به گزارش افکارنیوز،

سینمای سال ۹۹ برای اکثریت اهالی سینما شروعی کابوس وار داشت، تعطیلات طولانی و سه ماهه سینماها در سال جدید در ادامه تعطیلی اسفند ماه سال گذشته باعث شد تا اکثریت آثار برای اکران زمانی غیر از سال ۹۹ را انتخاب کنند.  

اخبار چهره ها - با این وجود برخی از فیلمسازان بعد از بازگشایی سینما‌ها به احتمال بازگشت دوباره مخاطبان به سالن‌های سینما ریسک اکران آثارشان را در شرایط کنونی به جان خریدند، اما تیر ماه سال جاری نشان داد که همچنان برای بازگشایی سینما‌ها بسیار زود است.  

 

جدول فروش سینمای ایران در تیر ماه سال جاری به خوبی نشان به می‌دهد که به جز دو فیلم اکثریت آثار با شکست سنگینی در گیشه مواجه شدند، آثار که شاید در مجموع موفق به فروشی معادل نیم میلیارد تومان هم نشدند، این در حالی بود که فیلم «شنای پروانه» در صدر جدول هم تنها دو میلیارد تومان فروخت.  

در این میان «علی عطشانی» که طی سال‌های گذشته به شکست‌های سنگین در گیشه عادت کرده بار دیگر و در شرایطی ملتهب اقدام به اکران فیلمی کرد که در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با نقد‌های بسیار منفی مخاطبان و منتقدین روبرو شده بود.  

فیلم سینمایی «یادم تو را فراموش» با اتکا به موضوع خاص خود در صدد جذب مخاطبانی بود که نزدیک به پنج ماه به سینما نرفته بودند، اما در این راه به طور کامل شکست خورد، این فیلم بعد از نزدیک به یک ماه اکران تنها به فروشی نزدیک به هجده میلیون تومان دست یافت، رقمی که طبیعتا با شرایط اقتصادی سینما دستمزد تدارکات این پروژه را نیز تامین نکرده است.

شکست دوباره «علی عطشانی» در گیشه/فروش ۱۸ میلیونی «یادم تو را فراموش» ///////////////شنبه

عجیب آنجاست که این رقم فروش با حضور بازیگرانی همچون میترا حجار، حسین یاری، آتیلا پسیانی، ماه چهره خلیلی، رضا ناجی، خشایار راد، غزل یگانه، بیتا عطشانی و مازیار فلاحی رخ داده است.  

فیلم سینمایی «یادم تورا فراموش» آخرین ساخته علی عطشانی در پنجمین حضور بین المللی خود، جایزه بهترین فیلم جشنواره Lake view international film festival کشور هند را به خود اختصاص داد.

عطشانی، اما به جز تجربه موفق «دموکراسی در روز روشن» طی سال‌های گذشته هیچ اثر موفقی را روی پرده نداشته است، حتی فیلم تماما کمدی و بفروش وی به نام «کاتیوشا» هم نتوانست مخاطب چندانی به سینما بکشاند و از سوی منتقدین هم اثری متوسط و رو به پایین شناخته شد.  

علی عطشانی نامزد دریافت سه جایزه از آفریقا شد

نکته جالب توجه در قبال عطشانی آنجاست که با وجود شکست‌های پیاپی در گیشه و محتوا همچنان یکی از پرکارترین سینماگران حال حاضر در کشور است که سالانه حداقل دو فیلم می‌سازد، وی به تازگی راهی شبکه نمایش خانگی هم شده و از سویی فیلم سینمایی «کوسه» را با بازیگرانی همچون ریحانه پارسا در دست تولید دارد.  

طبیعتا برای اکثریت اهالی سینما این روند فیلمسازی و شکست و ادامه آن روندی بسیار عجیب است، آن هم در زمانی که اکثریت فیلمسازان برای تامین بودجه خود با مشکلات فراوانی مواجه هستند، عطشانی به راحتی می‌تواند فیلم بسازد و نفروشد، این امر از سویی نشان از استعداد بالای این کارگردان سینما در تامین بودجه دارد.