به گزارش افکارنیوز،

تعیین سامانه مرکز فروش آنلاین «سمفا» به عنوان مرجع بلیت فروشی در سینما که بعد از آغاز به کار سینماها، شروع به کار خواهد کرد، نشان از برنامه‌ریزی‌ها برای ایجاد تحولاتی در زمینه اکران فیلم‌ها و رفع اشکالات موجود در سیستم قدیمی اکران دارد.

اخبار فرهنگ و هنر - محمدرضا فرجی در توضیح آنچه در جریان راه اندازی «سمفا» برای فروش بلیت‌های سینما رخ خواهد داد، گفت: یکی از مهمترین نکات در جریان این طرح آن است که بهای بلیت سینما همزمان با پرداخت پول از سوی مخاطب قابلیت تقسیم دارد؛ از جمله سهم سینما، سهم فیلم و مالیات بر ارزش افزوده.

در ادامه این ارتباط بی واسطه، موضوع دیگری که در این سامانه طراحی شده، ثبت قرارداد‌های شرکت پخش با سینما و صدور حواله به صورت سیستمی است که در نتیجه آن تغییراتی در وظایف و کارکرد‌های سنتی شورای صنفی نمایش به وجود می‌آید.

فرجی در این زمینه هم گفت: بر اساس نظام نامه جدید اکران که ضوابط آن در نرم افزار طراحی شده برای سمفا دیده شده است، می‌توانیم برخی اشکالات قدیمی را برطرف کنیم تا مشکلات اهالی سینما کمتر شود. از جمله اینکه قرارداد‌های مابین سینماداران و پخش کنندگان به صورت سیستمی ثبت و صدور حواله کاغذی اکران به کلی حذف شود. حتی موضوعات اختلافی بین مالکان فیلم و سینما داران مثل سانس چرخشی، خود به خود با وجود این سامانه رفع شده است و عملاً بسیاری از وظایف شورای صنفی نمایش کمتر می‌شود.

شکسته شدن انحصار فروش بلیت برخط که پیش از این فقط از سوی یک سامانه صورت می‌گرفت، از دیگر دستاورد‌های این طرح است. فرجی توضیحات خود را در این زمینه چنین بیان کرد: پیش از این مخاطبان برای خرید بلیت فقط امکان مراجعه به یک سایت را داشتند و واضح است که در این شرایط، رقابتی وجود نداشت. بر همین اساس با قرار گرفتن چهار فروشنده برخط، زمینه رقابت به وجود می‌آید. این رقابت را می‌توان در قرارداد‌هایی که با سینما‌ها بسته می‌شود و یا امکان خرید مجموعه‌ای از بلیت‌ها و مواردی از این دست مشاهده کرد که نقض وجود رقابت، امکان مسابقه در خدمات دهی بیشتر به مشتری و همچنین افزایش ضریب اشغال صندلی‌های سینما‌ها را فراهم می‌آورد.

مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم امکانات دیگری را که به واسطه این سامانه متوجه مخاطبان سینما می‌شود، چنین برشمرد: امکان تخفیف بلیت‌ها به ازای هر سانس و سالن و فیلم در این طرح در نظر گرفته شده است. همچنین دیگر شکل تخفیف می‌تواند شامل حال مشتریان وفادار هرسینما، هم محلی‌های سینما یا هر گروه تعریف شده شود. همچنین مخاطب می‌تواند صندلی خود را نیز همزمان با خرید انتخاب کند.

فرجی درباره مزایای دیگر این طرح که شاید بیشتر شامل حال سینماداران شود، گفت: در صورت تغییر درجه سینما، بلافاصله قیمت بلیت در سامانه تغییر می‌کند و نیاز به مکاتبه و موافقت نیست. همچنین امکان قیمت گذاری بلیت براساس صندلی، زمان خرید، سئانس و سالن وجود دارد. در عین حال با تغییراتی که در نظام نامه اکران داده شده، مخاطبان می‌توانند برنامه‌های آینده و به زودی تمامی سینما‌ها را در سایت‌های فروش بلیت مشاهده کنند.

نکته دیگر درباره «سمفا» اطلاعاتی است که در راستای انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات رخ می‌دهد. فرجی گفت: همه شهروندان می‌توانند از امکان بر خط مشاهده تعداد بلیت به تفکیک دوره زمانی، استان، شهر، سینما، سالن، سئانس و نوع تخفیفات نیز استفاده کنند. این کار به برنامه ریزان و فعالان و منتقدان این امکان را می‌دهد، اطلاعات بیشتر و دقیق تری داشته باشند.