به گزارش افکارنیوز،

بخش های مهمی از سوال های شما کاربران باشگاه خبرنگاران جوان، با کارشناسان دینی و مذهبی مطرح شده و شما می توانید پاسخ های خود را پیرامون «احکام و شکیات درغسل»، در اینجا دریافت کنید.

اما پاسخ سوال های شرعی برخی از کاربران در خصوص «احکام و شکیات درغسل» که حجت الاسلام عبدالعلی گواهی سخنران و کارشناس امور دینی و مذهبی، داده شده، به شرح زیر است:

 با توجه به اینکه کاشت و لاک ناخن در خانم ها فراوان شده است، آیا کاشت ناخن خللی در غسل کردن ایجاد می کند؟ نظر مراجع تقلید در این زمینه چیست؟

متاسفانه کاشت ناخن از جمله موارد کثیری است که باید پاسخ داد؛ کاشت ناخن و یا لاک زدن اگر قبل از غسل و وضو باشد، اشکال پیدا می کند. اما اگر بعد از غسل و یا وضو باشد هیچ مشکلی ندارد.

 با توجه به کم آبی کشور، به طور میانگین چه مدت زمانی باید غسل انجام شود، و یا تا چه میزان آب لازم است؟

غسل کردن زمان خاصی ندارد و با یک پارچ و یا یک بطری و لیوان هم می شود غسل کرد. البته لازم نیست که شیر آب به طور کامل باز باشد و از سر و گردن انسان آب جاری شود. گاهی اوقات با یک ظرف کوچک هم که شود با آن بدن را مرطوب کرد، کفایت می کند. امام راحل نیز با یک نصف لیوان وضو می گرفتند. حتمی برای اینکه آب جاری شود و تمام بدن یکپارچه زیر آب باشد، لزومی ندارد.

سوال شده است که؛ همسرم بر طبق عادت هرشب نوشیدنی های غیر مجاز می خورد، آیا برای از بین بردن آن باید غسل کند؟

مشروب مثل دیگر سایر نِجاسات در کل حرام و نجس است، و با غسل پاک نمی شود. غسل کردن واجب نیست و با آب کشیدن دهان و یا ظرفی که مصرف شده پاک می شود. اما در کل فعل حرامی است.

 درگرفتن غسل جنابت بدن باید حتما خشک باشد؟ اگر حمام کنیم و بعد از حمام غسل کنیم آیا بازهم لازم است که حین غسل تمام بدن خیس شود؟

غسل باید یا داخل استخر و یا حمام انجام شود. البته الزامی ندارد که پیش از حمام کردن و یا بعد از آن باشد. مهم تطهیر بودن بدن و ترتیب غسل کردن است.

شاید دردرایام 13یا 14 سالگی غسلهایمان را درست انجام نداده باشیم، امروز که این شک ایجاد شده باید قضای غسل را دباره انجام دهیم؟ من چند سال اینگونه نماز خوانده‌ام آیا نمازهای من باطل است؟

درخصوص شکیات باید پاسخ داد؛ شک با یقین فرق می کند، اگر شما یقین پیدا کرده‌اید که غسل‌هایتان اشتباه بوده، نماز ها باطل است، اما اگر فقط شک کرده‌اید، نماز و غسل باطل نیست. همچنین شکیات بر سه قِسم است، که بعضی از افراد کثیرالشک هستند و فعل باطلی است، یا دیگر شک هایی که نمی شود به اعتنایی داشت و شک هایی که صحیح است و باید برای رسیدن به آنها باید به رساله مراجع تقلید رجوع کنیم.

البته شک در مقام یقین نیست، و چون در مقام نیست؛ درخصوص غسل کردن همه نمازهایش را نباید دوباره اقامه کند.

بنده سر وکارم با رنگ است و خیلی مواقع بعد از وضو و غسل میبینم که لکه رنگ روی بدنم جامانده است، حکم غسل کردن چیست؟

هرچند که شغل آن نقاشی باشد، اما باید لکه‌های رنگ را برطرف کند و بعد وضو و غسل خود را انجام بدهد. و تا برطرف نکند غسل درست نیست.

 آیا با آبی که در کنتور حساب نمیشود، غسل کردن صحیح است؟

ممکن است در بعضی از مناطق کنتور وجو د نداشته باشد، و یا بعضی از روستا‌ها کنتور ندارند و آب با مشارکت مردم و یا دولت لوله کشی شده است، اینجا ایرادی ندارد. اما اگر آب خارج از کنتور و با لوله کشی مجددی که وصل کردند پول آب بها را ندهند، آنجا اشکل دارد و غصبی است.

 غسل کردن در چه مواردی واجب است؟ و چگونه انجام می شود؟

غسل کردن، یا برای جنابت، میت، عهد و قسم، طواف و دوران زنانگی است که تقریبا به هفت قسم تقسیم می شود، البته بیشتری غسلی که برگردن ماست، غسل جنابت است. که برای ادای این غسل لزومی ندارد که حتما روی به قبله باشید. در غسل کردن باید اول نیت کنیم: «غسل جنابت می کنم، قربة الله» و بعد سر و گردن، قسمت راست بدن و نیز در پایان سمت چپ بدن را می شوییم.

به جای آب می شود، با تیمم غسل کرد؟

اگر آب نباشد، برای غسل می شود، تیمم کرد.

 آیا وجود زیورآلات مانند؛ گوشواره، حلقه، گردن‌بند و ... که مانع رسیدن آب به بدن می‌شود، در حین غسل کردن، باید دربیاید؟ اگر این صحت دارد تکلیف ایامی که ما از این حکم بی اطلاع بوده‌ایم چه می شود؟

اگر آب به زیر زیورآلات نفود می کند،لزومی ندارد که آنها را دربیاورند و فقط لازم است یا حلقه دستشان را تکان دهند و در گوش و یا گردنشان بچرخانند تا آب زیر آن رود. همچنین اگر اطلاع نداشتند موردی ندارد.