوروزی رادیو باشند.