گروه اقتصادی –  این روزها در بسیاری از خیابان های شهر موسسات مالی و اعتباری، انواع بانک ها و صندوق های قرض الحسنه بیش از هر صنف دیگری به چشم می خورد.

به گزارش افکارنیوز، با توجه به گسترش روزافزون موسسات مالی و اعتباری در چند سال گذشته متاسفانه شاهد اعتراضان گسترده سپرده گذاران نسبت به متعهد نبودن این موسسات به تعهدات و پرداخت نکردن تسهیلات بودیم.

به طوری که در شهرهای مختلف سپرده گذاران موسساتی مانند میزان، پیک رحمت و ... به دلیل ارائه نشدن تسهیلات و انجام نشدن تعهدات دست به اعتراضاتی زدند.

رشد قارچ گونه موسسات مالی و عملکرد نامناسب آنها سبب شد تا بانک مرکزی در اسفندماه سال 91 و بر اساس ماده 96 قانون برنامه پنجم توسعه و مصوبه شورای‌ عالی امنیت ملی، موسسات پولی فاقد مجوز را که سرمایه کافی برای تبدیل به موسسه اعتباری نداشتند؛ موظف کند تا پایان اسفندماه سال گذشته نسبت به تامین سرمایه مورد نیاز اقدام کنند.

بر این اساس قرار بود پس از پایان مهلت فوق این موسسات مجاز به دریافت سپرده از مردم نبوده و اسامی آن‌ها به اطلاع عموم برسد که این مهلت تا پانزدهم فروردین ماه سال 92 تمدید شد.

این ماجرا تا آبان سال 93 به طول انجامید و در این بازه زمانی ، بانک مرکزی در اطلاعیه ای فهرست اسامی بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز را منتشر و از موسسه‌های مالی و اعتباری غیرمجاز سلب مسوولیت کرد.

بانک مرکزی در توضیح این اطلاعیه آورده است: «در راستای شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی صحیح به هموطنان گرامی، فهرست بانک‌ها و موسسات اعتباری و سایر نهادهایی که مجوز تاسیس و فعالیت آنها توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صادر و تحت نظارت قرار گرفته‌اند، به شرح ذیل اعلام می‌شود. توجه به این مهم ضروری است که بانک‌ها و موسسات اعتباری یا سایر نهادهایی که نام آنها در فهرست قرار ندارد، دارای مجوز از این بانک نبوده و مسوولیت ناشی از عملکرد ناصحیح آنها مستقیما متوجه کسانی می‌شود که به این موسسات مراجعه داشته‌اند.»

 

بانک مرکزی در صفحه مربوط به بانک‌ها و موسسات غیرمجاز اسامی 3 موسسه مالی و اعتباری توسعه، کوثر و عسکریه را مجاز اعلام کرد.

در این فهرست اسامی موسسه‌های مالی و اعتباری معروفی نظیر ثامن‌الحجج، ثامن‌الائمه، آرمان، فرشتگان، نور، میزان، فردوسی و مولی‌الوحدین  و از میان بانک‌های خصوصی نیز، نامی از بانک آینده (تات سابق) دیده نمی‌شد.

با توجه به اهمیت موضوع ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز، موسسات غیرمجازی مانند میزان منحل شدند و برخی از صرافی هایی که خارج از ضوابط بانک مرکزی و بدون مجوز فعالیت می‌کردند نیز پلمپ شدند و همچنین مجوز تعدادی صرافی و همچنین بانک و موسسه اعتباری هم صادر شد.

بانک مرکزی در روزهای پایانی سال 1393 مجوز بانک آینده که از چرخه مجازهای بانکی خارج بود را صادر کرد و در لیست بانکهای تحت نظارت خود قرار دادهمچنین موسساتی مانند آرمان ، بانک مهر اقتصاد و موسسه اعتباری نور در حال گذراندن مراحل نهایی دریافت مجوز بوده و مقامات بانک مرکزی از رسمی شدن آنها در آینده ای نزدیک خبر دادند.

بر روی سایت بانک مرکزی اسامی بانکها، موسسات مالی و اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مجاز اعلام شده که به شرح زیر است:

بانک های تخصصی شامل بانک توسعه صادرات ایران، بانک صنعت و معدن، بانک کشاورزی،  بانک مسکن و بانک توسعه تعاون است.

بانک های تجاری دولتی نیز عبارتند از بانک سپه، شرکت دولتی پست بانک و بانک ملی ایران.

بانک های غیر دولتی نیز شامل موارد زیر است:

اقتصاد نوین، پارسیان، کارآفرین، سامان، پاسارگاد، سرمایه، سینا، شهر، دی، انصار، تجارت، رفاه کارگران، صادرات ایران، ملت، حکمت ایرانیان، گردشگری، ایران زمین، قوامین، خاورمیانه، آینده.

صندوق قرض الحسنه بانک توسعه تعاون،  صندوق قرض الحسنه بانک ملت، صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان ، صندوق قرض الحسنه بانک مسکن، صندوق قرض الحسنه بانک صادرات ، صندوق قرض الحسنه بانک انصار،صندوق قرض الحسنه شرکت دولتی پست .

 

موسسات مورد تایید بانک مرکزی نیز موسسه اعتباری کوثر مرکزی، موسسه اعتباری عسکریه، موسسع اعتباری توسعه و موسسه اعتباری نور اعلام شده اند.

بانک های قرض الحسنه مهر ایران و رسالت نیز جزو لیست مورد تایید سایت بانک مرکزی هستند.

صندوق های قرض الحسنه مجازنیز شامل « صندوق قرض الحسنه رفاه جوانان آذربایجان ، صندوق قرض الحسنه بین الحرمین، خیابان امام خمینی (ره)، صندوق قرض الحسنه مرآت الانبیاء ، صندوق قرض الحسنه کارآفرینی امید، صندوق قرض الحسنه زنده یاد سیده وحیده هاشمی زاده، صندوق قرض الحسنه احسان شهرستان ابرکوه، صندوق قرض الحسنه جوانان خیر امین، صندوق قرض الحسنه فوزالعظیم از جمله صندوق های مورد تایید بانک مرکزی است.

موسسات اعتباری دارای مجوز شامل موسسه اعتباری توسعه، موسسه اعتباری کوثر مرکزی، موسسه اعتباری عسگریه، موسسه اعتباری نور می شود.

شعب بانک‌های خارجی در ایران نیز شامل بانک تجارتی ایران اروپا، بانک تعاون اسلامی برای سرمایه گذاری، بانک المستقبل (فیوچر)، بانک استاندارد چارترد، بانک تجارتی ایران و اروپاست.

همچنین بانک مشترک ایران و ونزوئلا از جمله بانک‌های مشترک ایرانی خارجی است.

در لیست منتشر شده از سوی سایت بانک مرکزی اسامی صندوق های قرض الحسنه مهر وطن، پیک رحمت، جواد الائمه شهرستان رودبار، صندوق قرض الحسنه ایرانیان سبزاندیش ، صندوق قرض الحسنه کریمه کرامت، صندوق قرض الحسنه میلاد مکریان، صندوق قرض الحسنه صدرا به چشم نمی خورد.